ČTK o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě. Zakládání energetických komunit od letošního roku zavedla novela energetického zákona, první z nich by mohly začít fungovat v polovině roku.
„Do výzvy bylo v prvním kole podáno celkem 83 záměrů, což dokazuje enormní zájem o komunitní energetiku. Z výzvy jsme schopni podpořit minimálně 40 projektů, proto budeme nyní záměry hodnotit a vybereme z nich ty nejvhodnější k postupu do druhého kola,” uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Dotační výzva je podle ministerstva dvoukolová, nyní tak resort v rámci druhého kola vybere podle několika kritérií, mezi něž patří například nákladovost či velikost projektu, snížení energetické náročnosti objektů nebo využití obnovitelných zdrojů, nejvhodnější žádosti. Úřad bude poskytovat dotace od 600.000 Kč až do tří milionů korun na jeden projekt.
Peníze bude podle ministerstva možné použít například na zpracování podkladových materiálů, proškolení a činnost koordinátora a další aktivity potřebné ke vzniku energetického společenství. Příspěvek bude i na osvětové a propagační aktivity, jako jsou třeba plánovací workshopy, občanská shromáždění nebo propagace obnovitelných zdrojů energie. O podporu mohly žádat různé subjekty, včetně bytových družstev, společenství vlastníků jednotek, nájemníci bytových jednotek, územní samosprávné celky, příspěvkové organizace či obchodní společnosti v jejich vlastnictví, dobrovolné svazky obcí a další právnické osoby.
V rámci energetických společenství bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Sdílení elektřiny bude tak možné i na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.