Jak zajistit maximální výkon solárních panelů? Klíč je ve správném umístění

Pro maximální výkon fotovoltaických panelů je důležité pochopit, kam je správně umístit. Klíčovými faktory jsou sklon, světová strana a kvalita krytiny, jež mohou výrazně ovlivnit efektivitu solárního systému.
Ilustrační foto | zdroj: Freepik

Zájem o soláry stoupá

Fotovoltaické panely jsou stále oblíbenějším zdrojem energie. V Česku bylo v minulém roce uvedeno do provozu těžko uvěřitelných 82 799 nových solárních elektráren, což je o 49 039 zařízení více než v roce 2022. Aby se však investice do solárů vyplatila, je důležité dbát na správné umístění panelů.

Rozhoduje orientace a sklon

Běžně voleným místem pro umístění solárních panelů jsou střechy. Ideální jsou, z logiky věci, střechy s jižní, případně jihozápadní a jihovýchodní orientací, naopak střechy severně směrované nejsou v našich krajích vhodné vůbec. Zároveň je třeba předpokládat zastínění okolní zástavbou a vegetací. Doporučené rozpětí sklonu dosahuje hodnoty 20 až 50 stupňů, přičemž maximální výnos přináší sklon 35 stupňů.

„Fotovoltaické panely umístíte i na plochou střechu, má to však svá pravidla. Při instalaci na vodorovný povrch nebo povrch s příliš malým náklonem je vhodné panely ‚přizvednout‘ do optimálního úhlu pomocí upevňující konstrukce,“ popisuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.

Kvalita krytiny

Kromě orientace a sklonu je důležitá také kvalita střešní krytiny. Nevyplatí se instalovat panely na staré či poškozené krytiny. Hmotnost běžného solárního panelu činí zhruba 20 kilogramů, což by pro zdravou střechu nemělo představovat problém. Avšak obecné doporučení zní: Vždy je třeba posouzení a samotnou realizaci přenechat nechat profesionální firmě a věnovat čas i pozornost recenzím a volit jen prověřené společnosti s větším počtem kladných hodnocení.

„Špatně volené postupy při kotvení konstrukce panelů či vedení kabeláže skrz střechu mohou poškodit hydroizolační vrstvu a později vyústit v problémy se zatékáním. To může být obzvlášť nebezpečné v případě dřevěné konstrukce střechy, která je nejobvyklejší, a je ji třeba chránit před zatečením, průsaky vody nebo zvýšenou vlhkostí, stejně tak jako samotnou stavbu pod střechou,“ upozorňuje Jan Včelák ze společnosti Senzomatic.

Alternativní umístění

Pokud se střecha nehodí pro instalaci fotovoltaiky nebo již na ní není pro panely místo, existují i další možnosti, kam soláry umístit. Nabízí se například fasáda domu, v tom případě ale je třeba mít na paměti nižší výkon zařízení. Další alternativou pro menší panely jsou balkony a běžně se fotovoltaika umisťuje i vhodně orientované terasy, garáže či přímo na pozemek, pokud je dostatečně velký.

Pomůžou i data od státu

Vláda se snaží dlouhodobě motivovat domácnosti k pořízení zeleného zdroje energie prostřednictvím řady dotačních programů, jako Nová zelená úsporám. Některé samosprávy, například moravskoslezský kraj, si nechaly vytvořit kompletní mapu oslunění svého území, která je pro veřejnost volně dostupná a dokáže zájemcům o fotovoltaiku již v první fázi plánování projektu zodpovědět, zda je jejich střecha, případně pozemek, pro soláry vhodná.

„Analýza oslunění se vytváří za pomoci leteckých snímků a softwarových výpočtů. Zohledňuje samozřejmě veškeré klíčové proměnné včetně vlivu okolní zástavby a vegetace. Lze ji zároveň vytvořit pro všech 365 dní v roce v půlhodinových intervalech,“ popisuje zástupkyně společnosti TopGis, která dílo pro Moravskoslezský kraj vytvářela. Vzhledem k nastolenému trendu zelené energetiky je pravděpodobné, že map oslunění bude pro samosprávy v dalších letech přibývat.

Zdroj: Senzomatik, TopGis

Související článek

Další zásadní změny na solárním trhu: Co to znamená pro výrobce a spotřebitele?

Trh solární energie v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Jsou výsledkem nové legislativy a regulací zavedených vládou s cílem podpořit rozvoj obnovitelných ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.