9 triků, jak jezdit s elektromobilem levně a úsporně

Přecházíte na elektromobil? Poradíme vám, jak jezdit úsporně a s maximálním dojezdem na jedno nabití. Díky tomu ujedete více kilometrů, což přináší úsporu času i peněz.
Dojezd elektromobilem prodloužíte rekuperačním brzděním | zdroj: Getty Images

Jak jezdit efektivně s elektromobilem?

Majitelé elektromobilů se zajímají o to, jak dosáhnout nejefektivnější jízdy s EV. Existuje hned několik strategií pro optimální dojezd.

1. Vypnutí topení a klimatizace

Zapnuté topení a klimatizace mohou ovlivnit dojezd. Zapínejte topení pouze v nezbytných situacích a předehřejte vůz, když ho ještě nabíjíte. Pokud dobíjíte elektromobil doma, spusťte topení krátce před odjezdem, aby se interiér zahřál.

2. Plynulá jízda

Pro úsporu energie v baterii jezděte plynule a udržujte nižší rychlost. Moderní elektromobily disponují „Eco režimem“, který umožňuje jemnější akceleraci. Toto nastavení je vhodné pro jízdu, která šetří energii v baterii.

3. Rekuperační brzdění

Rekuperační brzdění je jedinečnou funkcí elektromobilů. Když řidič uvolní plyn, elektromotor se přepíná do režimu generátoru. Tím se vozidlo zpomaluje, jelikož kola při brzdění generují mechanickou energii. Tato energie se následně přeměňuje na elektrickou energii a ukládá se zpět do baterie. Rekuperace brzdné energie tímto způsobem zachycuje energii, která by se jinak ztratila ve formě tepla, což prodlužuje dojezd elektromobilu.

4. Údržba

Pravidelná kontrola a údržba jsou nezbytné pro provoz vašeho elektromobilu. Nezanedbávejte servisní prohlídky podle doporučení výrobce. Pravidelně sledujte tlak v pneumatikách a udržujte ho na optimální úrovni v souladu s manuálem vozu. Mějte na paměti, že různé jízdní podmínky mohou vyžadovat odlišný tlak v pneumatikách.

5. Bez zátěže

I když je občas nutné převážet elektromobilem více věcí, těžší náklad zvyšuje spotřebu energie. Pro ekonomickou jízdu je tedy vhodné cestovat s minimálním zatížením a odstranit přebytečné doplňky, například střešní nosiče a boxy. Tím se sníží celková hmotnost vozidla a zlepší se jeho aerodynamika, což vede k nižší spotřebě energie a delšímu dojezdu.

6. Eco režim

Moderní elektromobily nabízejí režim Eco, který pomáhá snižovat spotřebu energie. Tento režim omezí odezvu plynu a akceleraci, sníží výkon klimatizace a v některých případech i maximální rychlost. Funkce režimu Eco se mohou lišit napříč jednotlivými modely, proto je doporučeno vyzkoušet si ho a zjistit, jak ovlivní váš elektromobil. Přepnutím na režim Eco okamžitě zaznamenáte nárůst zbývajícího dojezdu.

7. Online navigace

Online navigace, například Google Mapy, vám ukážou aktuální dopravní situaci a nejrychlejší trasy pro úsporu energie. V nastavení zvolte, že navigaci potřebujete pro elektromobil, a ne pro vozidla se spalovacími motory.

Začátek formuláře

8. Parkování v garáži

Parkování v garáži chrání elektromobil před nepříznivým počasím, a to má pozitivní vliv na jeho životnost. V letním období zamezuje přehřívání, což vede k úspoře energie při používání klimatizace a k ochraně baterie. V zimě pak udržuje optimální teplotu baterie.

9. Stop sportovní jízdě

Pro úsporu energie je důležitá plynulá jízda. Vyvarujte se prudkému brzdění a akceleraci, jelikož styl „brzda-plyn“ plýtvá energií a může zkrátit dojezd až o třetinu. Zaměřte se na plynulé rozjíždění, využijte rekuperaci energie při brzdění a udržujte konstantní rychlost. Předvídejte dopravní situace, abyste se vyhnuli zbytečným rozjezdům.

Nejezděte zbytečně rychle, protože úspora několika minut může být vykoupena desítkami kilowatthodin. Myslete na to, že elektromobily při vyšších rychlostech spotřebovávají více energie.

Tím, že budete dodržovat tyto zásady plynulé jízdy, optimalizujete spotřebu energie a prodloužíte dojezd svého elektromobilu.

Zdroje:
https://elektrickevozy.cz/clanky/10-tipu-jak-jezdit-usporne-s-elektromobilem
https://www.cinch.co.uk/guides/ask-the-experts/economical-electric-car-driving
https://pod-point.com/guides/driver/optimise-ev-range
https://www.caranddriver.com/features/a40390370/how-to-squeeze-the-most-driving-range-from-ev/

Související článek

Odpor k elektromobilům nebo jen vandalismus? Nabíjecí stanice čelí útokům

Odpůrci elektromobilů nebo jen běžní vandalové? Tuto otázku si pokládá řada provozovatelů nabíjecích stanic, kteří čelí útokům vandalů. Jaké škody tito jedinci způsobují a jaký ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz