Vyvážena je i dnes především do energeticky deficitního Německa, i když se emisní povolenky platí u nás a transakce přes Lipskou burzu také zbytečně naceňují ekologickou a levnou jadernou elektřinu tak, jako by šlo o elektřinu fosilní. Použití sítí pro vývoz elektřiny není dodnes spravedlivě zpoplatněno, exportéry i stabilitu jejich dodávek podporuje český spotřebitel.
| Spotřeba elektřiny ČR | TWh | % |
| Průmysl z hladiny vn a vvn | 29.7 | 49 |
| Samospotřeba lokální (výroba v areálu) | 3.9 | 6 |
| Maloodběr podnikatelé (MOP) | 7.5 | 12 |
| Domácnosti – maloodběr obyvatelstvo (MOO) | 15.6 | 26 |
| Ztráty při dopravě elektřiny v přenosu a distribuci | 3.9 | 6 |
| CELKEM SPOTŘEBA | 60.6 | 100 |
| Výroba elektřiny pro zajištění spotřeby ČR | ||
| Jádro | 28.0 | 46 |
| Uhlí | 14.8 | 24 |
| Zemní plyn | 5.5 | 9 |
| Obnovitelné zdroje | 12.3 | 20 |
| CELKEM | 60.6 | 100 |
Tabulka 1 Spotřeba elektřiny v ČR v roce 2024 a její pokrytí výrobou z jednotlivých zdrojů. Nejprve jsou využity bezemisní zdroje jaderné a obnovitelné, poté plynové, a nakonec relevantní část zdrojů uhelných. Zdroj dat: roční zpráva o provozu ES ČR na stránkách Energetického regulačního úřadu https://eru.gov.cz/

Obrázek 1 Pokrytí spotřeby elektřiny výrobou z jednotlivých zdrojů podle předchozí tabulky. Zdroj dat: roční zpráva o provozu ES ČR na stránkách Energetického regulačního úřadu https://eru.gov.cz/
Německo uznalo chybné rozhodnutí, ale dumpingovou výrobou OZE likviduje sousední sítě i ekonomiku trhu
K přelomové situaci došlo u našich německých sousedů. V letech 2011 a 2012 uzavřelo Německo pakt s Ruskem na dovoz zemního plynu do Evropy. Současně se Německo rozhodlo v roce 2011 ukončit jadernou energetiku. 26. září 2022 došlo v Baltském moři poblíž dánského ostrova Bornholm k poškození plynovodů Nord Stream úmyslnou sabotáží. Německo tím ztratilo další stabilní energetický zdroj, zůstalo bez zemního plynu i bez jádra. Poslední 3 reaktory odstavilo Německo v dubnu 2023, tedy až mnoho měsíců po sabotáži plynového potrubí. Tyto reaktory mohly zůstat v provozu, technické problémy neměly.
Situace v Německu připomíná domácnost, kde by vařili na zemním plynu a ve vedlejší ulici vybuchlo podtrubí. I přes tuto skutečnost by si takto postižená rodina nechala na jaře odstavit rozvaděč se stabilní elektřinou a rozhodla se „ekologicky“ vařit na zahradním grilu. A pak by po létě přišla zima. Současná situace u našich sousedů není vyvolána jedním omylným rozhodnutím, ale jeho pokračováním i ve změněné a obtížné bezpečnostní situaci. Marcus Tullius Cicero řekl, že každý člověk dělá chyby, ale jen hlupák u nich zůstává. Tento výrok antického klasika zůstává inspirativním i pro současnou technickou civilizaci.
Následující situace byla již publikována v článku
z článku citujeme příklad, kdy v „bezemisním“ Německu v květnu letošního roku, tedy v době, kdy nejsou řádné mrazy ani nedostatek obnovitelné elektřiny, dochází k masivní spotřebě černého i hnědého uhlí pro pokrytí jejich energetických potřeb.

Obrázek 2 Vývoj výroby a zatížení v Německu od 17. do 27. května 2026
Legenda (překlad) k barvám:
- Zelená biomasa
- Bleděmodrá voda
- Tyrkysová větrné offshore
- Tmavomodrá větrné onshore
- Žlutá fotovoltaiky
- Světlezelená ostatní OZE
- Hnědá hnědé uhlí
- Černá černé uhlí
- Šedomodrá zemní plyn
- Tmavošedá nahoře přečerpací elektrony
- Světlešedá nahoře ostatní konvexní zdroje
- červená čára zatížení v Německu
- čárkovaná červená predikce zatížením
- čárkovaná zelená predikce výroby OZE
Zdroj: https://www.smard.de/home?utm_source=chatgpt.com
Z obrázku je patrné, že i v době, kdy není bezvětří a svítí slunce, tedy v době, kdy by měl německý energetický mix sloužit celému světu za vzor bezemisní pokrokové energetické soustavy, německá energetická soustava v noci pálí černé i hnědé uhlí a zemní plyn a ve dne neplánovaně vyváží solární přebytky. Hnědouhelné a plynové elektrárny ovšem jedou i v době solárních špiček, pokud by Němci v tomto období akumulovali energii do baterií, bude mít vysoký podíl fosilní složky.
Hlavní strategické směry vlády
Energetická politika byla jedním z klíčových faktorů rozhodování voličů u podzimních voleb. Nezvládnutá energetická krize v roce 2022 spojená s nepřijatelnými cenami elektřiny a extrémními zisky energetické oligarchie i zahraničních překupníků, které se ocitly mimo rozpočet státní společnosti ČEZ, byly jedním z faktorů vedoucímu k pádu Fialovy vlády. Po nástupu nové koalice reagovala vláda velmi slibným programovým prohlášením, které je uvedeno na
Levnější energie a energetická bezpečnost:
Vláda zajistí přijatelné ceny energií pro domácnosti i podniky. Odmítne emisní povolenky, tzv. ETS2, sníží poplatky za distribuci a přenos, podpoří rozvoj jaderné energetiky a domácích zdrojů, posílí soběstačnost a energetickou bezpečnost státu. Současně podpoří moderní technologie a úspory.
Reálný vývoj energetické politiky je však poněkud jiný
- 19. prosince 2025 zahájeny aukce na větrné elektrárny
- Vláda byla jmenována prezidentem 15. prosince 2025;
- 19. prosince 2025 byla zahájena lhůta pro podávání nabídek – vyhlášení aukcí pro provozní podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie;
- Větrné elektrárny od 1 MW, s celkovou hodnotou soutěženého instalovaného výkonu 360,8 MWe, soutěžená ceny garantovaná státem 3,20 Kč/kWh.
- 31. ledna 2026 ukončena těžba černého uhlí
- Ukončena hlubinná těžba černého uhlí v České republice;
- Republika ztrácí důležitý energetický i chemický zdroj.
- 14. dubna 2026 vyhlášeny akcelerační zóny
- Zveřejněn do té doby utajovaný Návrh Změny č. 2 Územního rozvojového plánu a související návrhy územních opatření;
- Zadání připravováno veřejnosti nedostupným (utajeným) způsobem od roku 2023;
- Návrh zadání změny č. 2 územního rozvojového plánu byl schválen usnesením vlády České republiky ze dne 22. října 2025 č. 811 (volby do Poslanecké sněmovny se konaly 3. – 4. října 2025);
- Veřejné projednání pro obce a veřejnost, se konalo v pátek 15. května 2026, lidé a obce měli 30 dnů na seznámení;
- 1. června 2026 odprodej části státní společnosti ČEZ
- Valná hromada ČEZu schválila rozdělení této státní společnosti a ostatní, tedy
- distribuce
- obchod a
- služby.
- Podle názoru odborníků je síťová struktura lukrativní. Poplatky spotřebitelů pokrývají veškeré její provozní náklady, ztráty v sítích, odpisy majetku a máte právo na zisk garantovaný státem ve výši 8,4 %. Je to v průměru trojnásobek výnosnosti státních dluhopisů;
- Rovněž odprodej obchodní infrastruktury znemožní vytvoření státního obchodníka s elektřinou, navrhovaného už v době kritického zdražování v roce 2022, který by garantoval přijatelné ceny energií pro domácnosti i podniky.
- Bez vlivu státu a s odprodanou obchodní i síťovou infrastrukturou cenovou stabilitu prakticky nelze.
Otázky k realizovatelnosti programového prohlášení vlády
Otázky jsou rozebrány po jednotlivých bodech
- Vláda zajistí přijatelné ceny energií pro domácnosti i podniky
Kroky dosud realizované vládou vedou opačným směrem.
- Odmítne emisní povolenky, tzv. ETS2
EU neplánuje zmrazení ceny, ale další uvolňování povolenek na spekulativní trh. Cenu emisní povolenky pro konečného spotřebitele nelze tímto mechanismem garantovat, jde o postupný náběh a zmírňování šokové změny postupným zdražováním vedoucím zcela jistě k energetické chudobě.
Klíčovým nástrojem je takzvaná rezerva tržní stability, anglicky Market Stability Reserve (MSR). Jde o rezervu přibližně 600 milionů povolenek – více než polovinu celkového ročního objemu systému – které jsou drženy stranou a automaticky se uvolňují na trh, když cena příliš vzroste.
- Vláda sníží poplatky za distribuci a přenos
Plánované investice do připojení solárních a větrných parků vedou ke zvýšení regulované části ceny o 2 Kč / kWh.
- Vláda podpoří rozvoj jaderné energetiky a domácích zdrojů
pokrok ve výstavbě jaderných zdrojů není veřejnosti známý, na rozdíl od podpory investorů do větrných parků, proti kterému probíhají v současnosti silné protesty.
- Vláda posílí soběstačnost a energetickou bezpečnost státu
Vláda plánuje uzavření dalších dolů a elektráren ještě před dostavbou jaderných elektráren a dovozní závislost státu v době válečných a bezpečnostních rizik. Není tedy jasné, zda elektřinu nebo zemní plyn na její výrobu vůbec odněkud dovezeme, a už vůbec ne za jakou by to mělo být cenu. Krom toho nejde o úsporu skleníkových plynů, metan je rovněž fosilním palivem a při úniku při těžbě a dopravě je 28x nebezpečnější, než je CO2.
- Vláda současně podpoří moderní technologie a úspory
Podpora moderní komunitní energetiky zaostává, vláda uměle udržuje vysoké poplatky za sdílení elektřiny (vyšší než dovoz zemního plynu) a další mechanismy, například měření po fázích v domácnostech s vlastními obnovitelnými zdroji energie (solární a větrní baroni takové měření nemají).
Nárůst regulované složky elektřiny nastane vlivem zbytečně vynucených investic do posílení soustav k větrným a solárním parkům, které by při respektování evropské směrnice RED III a českého zákona 249 / 2025 Sb. nenastaly nebo byly minimální.
Jak se k takovému rozporu postavit v demokratickém státě?
Účelem osvětových článků je především informovanost. Informovaní občané i odborníci mohou nejlépe nacházet vhodná řešení i ve složitých situacích. Cílem naší společnosti není určitě nechat si krátkozrakými opatřeními, která nejsou v souladu se zákony, nechat „vybydlet“ strategický obor, ale také aby neměl vést k anarchistickým protestům a rozkladu demokratické společnosti.
Citujeme z Listiny základních práv a svobod
Článek 23
Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.
Konec citace
Situace kolem akceleračních oblastí
V problematice akceleračních oblastí došlo k vědomému porušení evropské směrnice RED III i českého zákona č. 249/2025 Sb., který ji implementuje. Pokud bude vláda tímto směrem pokračovat, občané se budou stavět na odpor demokratickými formami především žalobami včetně ústavních stížností a také žalobami k EU, kde česká vláda porušuje unijní legislativu, na kterou se ve vlastní zemi vymlouvá.
Vzniká riziko, že než toto soudy, Ústavní soud a evropské soudy vyřeší, mohlo by dojít k situaci, kdy by developer získal oprávnění ke stavbě, která může být s velkou pravděpodobností v budoucnu prohlášena za neoprávněnou. Dostali bychom se pak do stavu, že sice byly porušeny zákony i práva obci a občanů, ale „elektrárna už stojí“.
Pokud by nás do něčeho takového nutila vláda silovými prostředky přes odpor občanů, je potřeba zvážit, zda v takové situaci nenastala situace dle citovaného článku našeho Ústavního dokumentu a zda nemají občané právo takové situaci nedobrovolné výstavby dočasně zabránit, než takto vzniklou situaci ústavní a jiné orgány uspokojivým způsobem podle práva vyřeší. V každém případě by se toto muselo vykonat nenásilnými prostředky, podobně jako ochrana přírodního dědictví deštných pralesů v Jižní Americe před nájezdy těžebních buldozerů.
V tomto smyslu jde o návrh k diskusi a ke zvážení a v žádném případě výzvu k porušování zákonů naší země, ale naopak k „rovnosti práva“ při jejich dodržování mezi potlačovanými právy obcí a vládou privilegovanými větrnými a solárními developery v souladu s naší Ústavou.
Rizika ohrožení bezpečnosti státu nevhodnou energetickou politikou a jejím násilným prosazováním
Dovozy elektřiny
Plán vlády vystavět větrné elektrárny znamená ve skutečnosti masivní dovozy elektřiny, kterou ale není v současné válečné době odkud dovézt. Pokud odstavíme uhlí, bude nám chybět cca 15 TWh elektřiny ročně, ale větrné elektrárny podle současného plánu akceleračních oblastí vyrobí pouze 3 TWh, tedy nahradí uhlí pouze z 20 %. Navíc v době, kdy může být přebytek elektřiny z okolních soustav (viz obr. 2.) jsou tyto zdroje pro nás zbytečné, protože je možno v takovéto situaci elektřinu levně dovézt, zatímco v době bezvětří není zejména v zimě odkud elektřinu dovážet.
Ohrožení zásob podzemních vod v ČR
Česká republika je na hlavním evropském rozvodí, jakési „střeše Evropy“. Veškerá voda, se k nám dostává pouze ve formě srážek a stéká do řek a ta následně do moře. Oblastem uvnitř těchto hranic se říká povodí. Česká republika leží v pomyslném středu Evropy. Je tedy přirozené, že právě na našem území leží hlavní evropské rozvodí. Mnoho řek u nás pramení, žádná velká k nám však nepřitéká a veškerá voda, která u nás naprší nebo vyvěrá, odteče z naší země pryč. Proto se také Česká republika někdy označuje za střechu Evropy. V ČR se stýkají 3 hlavní povodí:
- Povodí Labe zabírá největší část území ČR, veškerá voda z tohoto povodí odtéká do Severního moře
- Povodí Dunaje rozkládá se na velké části Moravy, voda z tohoto povodí odtéká do Černého moře
- Povodí Odry pokrývá celé Slezsko, malou část Moravy a příhraniční oblasti u severní hranice Čech, voda z tohoto povodí odtéká do Baltského moře

Obrázek 3 Česká republika a hlavní evropské rozvodí. Zdroj https://vodnistrazci.cz/voda-v-prirode/hlavni-evropske-rozvodi
Akcelerační oblasti jsou v mnoha místech naplánovány nad podzemními zásobami vody v ČR, které v těchto místech budou narušeny výkopovými pracemi a také vibracemi těžkých základových „soklů“ větrných elektráren. Podrobný hydrogeologický průzkum nebyl proveden a na základě připomínek odborníků se jej vláda snaží nahradit jakýmsi administrativním prohlášením, že je vše v pořádku, a to bez jakékoli oponentury odborníků, hydrogeologů a vodohospodářů. Vzhledem k poloze České republiky jde o dosti zásadní problém.
Míra takovéhoto poškození a rizika není dosud známa, protože Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo akcelerační oblasti, aniž by k tomuto přizvalo odborníky. Tento postup je sám o sobě také v hrubém rozporu se směrnicí RED III i další evropskou legislativou.
Potravinová bezpečnost státu
V oblasti ochrany půdy schválil v říjnu 2025 Evropský parlament zákon o monitorování půdy, jehož cílem je sjednotit hodnocení půdy v členských státech, podpořit zemědělce při zlepšování kvality a odolnosti půdy a řešit nově vznikající hrozby, jako jsou mikroplasty. Hlavním cílem této směrnice je dosáhnout zdravé půdy do roku 2050. Současný záměr české vlády s umísťováním akceleračních oblastí i na nejkvalitnější obhospodařované zemědělské půdě je s tímto v hlubokém rozporu. Jedná se o několik desítek milionů m2 zákonem chráněné zemědělské půdy, která má být návrhem MMR trvale znehodnocena. Jedná se o ohrožení potravinové bezpečnosti.
Přitom MMR má již od 10.4.2026 k dispozici podklady, kterými v souladu s evropskými i českými zákony splní závazek ČR, a přitom nezabere ani 1 m2 zemědělské nebo jiné půdy. Odhad odborníků je publikován například zde:
Závěrem
Současná energetická politika vlády není v souladu s jejím programovým prohlášením a znamená ohrožení státu ve všech třech nedostatkových komoditách: pitné vody, potraviny i energie, pokud bychom se měli spoléhat na její dovoz neznámo odkud.
Autorem komentáře pro Solární magazín je energetický expert Ing. Hynek Beran
