Koncepce se zpracovává pro oblasti východ, střed a západ mikroregionu. „Klademe ale velký důraz na to, aby byly některé projekty společné na úrovni celého mikroregionu nebo alespoň více obcí. Nechceme, aby to byl dokument jen pro jednotlivé obce,“ uvedl Holeček.
Koncepce mapuje současnou spotřebu různých zdrojů energie v soukromých, obecních i průmyslových objektech. Zároveň popisuje aktuální výrobu energie v oblasti a její budoucí možnosti. Navrhuje, na které budovy obecních úřadů, škol a školek, čistíren odpadních vod, hasičských zbrojnic, sociálních zařízení či kulturních a bytových domů by bylo možné umístit fotovoltaické panely, jak dosáhnout úspory energií ve veřejném osvětlení i ve veřejných objektech výměnou dosavadních technologií za moderní, například vytápění, či kde je potenciál pro výstavbu větrných elektráren. Zaměřuje se i na energetický management a nabízí přehled vhodných dotačních programů.
Mikroregion tak bude mít plán pro nakládání s energií zohledňující ekonomickou výhodnost a environmentální udržitelnost. Vše má směřovat k tomu, aby se obce staly hlavním zakládajícím členem a „motorem“ v budoucí komunitní energetice. Ta má zvýšit soběstačnost regionu, podpořit zavádění obnovitelných zdrojů energie a zabránit energetické chudobě místních obyvatel.
„Například u Vojtěchova chce investor postavit několik větrných elektráren, jejichž výroba by stačila pro mnohem větší počet obyvatel. Starosta se už o tom baví s okolními obcemi, že by se mohlo založit energetické společenství nebo komunita a nabízet levnější energii,“ řekl Holeček.
Koncepce získala ocenění v soutěži Komunální projekt roku. Je mimořádný tím, že pracuje s celým mikroregionem, obvykle se připravuje jen pro jednotlivé obce. Zároveň je příkladem první spolupráce mezi mikroregionem a místní akční skupinou, což ušetřilo obcím velkou část nákladů. Ty pokryjí dotace ministerstva průmyslu a obchodu a Pardubického kraje.