8 osvědčených způsobů, jak snížit hlučnost tepelného čerpadla

Hluk z tepelného čerpadla může narušit klid a pohodu i sousedské vztahy. Jak efektivně snížit hluk, který vydává vaše tepelné čerpadlo? Existuje nějaké okamžité řešení?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Tepelné čerpadlo: Jakou má hlučnost?

Při výběru tepelného čerpadla je důležité brát v úvahu nejen jeho energetickou účinnost, ale také hlučnost, abyste ho neslyšeli ve svém domě. Hlučnost tepelných čerpadel se liší v závislosti na typu a kvalitě. Standardní modely obvykle generují hluk v rozmezí 70 až 75 decibelů, což je srovnatelné s hlukem vysavače nebo rušné ulice. Na druhou stranu nejmodernější a nejtišší tepelná čerpadla pracují s hlučností okolo 40 až 50 decibelů, která je srovnatelná s šumem větru nebo tichým hovorem.

Kdy zavolat odborníka na kontrolu TČ?

Během provozu vydává tepelné čerpadlo určité zvuky, jako je hučení a drnčení, které obvykle zůstává na nízké úrovni a není obtěžující. Pokud však tepelné čerpadlo začne vytvářet hlasité a neobvyklé zvuky, například pískání, kvílení, klepání nebo vibrace, měli byste tomu věnovat pozornost a požádat o kontrolu odborníka.

„Zákazníci při výběru konkrétního výrobku oceňují zejména vysokou úroveň energetické účinnosti a tichý provoz. Prezentace těchto vlastností je tedy pro každého výrobce klíčová. Stále častěji ale rozhoduje především cena. Výsledkem, kterého pak ale domácnost dosáhne, je mnohem nižší úspora, hluk v okolí a někdy i sousedské pře,“ upozorňuje majitel společnosti Master Therm Jiří Svoboda.

Tipy, jak snížit hluk z tepelného čerpadla

1. Kontrola ventilátoru a motoru

Pracovalo tepelné čerpadlo dříve tiše a nyní vydává podivné zvuky? Zvažte výměnu kondenzačního ventilátoru, motoru ventilátoru nebo jiných vadných součástek, případně můžete požádat odborníka o kontrolu celého systému.

2. Zvukotěsný obal

Hlučnost tepelného čerpadla můžete snížit instalací zvukotěsného obalu, který obepíná kompresor a minimalizuje vzniklý hluk. Jedná se o rychlé a cenově výhodné řešení problému.

3. Silentbloky (vibrační tlumiče)

Silentbloky účinně tlumí vibrace způsobené venkovní jednotkou tepelného čerpadla. Tyto tlumiče mohou snížit vibrace až o 90 %, čímž zajišťují klidný a tichý chod tepelného čerpadla. Snížením vibrací chráníte komponenty tepelného čerpadla a zároveň prodlužujete jeho životnost.

4. Signalizace možného problému

Nadbytečný hluk z tepelného čerpadla může signalizovat problémy se systémem: od opotřebení komponentů po nesprávnou instalaci nebo vážnější poruchu. V takovém případě opět nechte zkontrolovat tepelné čerpadlo servisním pracovníkem.

5. Cizí předmět

Pokud vydává tepelné čerpadlo hlasité zvuky, které připomínají náraz kovu o kov, je nezbytné okamžitě vypnout jednotku a zkontrolovat ventilátor. Pravděpodobně se v jeho blízkosti nachází cizí těleso, které je třeba odstranit.

6. Špatné umístění

Tepelné čerpadlo může být hlučné i z dalšího důvodu: kvůli nevhodnému umístění zařízení. Venkovní jednotka by neměla stát přímo pod okny obytných místností, ani by se neměla umisťovat do rohu, kde by mohl být horší průtok vzduchu a tím i snížená účinnost TČ.

7. Otevřený prostor

Hluk z tepelného čerpadla mohou výrazně omezit vysázené traviny a keře, stavební překážky (například zídky) a plechové kryty kolem venkovní jednotky.

8. Konec životnosti

Životnost tepelného čerpadla se obvykle pohybuje mezi 15 až 20 lety. Pokud se přibližujete ke konci této doby a vaše tepelné čerpadlo vyžaduje nákladnou výměnu hlavních komponent, jako je třeba kompresor, může být z dlouhodobého hlediska ekonomicky výhodnější vyměnit celé zařízení.

Při jakémkoliv problému byste se neměli snažit opravit tepelné čerpadlo svépomocí, ale vždy požádat o kontrolu odborníka.

Zdroje:
https://theheatpumpstore.com/how-to-reduce-noise-from-a-heat-pump/
https://solvitnow.com/blog/how-to-fix-a-loud-noisy-heat-pump-unit/
https://diyhomecomfort.com/blog/heat-pump-noises
https://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/26252-tz-master-therm-uvadena-ucinnost-a-hlucnost-cerpadel-byva-realite-vzdalena
https://www.viessmann.cz/cs/rady-a-tipy/info-a-tipy-k-nakupu/hlucnost-tepelnych-cerpadel.html

Související článek

Tepelná čerpadla dostala na frak. Nejsou tak ekologická, jak se myslelo

O tepelných čerpadlech se hovoří jako o ekologickém řešení pro vytápění a ohřev vody. Jaká fakta podporují toto tvrzení? Skutečně se jedná o „zelenou“ technologii, ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz