Nenechte se napálit. Solární šmejdi řádí

Počet nespokojených klientů s prací firem, které podnikají v solárním byznysu, roste. Od nedodržování termínů, přes špatné instalace až po žaloby na firmy, které vybraly zálohy a přestaly komunikovat.
Nenechte se napálit. Solární šmejdi řádí
Mezi dodavateli FVE jsou velké rozdíly, a to nejen v kvalitě. | Foto: Shutterstock

Počet nespokojených klientů s prací firem, které podnikají v solárním byznysu, roste. Od nedodržování termínů, přes špatné instalace až po žaloby na firmy, které vybraly zálohy a přestaly komunikovat. 

Jde o jeden z nejrychleji rostoucích byznysů v České republice. V loňském roce poptávka po domácích fotovoltaických elektrárnách výrazně převyšovala nabídku, a to s sebou přineslo celou řadu problémů. I solidní firmy přestaly dodržovat termíny, na instalace posílají nezkušené elektrikáře, revize často dělají po telefonu. Příkladů nesolidní práce je celá řada. V letošním roce může být situace ještě horší. Distribuční firmy totiž evidují během prvního čtvrtletí několikanásobný nárůst počtu nových elektráren v síti. Ten navíc bude zřejmě dál narůstat. Nesolidnost některých firem může poškodit celé odvětví. To samozřejmě vadí těm, kteří se snaží o solidně odvedenou práci. 

Česká fotovoltaická asociace v této souvislosti vypracovala takzvané desatero doporučených pravidel při uzavírání smluv, projekci a instalaci FVS. „Jde o etická, morální a technická doporučení pro projekční, montážní a instalační firmy, včetně práv i povinností spotřebitelů,“ uvádí asociace. 

Firma má například předložit zákazníkovi před podpisem smlouvy relevantní informace. „A to zejména informace o energetickém výnosu fotovoltaického systému, a to včetně informací o ztrátách zastíněním, hodnotě vlastní spotřeby, výši přetoků do distribuční soustavy a ekonomickém vyhodnocení investice (návratnosti vynaložených finančních prostředků) – cash flow,“ uvádí asociace. 

Důležitým bodem kodexu je také následující: „V okamžiku předání díla firmou se vždy vyhotovuje předávací protokol, který obsahuje zejména vady a nedostatky díla, projektovou dokumentaci podle ČSN EN 62446-1, dokumentace skutečného provedení díla, návody k obsluze a údržbě (servisu), místní provozní předpis (Pinst >100 kW), revizní zprávu fotovoltaického systému. Při předání a převzetí vždy firma vysvětlí funkcionalitu FVS, seznámí se všemi díly, součástmi a jejich ovládání,“ upozorňuje dokument asociace. 

Řada zákazníků si na sociálních sítích stěžuje také na to, že jim firma předala dokončené dílo, bez podrobného vysvětlení všech detailů funkcionality elektrárny. Asociace také doporučuje, aby „firma provedla před předáním a převzetím díla zákazníkem zkušební připojení střídače k distribuční síti a ověřila odpovídající instalovaný výkon měřením. V případě instalace akumulačního bateriového úložiště provede firma minimálně jedno nabití a vybití baterie pro ověření funkčnosti a nastavení hybridního střídače, BMS,“ uvádí dokument.

Nesolidnost firem na trhu vadí také instalačním firmám. „Bohužel se do oboru vrtla spousta „všeumělů“ a při aktuálním ochlazení trhu zbude spousta očí pro pláč zákazníků firem, které zase ze dne na den ukončí provoz,“ uvedl pro Solární magazín Vladimír Růžička ze společnosti VR OZE Systems. Tato společnost je zajímavá také tím, že se veřejně zasazuje o kultivaci trhu.

„Nelze přehlédnout, že přibývá firem, které se chvástají, a pak se zjistí, že na to nemají. Na jednu už pomalu jde trestní oznámení a další už se dere. Nenechejte ze sebe dělat blbce, na blbcích jsou takové firmy založené. Když budu chtít rychle zbohatnout, jak to udělám? Založím si firmu na stavbu FVE. Trocha marketingu a planých řečí, kýbl textů vygenerovaných umělou inteligencí a za pár šupů web krásný a svěží tak, jak to mají všichni rádi. Jednoduchý formulář na sběr kontaktů a v call centru anonymní hlas. Hele, funguje to! Miliónky na zálohách jsou doma, tak mám splněno a založím si jinou firmu,“ uvádí společnost v úvodu svého blogu. „Energošmejdi Vás stáhnou z kůže, nebo alespoň zničí úspory. Nemít FVE dokončenou a funkční, ale za to dluh na poskytnutou zálohu, tak to je opravdu pech. Asi takový, jako když po Velikonocích vám zbyde tolik vajec, že je budete muset odbarvovat a vracet slepicím,“ píše se v textu na blogu.

Pokud máte zkušenosti s energošmejdy a víte, jak na ně, podělte se s našimi čtenáři. Pište na [email protected]

zdroj: Česká fotovoltaická asociace

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.