DPH na tepelná čerpadla se snížila o 3 %
Od roku 2024 proběhla úprava sazeb DPH podle § 48 zákona o dani z přidané hodnoty. Namísto tří sazeb (21 %, 15 % a 10 %) budou nyní platit pouze dvě: 12 % a 21 %. Tato změna má pozitivní dopad na ceny energií z obnovitelných zdrojů (OZE), tepelných čerpadel, fotovoltaiky, klimatizace, elektrických kotlů, stavebních materiálů a prací a montáží u staveb pro bydlení nebo sociální bydlení.
Podmínky pro uplatnění snížené sazby DPH
Podmínkou pro uplatnění snížené sazby DPH je, že si klient nechá namontovat tepelné čerpadlo specializovanou společností. V opačném případě zaplatí za zařízení sazbu DPH ve výši 21 %. Důležité je, aby instalace tepelného čerpadla byla spojena s bydlením nebo sociálním bydlením.
Pro ilustraci: Majitel domu si chce pořídit tepelné čerpadlo za 220 000 Kč bez DPH. V minulém roce by za něj zaplatil 253 000 Kč včetně DPH (15 %), v letošním roce zaplatí 246 400 Kč včetně DPH (12 %). Oproti loňskému roku tak ušetří 6 600 Kč.
Celková úspora? Rozdíl v DPH + dotace
V roce 2024 mohou zájemci o tepelné čerpadlo získat až 140 000 Kč na nákup z dotačních programů Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce. Tato podpora je vhodná zejména pro lidi, kteří vytápějí dům neekologickými kotli 1. a 2. emisní třídy. Domácnosti s nízkými příjmy, senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení mohou od 1. září 2024 získat dotaci ve výši 95 % pro výměnu starého kotle na pevná paliva, například výměnou za tepelné čerpadlo.
Motivace k výměně plynového kotle za TČ klesá
Je však otázkou, zda snížení sazby DPH a dotační programy motivují lidi k tomu, aby si pořídili tepelné čerpadlo a neinvestovali do plynového kotle. Podle Komory OZE dochází v posledních měsících k poklesu zájmu o tepelná čerpadla. Co za tím stojí? Pravděpodobně to souvisí s nárůstem regulovaných sazeb za elektřinu, který od ledna 2024 postihuje české domácnosti s tepelným čerpadlem. Tato změna náhle mění pravidla hry, kdy klesající ceny zemního plynu snižují výhodnost a atraktivitu tepelných čerpadel v očích majitelů domů
EU upřednostňuje ekologická tepelná čerpadla
S ohledem na plány Evropské unie nedává plynový kotel investiční smysl. EU zamýšlí, že od roku 2029 zakáže distribuci plynových kotlů na trh. Mnozí majitelé však vidí v plynovém kotli ekonomičtější volbu. Zákaz plynových kotlů by mohl znamenat, že si lidé nebudou moct nechat opravit stávající plynové zařízení. Ačkoliv je na výměnu zdroje tepla ještě čas, při rekonstrukci otopného systému je vhodné vzít v úvahu plány EU. Pokud by k případnému zákazu plynových kotlů došlo, pravděpodobně by stát nabídl další dotační programy.
Ludvík Baleka, ředitel Pražské plynárenské, k tomu uvedl: „Ještě si to dovedu představit u rodinných domů, máte-li malou zahrádku a tepelné čerpadlo. Pokud tedy venkovní jednotka nebude mířit sousedovi přímo do oken, protože to by vám asi pěkně vyhuboval, kdyby mu tam hučelo čerpadlo. Ale dovedete si to představit v bytovém domě? To by každý měl za oknem tepelné čerpadlo?“
Konec plynových kotlů do roku 2040?
Evropská unie usiluje především o omezení závislosti Evropy na zemním plynu, což se ukázalo jako aktuální téma v důsledku událostí na Ukrajině. Spekuluje se, že úplný zákaz zemního plynu pro vytápění by mohl nastat do roku 2040.
Předpokládá se, že cena plynu bude nadále klesat. Majitelé domů s plynovým kotlem nemají za této situace motivaci ani důvod k výměně starých zařízení za tepelné čerpadlo, a to i přes snížení sazby DPH z 15 % na 12 %.
Zdroje:
https://www.kurzy.cz/zpravy/754737-dph-za-fotovoltaiku-a-tepelna-cerpadla-je-od-roku-2024-snizena-na-12/
https://www.cez.cz/cs/technologie/tepelna-cerpadla
https://energocafe.cz/dph-za-fotovoltaiku-a-tepelna-cerpadla-je-od-roku-2024-snizena-na-12/
https://ekonomickydenik.cz/zprava-o-stavu-zelene-energetiky-fotovoltaika-a-tepelna-cerpadla-rychle-pribyvaji-jinde-je-to-slabota/
https://faei.cz/plynove-kotle-ceka-utlum-eu-preferuje-tepelna-cerpadla/
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-sef-prazske-plynarenske-zakazat-plynove-kotle-v-eu-je-nesmysl-40460494