Jak si vybírat fotovoltaické panely?

Jaké jsou hlavní ukazatele, podle kterých můžete poznat kvalitu a vhodnost fotovoltaických panelů? Jen cena není zdaleka jediným hodnotícím kritériem.
Podle čeho se orientovat při výběru panelů? Jen jejich cena to není | zdroj: Pixabay

Cena neříká vše

Cena není jediným vypovídajícím kritériem. Cena fotovoltaických panelů v poslední době klesla, ty čínské jsou nyní meziročně o polovinu levnější. Bohužel se tak nestalo kvůli technologickému pokroku, ale z jiných důvodů. V minulosti postihl Čínu covid, dále pak stoleté záplavy, které se dotkly závodů na výrobu fotovoltaických panelů. Panely se totiž vyrábí z křemičitého písku, který se těží právě u řek. To znamenalo problémy dodavatelského řetězce a problémy s dodáváním panelů, které zůstaly ve skladech. Současné zlevnění tedy souvisí s tím, že se vyprodávají sklady. Zároveň také klesla cena dopravy. V dobách covidu se dopravovaly panely za 10 000 dolarů za kontejner, nyní je cena pětinová. „Dodavatelé fotovoltaických modulů vyprodávají sklady, a dokonce se zápornou marží. Je výprodej skladů, ale nejedná se o revoluci v technologii, která by znamenala výrazně nižší kvalitu těch prodávaných modulů,“ potvrdila Ladislava Černá, manažerka Centra pokročilé fotovoltaiky na ČVUT v Praze na své přednášce na události Smart Energy Forum. Současný tlak na snižování ceny způsobil ztenčení skla panelu, což ale nemusí automaticky znamenat snížení kvality.

Prohlášení o shodě

Zákazníci mnohdy neznají rozdíl mezi prohlášením o shodě a certifikací. Prohlášení o shodě musí mít povinně každý výrobek, který má přijít na evropský trh. Vydává ho buď výrobce, nebo ten, kdo ho uvádí na trh. Prohlášení o shodě by neměla dávat instalační firma, pokud do země moduly sama nedovezla. Prohlášení by mělo být vydáno na základě prokázání shody s něčím, například díky nezávislým testům, což firmy často nedodržují. „Pokud není žalobce, není soudce. To znamená, že prohlášení o shodě a v podstatě o kvalitě až tak moc neřekne. Uvádí jen, že existují nějaké předpisy, které by měl výrobek splňovat,“ dodává Ladislava Černá.

Certifikáty napoví

Certifikát není prohlášení o shodě, vydává ho nezávislá certifikační autorita, která je akreditovaná nějakým národním akreditačním institutem. U nás žádnou certifikační autoritu, která by uměla dělat tyto testy, nemáme. Je třeba využívat zahraniční autority. Vystavení certifikátu není pro výrobce právě levné, proto lze říci, že se jedná o určitý příznak kvality panelu. Certifikát ověřuje shodu produktu s danou zkušební normou.

Na fotovoltaiku existuje nejenom zkušební, ale i produktová norma, to znamená, že certifikát neověřuje čistě jen parametry jednoho konkrétního kusu modulu, byť ty se samozřejmě stahují ke konkrétnímu kusu, který je testován. Norma předepisuje i konkrétní materiály, které mají být použité. Vystavení certifikátu obnáší sekvence testu, kterých je 14 nebo 15. Jde o klimatické testy, testy odolnosti vůči krupobití, mechanické zátěže, test elektrické pevnosti, izolačního odporu a podobně.

Žebříček Tier 1

Tento žebříček je sestavován společností Bloomberg a jde o ukazatel finančního zdraví. Fotovoltaické panely se pořizují s tím, že mají vydržet nejméně 25 let, přičemž většina firem nemá zdaleka tak dlouhou historii. Pokud výrobce zkrachuje nebo ukončí provoz, může to být pro provozovatele fotovoltaiky problém. Pokud se výrobce dostane do žebříčku Tier 1, pak to znamená, že jde o společnost s minimálně 5 lety zkušeností, je veřejně obchodovatelná, nebo má solidní rozvahu.

Související článek

Ticho před bouří. Distribuční poplatky v následujících letech zdraží, říká expert Petr Pešek

Progresivní scénář ČEPS předpokládá úplný odklon od uhlí do roku 2030. Investice tak zamíří především do budování obnovitelných zdrojů. Jak se to dotkne koncového zákazníka ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.