Fotovoltaické panely na střechách bytových domů: Zkušenosti a výzvy

Jaké těžkosti čekají bytové domy, pokud si instalují fotovoltaické panely na střechu? Bytový dům v pražském Hloubětíně se do tohoto martýria již pustil a místopředseda SVJ Tomáš Vlk sdílel zkušenosti.
Najít vhodnou firmu pro vybudování fotovoltaiky pro bytové domy nebylo jednoduché | zdroj: Shutterstock

V Česku se očekává velký nástup komunitní energetiky a instalací solárních panelů na bytových domech. Vláda poněkud se zpožděním zavádí zákony, které umožní výrobu a sdílení elektřiny i v bytových domech. Podle Tomáše Vlka je ale byrokratická zátěž stále neúnosná a zdlouhavá a mnoho SVJ může od instalace odradit.

Měl někdo z vašeho společenství zkušenosti s instalací fotovoltaiky? Jak vás tento záměr napadl?

Neměl. My se pohybujeme v byznysu, každý někde pracujeme a sledujeme média, takže jsme zhruba věděli, co se děje nebo chystá. Loni bylo teplo a říkali jsme si, že dává smysl se nad tím minimálně zamyslet. Pátrali jsme dál a zjistili jsme, že se plánují změny, první zákon o obnovitelných zdrojích energie. Až do prosince 2022 nešlo nic podnikat, neboť bylo potřeba stavební povolení a mít i licenci Energetického regulačního úřadu. To byla v případě Společenství vlastníků jednotek nepřekročitelná podmínka, která nám bránila něco udělat. Věděli jsme, že tato podmínka padne, a tak jsme si říkali, že to je ten pravý moment se o to zajímat více a že je to skvělá příležitost. Bytové domy mívají zajímavou spotřebu a často volnou plochu na střeše. Nějaká technologie tam bývá vždycky, ale většinou jsou to nevyužité prostory. Spotřeba v bytech nebo v domech bývá rozprostřená po celý den. Nemá extrémní špičky v ráno a v noci, ale matky s dětmi jsou doma, nebo běží nějaké fixní spotřebiče, jako je lednička. Vše se potkalo v pravý čas. Pokud by se nezvyšoval limit na 50 kW, pak nic budovat nebudeme, protože SVJ nesmí ze zákona podnikat. Navíc stavební řízení by bylo nad naše síly.

V jakém právním rámci jste se pohybovali a jakou jste měli startovní pozici?

Spoléhali jsme na to, že bude platit nový zákon o obnovitelných zdrojích energie, protože se musel implementovat a byla jenom otázka času, kdy to bude. Díky novému zákonu jsme nemuseli mít licenci a nemuseli absolvovat stavební řízení, takže se nám tím pádem uvolnily ruce a mohli jsme si vizionářsky vymyslet elektrárnu. V současnosti jdeme tou aktuální cestou komunitní energetiky. Doposud byla možné jen instalace, kdy se sloučí odběrná místa. To jsem nechtěl, protože máme v domě sto šest bytů a nemyslím si, že by se tam lidé chtěli hodin vzdávat a zbavit se možnosti si vybírat vhodného dodavatele. My bychom takové řešení zvládli, protože rozúčtováváme vodu a teplo, ale je to jako zastaralý způsob řešení. Naopak návrh zákona o komunitní energetice nám přišel sexy, jako něco, čeho se musíme chytit.

Jak bylo těžké tyhle lidi k tomu nadchnout a jak bylo těžké je přesvědčovat?

Hlavní shromáždění proběhlo v listopadu 2022. Předcházelo tomu, že jsme si poptali dodavatele na trhu, sondovali jsme, kdo to dělá pro bytové domy a kdo s tím má nějaké zkušenosti. Ukázalo se, že těch zkušeností a firem moc nebylo. Primárně se řeší rodinné domy, protože tam to instalují za dva dny a jdou dál, kdežto s bytovými domy je práce. My jsme byli relativně rychlí, ale jsou SVJ, kde se rok schází, aby interně probrali, jestli to chtějí nebo ne. Pak zjistí, že nemají peníze a že potřebují úvěr, banky mají další podmínky. V tomto jsme my byli velice promptní.

Jak jste oslovovali dodavatele fotovoltaiky?

Než se uskutečnila první hlavní schůze, tak jsme měli poptáno asi 10 firem. Viděl jsem se možná s polovinou z nich přímo na střechách našich domů. Bylo důležité to vidět naživo, aby to šlo nacenit. Některé z těch firem mi nabízely slučování odběrných míst, což jsem nechtěl. Ty nám nabídku nedaly, evidentně nebyly v obraze s tím, co se chystá v zákoně. Firmy vůbec na tu poptávku ani nereagovaly, ať už třeba z důvodu kapacit, nebo že to je pro ně velký projekt, byť ty firmy nebyly úplně malé. Potom z toho vykrystalizovaly dvě nabídky. Společnost, se kterou jsme soláry nakonec dělali a druhá. Lišily se lehce cenově a technologií. Dvě finální nabídky jsme si nechali posoudit z odborného hlediska autorizovaným inženýrem v oblasti elektrotechniky. Autorizovaný inženýr nám jednu nabídku z těch dvou doporučil. Shodou okolností to byla nabídka, která byla levnější, takže za levnější peníze jsme měli technicky vyspělejší řešení a byla to ta firma, se kterou jsme to potom nainstalovali. Na shromáždění našeho SVJ v listopadu 2022 přišel zástupce firmy, aby se představil, byť v té době jsme ještě rozhodnutí nebyli, případně aby zodpověděl dotazy. Já jsem měl o tom už spoustu věcí načtených, připravil jsem si prezentaci, proč to děláme, jaké jsou naše vize. V té době byly extrémní ceny elektrické energie a dostupné dotace. To byly ty argumenty, proč jsme to chtěli dělat. Pak jsme diskusi dál rozvíjeli a rozebírali ty dvě nabídky. Řešili jsme odhad návratnosti, diskutovali jsme i daňové otázky, komunity, to znamená alokace elektřiny do bytů. Lidi to dostali de facto na talíři.

Související článek

Češi už nasdíleli 320 MWh elektřiny. Ne každý dodavatel to podporuje

Sdílení elektřiny je možné teprve pár měsíců, ale už nyní lze říci, že se Češi velmi rychle zorientovali a začali komunitní energetiku využívat. Podle nejnovější ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.