Plánuje vláda kromě dovozů elektřiny také ohrožení zásob podzemních vod a potravinové bezpečnosti?

KOMENTÁŘ: Bilance České republiky pro naši vlastní spotřebu má ve skutečnosti už velmi nízké emise skleníkových plynů. Dlouhodobě ji zhoršuje nadvýroba elektřiny z fosilních zdrojů. Přebytečná elektřina byla již po roce 2000 vyvážena do zahraničí, v mnoha případech za dumpingové ceny podporované „pravidly trhu s elektřinou“.
Ing. Hynek Beran / archiv redakce Solarnimagazin.cz

Vyvážena je i dnes především do energeticky deficitního Německa, i když se emisní povolenky platí u nás a transakce přes Lipskou burzu také zbytečně naceňují ekologickou a levnou jadernou elektřinu tak, jako by šlo o elektřinu fosilní. Použití sítí pro vývoz elektřiny není dodnes spravedlivě zpoplatněno, exportéry i stabilitu jejich dodávek podporuje český spotřebitel.

Spotřeba elektřiny ČRTWh%
Průmysl z hladiny vn a vvn29.749
Samospotřeba lokální (výroba v areálu)3.96
Maloodběr podnikatelé (MOP)7.512
Domácnosti – maloodběr obyvatelstvo (MOO)15.626
Ztráty při dopravě elektřiny v přenosu a distribuci3.96
CELKEM SPOTŘEBA60.6100
Výroba elektřiny pro zajištění spotřeby ČR
Jádro28.046
Uhlí14.824
Zemní plyn5.59
Obnovitelné zdroje12.320
CELKEM60.6100

Tabulka 1 Spotřeba elektřiny v ČR v roce 2024 a její pokrytí výrobou z jednotlivých zdrojů. Nejprve jsou využity bezemisní zdroje jaderné a obnovitelné, poté plynové, a nakonec relevantní část zdrojů uhelných. Zdroj dat: roční zpráva o provozu ES ČR na stránkách Energetického regulačního úřadu https://eru.gov.cz/

Obrázek 1 Pokrytí spotřeby elektřiny výrobou z jednotlivých zdrojů podle předchozí tabulky. Zdroj dat: roční zpráva o provozu ES ČR na stránkách Energetického regulačního úřadu https://eru.gov.cz/

Německo uznalo chybné rozhodnutí, ale dumpingovou výrobou OZE likviduje sousední sítě i ekonomiku trhu

K přelomové situaci došlo u našich německých sousedů. V letech 2011 a 2012 uzavřelo Německo pakt s Ruskem na dovoz zemního plynu do Evropy. Současně se Německo rozhodlo v roce 2011 ukončit jadernou energetiku. 26. září 2022 došlo v Baltském moři poblíž dánského ostrova Bornholm k poškození plynovodů Nord Stream úmyslnou sabotáží. Německo tím ztratilo další stabilní energetický zdroj, zůstalo bez zemního plynu i bez jádra. Poslední 3 reaktory odstavilo Německo v dubnu 2023, tedy až mnoho měsíců po sabotáži plynového potrubí. Tyto reaktory mohly zůstat v provozu, technické problémy neměly.

Situace v Německu připomíná domácnost, kde by vařili na zemním plynu a ve vedlejší ulici vybuchlo podtrubí. I přes tuto skutečnost by si takto postižená rodina nechala na jaře odstavit rozvaděč se stabilní elektřinou a rozhodla se „ekologicky“ vařit na zahradním grilu. A pak by po létě přišla zima. Současná situace u našich sousedů není vyvolána jedním omylným rozhodnutím, ale jeho pokračováním i ve změněné a obtížné bezpečnostní situaci. Marcus Tullius Cicero řekl, že každý člověk dělá chyby, ale jen hlupák u nich zůstává. Tento výrok antického klasika zůstává inspirativním i pro současnou technickou civilizaci.

Následující situace byla již publikována v článku

z článku citujeme příklad, kdy v „bezemisním“ Německu v květnu letošního roku, tedy v době, kdy nejsou řádné mrazy ani nedostatek obnovitelné elektřiny, dochází k masivní spotřebě černého i hnědého uhlí pro pokrytí jejich energetických potřeb.

Obrázek 2 Vývoj výroby a zatížení v Německu od 17. do 27. května 2026

Legenda (překlad) k barvám:

  • Zelená                                         biomasa
  • Bleděmodrá                               voda
  • Tyrkysová                                   větrné offshore
  • Tmavomodrá                            větrné onshore
  • Žlutá                                            fotovoltaiky
  • Světlezelená                              ostatní OZE
  • Hnědá                                         hnědé uhlí
  • Černá                                          černé uhlí
  • Šedomodrá                                zemní plyn
  • Tmavošedá nahoře                  přečerpací elektrony
  • Světlešedá nahoře ostatní konvexní zdroje
  • červená čára                             zatížení v Německu
  • čárkovaná červená                  predikce zatížením
  • čárkovaná zelená   predikce výroby OZE

Zdroj: https://www.smard.de/home?utm_source=chatgpt.com

Z obrázku je patrné, že i v době, kdy není bezvětří a svítí slunce, tedy v době, kdy by měl německý energetický mix sloužit celému světu za vzor bezemisní pokrokové energetické soustavy, německá energetická soustava v noci pálí černé i hnědé uhlí a zemní plyn a ve dne neplánovaně vyváží solární přebytky. Hnědouhelné a plynové elektrárny ovšem jedou i v době solárních špiček, pokud by Němci v tomto období akumulovali energii do baterií, bude mít vysoký podíl fosilní složky.

Hlavní strategické směry vlády

Energetická politika byla jedním z klíčových faktorů rozhodování voličů u podzimních voleb. Nezvládnutá energetická krize v roce 2022 spojená s nepřijatelnými cenami elektřiny a extrémními zisky energetické oligarchie i zahraničních překupníků, které se ocitly mimo rozpočet státní společnosti ČEZ, byly jedním z faktorů vedoucímu k pádu Fialovy vlády. Po nástupu nové koalice reagovala vláda velmi slibným programovým prohlášením, které je uvedeno na

Citujeme z prohlášení

Levnější energie a energetická bezpečnost:

Vláda zajistí přijatelné ceny energií pro domácnosti i podniky. Odmítne emisní povolenky, tzv. ETS2, sníží poplatky za distribuci a přenos, podpoří rozvoj jaderné energetiky a domácích zdrojů, posílí soběstačnost a energetickou bezpečnost státu. Současně podpoří moderní technologie a úspory.

Reálný vývoj energetické politiky je však poněkud jiný

  1. 19. prosince 2025 zahájeny aukce na větrné elektrárny
  2. Vláda byla jmenována prezidentem 15. prosince 2025;
  3. 19. prosince 2025 byla zahájena lhůta pro podávání nabídek – vyhlášení aukcí pro provozní podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie;
  4. Větrné elektrárny od 1 MW, s celkovou hodnotou soutěženého instalovaného výkonu 360,8 MWe, soutěžená ceny garantovaná státem 3,20 Kč/kWh.

Zdroj: https://mpo.gov.cz/cz/energetika/vyhlaseni-aukci-pro-provozni-podporu-vyroby-elektriny-z-obnovitelnych-zdroju-energie-_-2–vyzva-v-roce-2025–290696/

  • 31. ledna 2026 ukončena těžba černého uhlí
  • Ukončena hlubinná těžba černého uhlí v České republice;
  • Republika ztrácí důležitý energetický i chemický zdroj.
  1. 14. dubna 2026 vyhlášeny akcelerační zóny
  2. Zveřejněn do té doby utajovaný Návrh Změny č. 2 Územního rozvojového plánu a související návrhy územních opatření;
  3. Zadání připravováno veřejnosti nedostupným (utajeným) způsobem od roku 2023;
  4. Návrh zadání změny č. 2 územního rozvojového plánu byl schválen usnesením vlády České republiky ze dne 22. října 2025 č. 811 (volby do Poslanecké sněmovny se konaly 3. – 4. října 2025);
  5. Veřejné projednání pro obce a veřejnost, se konalo v pátek 15. května 2026, lidé a obce měli 30 dnů na seznámení;
  1. 1. června 2026 odprodej části státní společnosti ČEZ
  2. Valná hromada ČEZu schválila rozdělení této státní společnosti a ostatní, tedy
    1. distribuce
    1. obchod a
    1. služby.
  3. Podle názoru odborníků je síťová struktura lukrativní. Poplatky spotřebitelů pokrývají veškeré její provozní náklady, ztráty v sítích, odpisy majetku a máte právo na zisk garantovaný státem ve výši 8,4 %. Je to v průměru trojnásobek výnosnosti státních dluhopisů;
  4. Rovněž odprodej obchodní infrastruktury znemožní vytvoření státního obchodníka s elektřinou, navrhovaného už v době kritického zdražování v roce 2022, který by garantoval přijatelné ceny energií pro domácnosti i podniky.
  5. Bez vlivu státu a s odprodanou obchodní i síťovou infrastrukturou cenovou stabilitu prakticky nelze.

Otázky k realizovatelnosti programového prohlášení vlády

Otázky jsou rozebrány po jednotlivých bodech

  • Vláda zajistí přijatelné ceny energií pro domácnosti i podniky

Kroky dosud realizované vládou vedou opačným směrem.

  • Odmítne emisní povolenky, tzv. ETS2

EU neplánuje zmrazení ceny, ale další uvolňování povolenek na spekulativní trh. Cenu emisní povolenky pro konečného spotřebitele nelze tímto mechanismem garantovat, jde o postupný náběh a zmírňování šokové změny postupným zdražováním vedoucím zcela jistě k energetické chudobě.

Klíčovým nástrojem je takzvaná rezerva tržní stability, anglicky Market Stability Reserve (MSR). Jde o rezervu přibližně 600 milionů povolenek – více než polovinu celkového ročního objemu systému – které jsou drženy stranou a automaticky se uvolňují na trh, když cena příliš vzroste.

  • Vláda sníží poplatky za distribuci a přenos

Plánované investice do připojení solárních a větrných parků vedou ke zvýšení regulované části ceny o 2 Kč / kWh.

  • Vláda podpoří rozvoj jaderné energetiky a domácích zdrojů

pokrok ve výstavbě jaderných zdrojů není veřejnosti známý, na rozdíl od podpory investorů do větrných parků, proti kterému probíhají v současnosti silné protesty.

  • Vláda posílí soběstačnost a energetickou bezpečnost státu

Vláda plánuje uzavření dalších dolů a elektráren ještě před dostavbou jaderných elektráren a dovozní závislost státu v době válečných a bezpečnostních rizik. Není tedy jasné, zda elektřinu nebo zemní plyn na její výrobu vůbec odněkud dovezeme, a už vůbec ne za jakou by to mělo být cenu. Krom toho nejde o úsporu skleníkových plynů, metan je rovněž fosilním palivem a při úniku při těžbě a dopravě je 28x nebezpečnější, než je CO2.

  • Vláda současně podpoří moderní technologie a úspory

Podpora moderní komunitní energetiky zaostává, vláda uměle udržuje vysoké poplatky za sdílení elektřiny (vyšší než dovoz zemního plynu) a další mechanismy, například měření po fázích v domácnostech s vlastními obnovitelnými zdroji energie (solární a větrní baroni takové měření nemají).

Nárůst regulované složky elektřiny nastane vlivem zbytečně vynucených investic do posílení soustav k větrným a solárním parkům, které by při respektování evropské směrnice RED III a českého zákona 249 / 2025 Sb. nenastaly nebo byly minimální.

Jak se k takovému rozporu postavit v demokratickém státě?

Účelem osvětových článků je především informovanost. Informovaní občané i odborníci mohou nejlépe nacházet vhodná řešení i ve složitých situacích. Cílem naší společnosti není určitě nechat si krátkozrakými opatřeními, která nejsou v souladu se zákony, nechat „vybydlet“ strategický obor, ale také aby neměl vést k anarchistickým protestům a rozkladu demokratické společnosti.

Citujeme z Listiny základních práv a svobod

Článek 23

Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

Konec citace

Situace kolem akceleračních oblastí

V problematice akceleračních oblastí došlo k vědomému porušení evropské směrnice RED III i českého zákona č. 249/2025 Sb., který ji implementuje. Pokud bude vláda tímto směrem pokračovat, občané se budou stavět na odpor demokratickými formami především žalobami včetně ústavních stížností a také žalobami k EU, kde česká vláda porušuje unijní legislativu, na kterou se ve vlastní zemi vymlouvá.

Vzniká riziko, že než toto soudy, Ústavní soud a evropské soudy vyřeší, mohlo by dojít k situaci, kdy by developer získal oprávnění ke stavbě, která může být s velkou pravděpodobností v budoucnu prohlášena za neoprávněnou. Dostali bychom se pak do stavu, že sice byly porušeny zákony i práva obci a občanů, ale „elektrárna už stojí“.

Pokud by nás do něčeho takového nutila vláda silovými prostředky přes odpor občanů, je potřeba zvážit, zda v takové situaci nenastala situace dle citovaného článku našeho Ústavního dokumentu a zda nemají občané právo takové situaci nedobrovolné výstavby dočasně zabránit, než takto vzniklou situaci ústavní a jiné orgány uspokojivým způsobem podle práva vyřeší. V každém případě by se toto muselo vykonat nenásilnými prostředky, podobně jako ochrana přírodního dědictví deštných pralesů v Jižní Americe před nájezdy těžebních buldozerů.

V tomto smyslu jde o návrh k diskusi a ke zvážení a v žádném případě výzvu k porušování zákonů naší země, ale naopak k „rovnosti práva“ při jejich dodržování mezi potlačovanými právy obcí a vládou privilegovanými větrnými a solárními developery v souladu s naší Ústavou.

