Bolavá místa nového energetického zákona? Je jich několik.

Novelu energetického zákona schválili poslanci jednohlasně. Podle poslance Roberta Stržínka v něm ale chybí změna měření elektřiny po fázích. Problematická je ochrana investic od hlavních investorů.
Vznik komunitní energetiky má jasnější obrysy | zdroj: Shutterstock

Fázové měření je nespravedlivé

Robert Stržínek, který je zároveň starostou Valašského meziříčí celkově návrh zákona vítá: “Návrh hodnotím jednoznačně pozitivně, protože na komunitní energetiku čekáme dlouhá léta. Je to první krok tím správným směrem,” prohlásil. Přes to několik nedostatků návrhu vidí. V první řadě jde o tolik diskutované měření po fázích: “Já sám mám fotovoltaickou elektrárnu na střeše svého domu a vnímám to jako nespravedlivý systém. Když se podíváte do odborných tisků, tak vidíte, že jsme poslední země v Evropské unii, která má systém, co znevýhodňuje mikrozdroje v systému měření. Pokud totiž z jedné fáze tři kilowaty odebíráte a ve druhé fázi tři kilowaty dodáváte, tak v Polsku a Německu elektřinu jste na nule, kdežto v České republice vám naúčtují minimálně distribuční poplatky za elektřinu, kterou odebíráte. Systém je špatně nastavený, znevýhodňuje mikrozdroje. Všechny ostatní evropské mají součtové měření. Jednoznačně si myslím, že by Česká republika měla přejít na tento systém také. Chápu lobby velkých distributorů, ale myslím, že v jejich obratech a ziscích je kapka v moři.”

Asymetrické střídače s nižší životností

Při fázovém měření se využívají tzv. asymetrické střídače, které rozdělují výkon rovnoměrně do fází. I jejich použití vidí Robert Stržínek jako problém: “Čerpal jsem z odborné literatury. Jediné, co obchází nevýhodu fázového měření, je použití asymetrického střídače. Pokud se podíváte na publikované články, pak zjistíte, že se asymetrické střídače vyrábějí pouze v Číně. Evropští výrobci preferují symetrické střídače. Firma Fronius, která je evropským lídrem ve výrobě těchto zařízení. Číňani jsou jediní, kdo dodávají asymetrické střídače. Vnímám to trochu i jako bezpečnostní riziko, asymetrické střídače jsou často jen symetrické střídače, které jsou softwarově upravené tak, aby dokázaly dodávat elektřinu asymetricky do fází a všude v odborných článcích se píše, že životnost asymetrických střídačů je zhruba poloviční oproti životnosti střídačů symetrických. To je další nevýhoda. Doplatí na ni zákazníci, kteří jsou nuceni, aby eliminovali tu nevýhodu fázového měření. Potom na to doplatí tak, že budou měnit dřív než ti, co mají střídač symetrický.”

Senátoři za součtové měření

Poslanec zmínil také iniciativu na půdě Senátu, která chce usilovat o navrácení součtového měření: “Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu 7. března 2023 podpořil iniciativu několika senátorů s podporou oborových asociací návrat k součtové fakturaci. Jsem rád, že se tím senát zabývá, protože mám informace, že na půdě hospodářského výboru podvýboru pro energetiku toto nenašlo pozitivní odezvu. Na půdě Sněmovny jsem žádnou iniciativu, která by byla podobná senátorské, zatím nezaznamenal,” přiznal Robert Stržínek.

Jak ochránit investice

Jako další Achillovu patu spatřuje maximální rozhodovací práva členů energetických společenství: “Města a obce do komunitní energetiky půjdou. ale v energetických společnostech je omezení hlasovacích práv na deset procent. V případě, že bude město většinový investor, dostane pouze deset procent hlasovacích práv, tak nebudou mít svou investici plně pod kontrolou.” Zákon byl teprve v prvním čtení, po projednání na výboru ho čeká ještě další schvalovací proces, kdy se očekává, že k určitým změnám ještě dojde.

Související článek

Domácnosti mohou dostat zaplaceno za spotřebu elektřiny

Delta Green, dodavatel elektřiny ve spotovém režimu, spustil novou službu, díky které je možné nechat si zaplatit za spotřebu elektřiny. Jde o první ukázku nového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.