Energetická soběstačnost obcí: Příklad z praxe

Obce by se do budování fotovoltaiky neměli pouštět bez vytvoření kvalitní energetické koncepce, tvrdí v dalším díle Solárního podcastu energetik obce Brumovice na Břeclavsku Daniel Ullmann.
Ilustrační foto | zdroj: Pixabay

„Dobře zpracovaná místní energetická koncepce by měla zahrnout celkovou potřebu energie v celém území obce. A to nejen v obecních objektech, je potřeba do toho zahrnout plánovanou bytovou výstavbu i stávající objekty k bydlení. Nezapomenout je nutné i na podnikatelskou sféru, výrobní podniky a živnostníky, také obchody, a pokud v místě jsou, tak i třeba zemědělská družstva.“

„Důležité je se nezaměřovat jen na fotovoltaiku. Pocházím z Brumovic, to je vinařská oblast, my máme poměrně velký objem dřevěného odpadu, biomasy, štěpky a v tuto chvíli plánujeme, že vyměníme staré plynové kotle ve škole a ve školce za kogenerační jednotku na štěpku. Ta nám pomůže zlikvidovat odpad, dřeviny, energeticky ho zhodnotíme, a navíc k tomu budeme moct vyrábět elektrickou energii.“

„Vybrat kvalitního dodavatele fotovoltaiky je pro obec těžké. Dobré firmy, které skutečně dělají dobrou práci mají tolik zakázek, že jsou rádi, že stíhají aspoň to, co mají domluvené. Čím agresivnější marketing některých firem, tím je odvedená práce horší a horší.“

Celý podcast si můžete poslechnout zde:

„Předpokládá se, že ceny za distribuci půjdou nahoru, a proto se vyplatí radši postavit obnovitelné zdroje na svých objektech, kde si tu energii z velké části spotřebujete. Pak energii pro provoz daného objektu nemusíte nakupovat a hradit distribuční poplatky. Proto je i pro obce výrazně lepší nainstalovat fotovoltaiku na obecní objekty.“

Související článek

Češi už nasdíleli 320 MWh elektřiny. Ne každý dodavatel to podporuje

Sdílení elektřiny je možné teprve pár měsíců, ale už nyní lze říci, že se Češi velmi rychle zorientovali a začali komunitní energetiku využívat. Podle nejnovější ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.