Rizika ohrožení bezpečnosti státu nevhodnou energetickou politikou a jejím násilným prosazováním

Dovozy elektřiny

Plán vlády vystavět větrné elektrárny znamená ve skutečnosti masivní dovozy elektřiny, kterou ale není v současné válečné době odkud dovézt. Pokud odstavíme uhlí, bude nám chybět cca 15 TWh elektřiny ročně, ale větrné elektrárny podle současného plánu akceleračních oblastí vyrobí pouze 3 TWh, tedy nahradí uhlí pouze z 20 %. Navíc v době, kdy může být přebytek elektřiny z okolních soustav (viz obr. 2.) jsou tyto zdroje pro nás zbytečné, protože je možno v takovéto situaci elektřinu levně dovézt, zatímco v době bezvětří není zejména v zimě odkud elektřinu dovážet.

Ohrožení zásob podzemních vod v ČR

Česká republika je na hlavním evropském rozvodí, jakési „střeše Evropy“. Veškerá voda, se k nám dostává pouze ve formě srážek a stéká do řek a ta následně do moře. Oblastem uvnitř těchto hranic se říká povodí. Česká republika leží v pomyslném středu Evropy. Je tedy přirozené, že právě na našem území leží hlavní evropské rozvodí. Mnoho řek u nás pramení, žádná velká k nám však nepřitéká a veškerá voda, která u nás naprší nebo vyvěrá, odteče z naší země pryč. Proto se také Česká republika někdy označuje za střechu Evropy. V ČR se stýkají 3 hlavní povodí:

  • Povodí Labe zabírá největší část území ČR, veškerá voda z tohoto povodí odtéká do Severního moře
  • Povodí Dunaje rozkládá se na velké části Moravy, voda z tohoto povodí odtéká do Černého moře
  • Povodí Odry pokrývá celé Slezsko, malou část Moravy a příhraniční oblasti u severní hranice Čech, voda z tohoto povodí odtéká do Baltského moře

Obrázek 3 Česká republika a hlavní evropské rozvodí. Zdroj https://vodnistrazci.cz/voda-v-prirode/hlavni-evropske-rozvodi

Akcelerační oblasti jsou v mnoha místech naplánovány nad podzemními zásobami vody v ČR, které v těchto místech budou narušeny výkopovými pracemi a také vibracemi těžkých základových „soklů“ větrných elektráren. Podrobný hydrogeologický průzkum nebyl proveden a na základě připomínek odborníků se jej vláda snaží nahradit jakýmsi administrativním prohlášením, že je vše v pořádku, a to bez jakékoli oponentury odborníků, hydrogeologů a vodohospodářů. Vzhledem k poloze České republiky jde o dosti zásadní problém.

Míra takovéhoto poškození a rizika není dosud známa, protože Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo akcelerační oblasti, aniž by k tomuto přizvalo odborníky. Tento postup je sám o sobě také v hrubém rozporu se směrnicí RED III i další evropskou legislativou.

Potravinová bezpečnost státu

V oblasti ochrany půdy schválil v říjnu 2025 Evropský parlament zákon o monitorování půdy, jehož cílem je sjednotit hodnocení půdy v členských státech, podpořit zemědělce při zlepšování kvality a odolnosti půdy a řešit nově vznikající hrozby, jako jsou mikroplasty. Hlavním cílem této směrnice je dosáhnout zdravé půdy do roku 2050. Současný záměr české vlády s umísťováním akceleračních oblastí i na nejkvalitnější obhospodařované zemědělské půdě je s tímto v hlubokém rozporu. Jedná se o několik desítek milionů m2 zákonem chráněné zemědělské půdy, která má být návrhem MMR trvale znehodnocena. Jedná se o ohrožení potravinové bezpečnosti.

Přitom MMR má již od 10.4.2026 k dispozici podklady, kterými v souladu s evropskými i českými zákony splní závazek ČR, a přitom nezabere ani 1 m2 zemědělské nebo jiné půdy. Odhad odborníků je publikován například zde:

Závěrem

Současná energetická politika vlády není v souladu s jejím programovým prohlášením a znamená ohrožení státu ve všech třech nedostatkových komoditách: pitné vody, potraviny i energie, pokud bychom se měli spoléhat na její dovoz neznámo odkud.

Autorem komentáře pro Solární magazín je energetický expert Ing. Hynek Beran

Související článek

476 miliard korun do rekonstrukce sítí

KOMENTÁŘ: Cílem této studie je především polemika s neefektivními investicemi do připojování solárních a větrných parků v místech mimo lokality evropské Směrnice RED III (dále ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.