Sdílení elektřiny je v zásadě možné ve třech základních režimech. Nejrozšířenějším a zároveň nejsnadnějším je tzv. režim aktivního zákazníka. V tomto případě může osoba sdílet elektřinu, kterou sama vyrobí – například pomocí domácí fotovoltaiky – s jinými svými odběrnými místy. Typickým příkladem je sdílení vyrobené elektřiny s prarodiči nebo na chalupě.
Další možností je sdílení elektřiny v rámci bytového domu, kdy jednotliví majitelé bytových jednotek využívají elektřinu vyrobenou společně například na střeše budovy.
Třetím režimem je zapojení do tzv. energetických společenství, která mohou tvořit různá sdružení, firmy, instituce nebo obce s cílem společně vyrábět a sdílet obnovitelnou energii mezi sebou.
Elektroenergetické datové centrum
Sdílení je pouze virtuální, ve skutečnosti se fyzicky žádná elektřina nikam neposílá. Pouze se spáruje výrobna s odběrným místem, a to na základě tzv. EAN čísla. European Article Number je unikátní kód, který se přiděluje každému odběrnému místu, aby bylo možné ho jednoznačně identifikovat.
Místem, kde je možné „spárovat“ výrobnu s odběrným místem, je Elektroenergetické datové centrum (EDC). To dokáže informace o sdílení elektřiny ukládat a následně vydávat statistiky o tom, v jakém objemu došlo ke sdílení a „posílání“ elektřiny.
Co je třeba před sdílením?
Výrobna elektřiny musí být připojená do distribuční soustavy, mít dodávkový EAN a na něm sjednanou smlouvu na výkup elektřiny. Dále musí být odběrné místo vybaveno průběhovým měřením. Pokud není, má na jeho instalaci provozovatel distribuční soustavy 3 měsíce. Pokud se bude jednat o energetické společenství, pak musí být založeno.
Registrace u EDC
Před zahájením sdílení elektřiny je třeba se registrovat u Elektroenergetického datového centra. Ti, kdo odebírají elektřinu od ČEZ, si mohou registraci objednat u tohoto dodavatele: „ČEZ prodej svým zákazníkům, kteří se budou chtít do sdílení ve skupině do 11 EAN zapojit, nabízí kompletní vyřízení registrace u EDC. Zákazník si bude moci zažádat jednoduše přes aplikaci Můj ČEZ,“ uvedla Alice Horáková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ.
Jak se registrovat na EDC
Proces registrace skupiny pro sdílení elektřiny u EDC je rozdělen do několika navazujících kroků. Patří sem například uzavření smlouvy o přístupu do informačního systému EDC, registrace výrobce, registrace samotné skupiny sdílení a následně také registrace jednotlivých členů této skupiny. Lhůty pro vyřízení jednotlivých kroků jsou stanoveny vyhláškou o Pravidlech trhu s elektřinou a Řádem EDC.
Registrace se provádí na portále EDC, kde je k dispozici odkaz pro vytvoření nového uživatelského účtu. Při registraci je potřeba zadat základní údaje, jako je jméno, příjmení a podobně. Pro ověření identity je nutné uvést e-mailovou adresu, na kterou EDC automaticky zašle ověřovací odkaz – po kliknutí na něj je e-mailová adresa považována za ověřenou.
Následně je třeba vyplnit smlouvu o přístupu do Elektroenergetického datového centra. Kromě běžných údajů se v ní uvádí také číslo občanského průkazu a adresa datové schránky. Zároveň je nutné zvolit, zda žádost podává fyzická osoba nebo podnikatel.
Po odeslání vyplněné smlouvy je možné v uživatelském portálu sledovat stav schvalování žádosti. Jakmile je smlouva ze strany EDC připravena, je zpřístupněna ke stažení. Uživatel ji poté podepíše a zašle zpět prostřednictvím uvedené cesty.
Registrace výrobního a odběrného místa v EDC
Dále je potřeba v portálu EDC zaregistrovat EAN kódy – konkrétně číslo výrobny (EANd, tedy dodavatelský) a číslo odběrného místa (EANo), a to v sekci Sdílení. V této části je k dispozici položka Výrobní zdroje, kde je možné registrovat nový výrobní zdroj i odběrné místo, a to pomocí jejich EAN čísel.
Po zadání údajů si EDC automaticky ověřuje všechna data u OTE, operátora trhu s elektřinou, a také u příslušného distributora.
Při registraci odběrného místa (EANo) je zároveň nutné určit tzv. alokaci, tedy poměr, kolik z vyrobené elektřiny může dané místo spotřebovat. V České republice se aktuálně používá tzv. pevný alokační klíč, což znamená, že každé odběrné místo odebírá přesně stanovený podíl z vyrobené elektřiny.
Vytvoření skupiny sdílení
Následně je potřeba na portále EDC vytvořit skupinu sdílení, v rámci které se spáruje výrobní EAN s EANy všech odběrných míst zapojených do sdílení. Při zakládání skupiny se zároveň uvádí, zda bude elektřina sdílena prostřednictvím distribuční sítě, nebo bez využití distribuční sítě – typicky v případě sdílení v rámci bytových domů. U tohoto sdílení se nehradí distribuční poplatky, což přináší výhodu v podobě nižších nákladů.
Celý proces registrace skupiny a ověřování údajů trvá přibližně tři měsíce, po jejichž uplynutí je možné sdílení elektřiny oficiálně zahájit. Informace o průběhu sdílení jsou přehledně zobrazovány v portálu EDC, kde je možné také sledovat a vyhodnocovat celkovou bilanci sdílení.
To, zda je sdílená elektřina poskytována za úplatu, nebo zdarma, záleží plně na dohodě mezi jednotlivými účastníky sdílení.
Zdroj: EDC