7 tipů, jak vybrat firmu pro instalaci tepelného čerpadla. Na co si dát pozor?

Instalaci tepelného čerpadla bychom měli svěřit odborné firmě. Nejen kvůli záruční době, ale i pro náš klid, že instalace byla provedena profesionálně. Jak vybrat firmu pro zapojení čerpadla? Podle jakých znaků poznáte kvalitního dodavatele?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Na co se zaměřit při výběru firmy?

Montážní firma garantuje, že systém vytápění bude fungovat tak, jak by měl. Na trhu ovšem můžete narazit na firmy, které s instalací nemají dostatek zkušeností nebo nemají řádně proškolené zaměstnance. Při výběru firmy se proto řiďte těmito kritérii:

1. Montážní firma vám pomůže s výběrem TČ

Pro vybrání správného typu, modelu a výkonu tepelného čerpadla je nezbytné, aby montážní firma společně s vámi zhodnotila tepelné ztráty, stav otopné soustavy, spotřebu teplé vody v domácnosti i vaše očekávání.

2. Montážní firma navrhne efektivní řešení

Odborný pracovník by vám měl detailně vysvětlit, jaká doporučuje řešení a jak proběhne realizace zakázky. Měl by vám zodpovědět technické dotazy, poskytnout dokumentaci k navrhovanému tepelnému čerpadlu, představit účinnost systému a posoudit případné energetické a finanční úspory.

3. Montážní firma garantuje kvalitu systému

Odborná firma by se měla zaměřit u tepelných čerpadel na poměr kvality a ceny. Měla by s vámi probrat výhody a nevýhody levnějších tepelných čerpadel i dražších systémů. Zároveň by měla nabízet tepelná čerpadla pouze od renomovaných značek, u kterých si je jista spolehlivostí, dlouhou životností a dostupností náhradních dílů.

4. Montážní firma může doložit certifikáty

Odborná firma může doložit certifikáty, které dokumentují, že zaměstnanci firmy absolvovali školení u výrobce tepelného čerpadla a disponují potřebnými znalostmi pro jeho instalaci a uvedení do provozu. Ujistěte se, že jsou tyto certifikáty platné.

5. Montážní firma má doložitelné reference

Jedním z dalších ukazatelů je historie firmy a její reference. Zavedená firma s rozsáhlou praxí by měla doložit reference od spokojených klientů. Prozkoumejte webové stránky firmy s referencemi klientů, vyhledejte hodnocení na on line platformách (např. Google a Refsite) nebo kontaktujte lidi v diskuzních fórech, kteří mají zkušenosti s danou firmou.

6. Montážní firma má potřebnou kvalifikaci

Při výběru montážní firmy pro instalaci tepelného čerpadla dbejte na:

  • Profesní kvalifikaci:

Hledejte označení „Profesní kvalifikace dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb. – kvalifikace 26-074-M“. Tato kvalifikace je nezbytná pro instalaci tepelných čerpadel podporovaných dotačním programem.

  • Registraci v dotačním programu:

Zkontrolujte, zda má firma registraci v seznamu dodavatelů programu Nová zelená úsporám. Díky tomu mohou registrované firmy žádat o dotace.

  • Evidenci na Technické inspekci ČR:

Zjistěte, zda je firma v evidenci Technické inspekce ČR a ověřte si, že disponuje evidenčním číslem.

  • Kvalifikaci elektrikáře:

Elektrikář, který má zapojit elektroinstalaci tepelného čerpadla, musí splňovat nejen požadavky vyhlášky § 50, ale také projít přezkoušením na Technické inspekci ČR.

7. Montážní firma vás seznámí se servisem a zárukou

Firma by vám měla představit podmínky záruky a případně nabídnout delší záruční dobu nad zákonnou lhůtu 2 let. Solidní firma vám navrhne rozpis na pravidelnou údržbu tepelného čerpadla, která zahrnuje kontrolu funkčnosti, výměnu filtrů a další nezbytné úkony. Doporučí vám optimální interval pro údržbu a zajistí ji prostřednictvím svého servisního týmu, který je tu pro vás v případě poruchy nebo havárie.

V neposlední řadě se při výběru montážní firmy zaměřte i na pojištění společnosti. Pojištění chrání jak vás, tak i firmu v případě nečekaných událostí a zajišťuje finanční krytí pro nenadálé škody během instalace TČ nebo při úpadku firmy.

Zdroje:
https://bytoverekonstrukce.cz/jak-poznat-dobrou-instalacni-firmu-na-tepelne-cerpadlo/
https://energomonk.cz/jak-vybrat-firmu-pro-instalaci-tepelneho-cerpadla-nebo-fotovoltaiky/

Související článek

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch: Výhodná investice nebo předražená klimatizace?

Vzduchové tepelné čerpadlo má své odpůrce i příznivce. Pro někoho je to předražená forma klimatizace, zatímco jiní v něm spatřují účinné řešení pro vytápění v ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz