Když fotovoltaika učí

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická v Olomouci instalovala na svou střechu fotovoltaiku. Tu zde budou využívat také pro výuku.
Fotovoltaika bude sloužit k výuce | zdroj: SPSE Olomouc

Fotovoltaická elektrárna, která bude učit

V rámci dne otevřených byla v pátek 1. prosince 2023 slavnostně předána a uvedena do provozu fotovoltaická elektrárna, která bude sloužit nejen pro dokrývání vlastní spotřeby objektů školy, ale také jako výuková pomůcka pro žáky a studenty VOŠ a SPŠE v Olomouci. Nyní se zde mohou pochlubit instalovanou technologií o výkonu 6 kWp. Jde o sadu 12 panelů Trina Vertex instalovaných na ploché střeše dílenské budovy, 3 střídače značky Victron 48/3000, kontrolní panel Victron Cerbo,  MPPT tracker Victron a baterii Pylon US 3000C s kapacitou 3,55 kW. Systém je dále rozšiřitelný.

Využijí ji pro několik předmětů
Ve škole plánují široké využití pro výuku – od Základů elektrotechniky (zdroje, Ohmův zákon, děliče napětí), přes Elektroniku a Elektrotechnická měření (voltampérová charakteristika, vnitřní odpor, vlastnosti polovodičových prvků) až po databázové systémy (zpracování naměřených dat, vykreslování spotřeby, filtrování). „V Základech elektrotechniky budeme fotovoltaiku využívat pro vysvětlení stejnosměrného, střídavého proudu a velikosti napětí na konkrétních parametrech naší fotovoltaické elektrárny. Vždycky je lepší pracovat s reálnými hodnotami než jen čísly. Mimo jiné i proto, aby žáci věděli, že FV panely nedávají 1,5 V a podobně,” řekl Solárnímu magazínu Josef Kolář, ředitel školy.

Výuka elektrotechniky v praxi
Dále žáci získají představu o tom, co je to výkon, příkon a energie, jaký příkon má budova ve dne při provozu a v noci, kolik spotřebuje energie. „Kolik jsou schopny vyrobit fotovoltaické panely v zimě, v létě, za jasného dne, pod mrakem a jestli to stačí pro provoz budovy. Jestli baterky vydrží přes noc. Vše se dá počítat a ověřit empiricky. Dozví se, co je proudová hustota – pro stejný výkon je při menším napětí potřeba větší výkon a tudíž vodiče s větším průřezem. Dále se bude probírat princip funkce fotovoltaických panelů, konstrukce, technologie výroby, konstrukce střídače s transformátorem, zpracování dat z měření a technologie baterií, porovnání, velikost, výpočty kapacity, doby napájení konkrétního spotřebiče. Tyto body se dají převést do konkrétní práce v hodině. V Elektronice probereme střídač a půjdeme se podívat na to, jak vypadá pro 3 kW. Dále si žáci zjistí konkrétní proudy a vypočítají, jaký by měl být průměr drátu a porovají s tím, co tam máme, až po měření konkrétních hodnot a jejich zpracování. Víc budeme vědět za rok, až si s ní budeme trochu hrát,” slibuje Josef Kolář.

Pokryjí vlastní spotřebu

Téma fotovoltaiky je obsaženo v několika předmětech, v Základech elektrotechniky, Elektronice, Elektrotechnických měřeních, Výpočetní technice, Programování a Databázových systémech. Využívání energie vyrobené fotovoltaikou zde plánují výhradně pro pokrytí vlastní spotřeby, která činí cca 30 kW.„Případné přebytky v denních dobách mimo provozní režim školy budou ukládány do instalované baterie. Uložená energie následně poslouží např. pro provoz trvale běžících serverů a dalších zařízení. Výhledově plánujeme využití energie v prázdninových měsících pro ohřev TUV, která bude mimo období výuky využívána jak pro potřeby úklidu budov, tak pro nájemce tělocvičny,” prohlásil Josef Kolář. Dodávat elektřinu jinam v rámci společenství, která je nyní již možné zakládat, zatím nechystají. „Vznik energetického společenství prozatím není plánován, další vývoj v této oblasti bude závislý od strategických rozhodnutí zřizovatele školy, tedy Olomouckého kraje,” uzavřel Josef Kolář.

Související článek

Za záporné ceny elektřiny má odběratel dostat zaplaceno, ale někde dostane nulu

Dnů, kdy je cena elektřiny na denním trhu záporná, je v České republice stále více. Tento trend bude ještě posilovat s tím, kolik nestabilních zdrojů ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.