Sdílení elektřiny v bytovkách v roce nula. Kdy se rozjede komunitní energetika?

Česko má zákon na sdílení elektřiny, díky kterému by mohla vznikat energetická společenství a mohl by se výrazně zvýšit počet instalací na bytových domech. Kolik domů o tuto možnost požádalo?
Ilustrační foto | zdroj: Solární magazín

Rok 2023 – pouze desítky projektů

Projektů na sdílení elektřiny řešili distributoři v loňském roce zatím poměrně dost málo.V roce 2023 přijala ČEZ Distribuce na 78 žádostí na zajištění (zprostředkování) sdílení elektřiny v bytových domech. Možnost sdílet elektřinu v rámci bytového domu využilo na zásobovacím území ČEZ Distribuce 45 subjektů a jednalo se o menší bytové domy do 10 bytů,” uvádí ČEZ. Jednotkové případy hlásí také E.GD. „Za uplynulý rok byly zprovozněny na našem distribučním území tři projekty sdílení elektřiny v rámci bytových domů. Jedná se o lokality v jižních Čechách, na jihu Moravy a ve Zlínském kraji. Jinak jsme evidovali spíše různé dotazy zájemců na toto téma. Abychom klientům orientaci v této problematice co nejvíce ulehčili, připravili jsme pro ně webové stránky, na kterých najdou všechny potřebné informace o tom, co je potřeba udělat, aby bylo možné elektřinu v rámci bytového domu sdílet,” řekl Solárnímu magazínu Lubomír Budný, tiskový mluvčí E.GD. V Praze zatím podobný projekt neřešili. „V loňském roce se u nás nezapojil nikdo, ale zájem poměrně je. Několik bytových domů nyní řešíme. První sdílení zaregistrujeme v OTE pravděpodobně od prvního března. Půjde o 104 odběrných míst ve čtyřech vchodech jednoho panelového domu,” sdělil Solárnímu magazínu Karel Hanzelka, tiskový mluvčí PRE Distribuce.

Energetické datové centrum – funkční až od července

Ačkoliv je zákon na sdílení elektřiny již v platnosti, skutečné sdílení elektřiny bude možné nastartovat až poté, kdy bude fungovat Energetické datové centrum, které bude sdílení umožňovat. To by mělo fungovat od 1. července letošního roku. Jde o společný projekt distributorů a provozovatele přenosové soustavy, pro jehož vybudování byla poskytnuta dotace 800 milionů korun. V Energetickém datovém centru se budou moci bezplatně registrovat všichni ti, kdo budou elektřinu sdílet. Centrum jim musí poskytovat data a zajišťovat tak sdílení elektřiny předáváním informací.

Bude přístup k údajům bezplatný?

Energetické datové centrum se připravuje již delší dobu, údajně je velká vůle zmíněný termín dodržet a očekává se, že se tak i stane. Přesto panuje hned několik obav před tím, co by mohlo využívání centra a nástup komunitní energetiky zbrzdit. Do centra bude mít přístup mnoho různých subjektů, přitom se vývoj centra nijak nekonzultuje s budoucími uživateli a hrozí, že centrum nebude uživatelsky přívětivé. Ačkoliv má být registrace bezplatná, vyhláška o datovém centru připouští poplatky, což by mnohé uživatele od sdílení elektřiny odradilo. Energetické centrum bude zatím fungovat v přechodném modelu. Ten bude platit do 1. července 2026, a to v omezení pro společenství na 1 000 odběrných míst a výroben, maximálně na tři obce s rozšířenou působností, do jednoho odběrného místa nelze sdílet z více než pěti výroben a nelze kombinovat bez využití distribuční soustavy (bytový dům) s využitím distribuční soustavy. Centrum bude zatím umožňovat jen alokační klíče statickou metodou, kdy se část elektřiny nerozdělí, ale je třeba ji prodávat nevýhodně do sítě.

Související článek

V Ralsku se kácí lesy. Je to kvůli solární elektrárně?

Na sociálních sítích se v posledních dnech šíří příspěvek tvrdící, že v hustě zalesněném bývalém vojenském prostoru Ralsko dochází ke kácení stromů kvůli plánované výstavbě ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.