Záporná cena elektřiny značí, že je elektřiny v distribuční síti tolik, že její výrobce dokonce někomu ještě rád zaplatí, aby elektřinu odebral a spotřeboval. Jedná se zejména o ty výrobce, kteří nedokážou výrobu elektřiny regulovat, což jsou typicky ti, kdo k výrobě využívají obnovitelné zdroje, slunce a vítr. Pokud tyto zdroje dopřejí dostatek energie na výrobu a zároveň se jedná o období, kdy je nízká spotřeba elektřiny, například o svátcích nebo o víkendech, je třeba tuto elektřinu někde spotřebovat.
Záporné ceny a rovnováha sítě
Distribuční síť musí být v neustálé rovnováze. Pokud by bylo elektřiny více než lze spotřebovat, mohlo by to ohrozit provoz sítě a hrozily by blackouty, síť by tedy elektřinu mohla přestat dodávat. Právě proto je příkon do sítě tak úzkostlivě regulovaný. Správce sítě každého výrobce tvrdě pokutuje, pokud povolený příkon do sítě překročí. Pro výrobce je tedy v určitý okamžik výhodnější, pokud někomu za spotřebu zaplatí.
Záporné ceny elektřiny v České republice
Záporné ceny elektřiny jsme zaznamenali nedávno i v České republice, a to dokonce v rekordním počtu. Kvůli propojenému energetickému trhu je přitom můžeme využívat již několik let. Náš energetický trh je totiž propojený s Německem, které je v instalaci fotovoltaiky a větrných elektráren výrazně napřed. Proto jsme mohli zaznamenat záporné ceny už před rokem 2015, a to hlavně kvůli výrobě elektřiny z německých obnovitelných zdrojů. Německo už ale začínáme velmi pomalu dotahovat, podíl obnovitelných zdrojů u nás roste a měl by růst stále rychleji. Z toho důvodu by se mohly záporné ceny elektřiny objevovat stále častěji.
Záporné ceny elektřiny neřeší flexibilitu
Ačkoliv to některým odběratelům může připadat lákavé, záporné ceny elektřiny nejsou tím, co bychom měli jako celek vítat. Znamenají totiž to, že nebyla dobře řešena dopředu rovnováha sítě a hlavně dnes stále častěji skloňovaná flexibilita. Řízená spotřeba a výroba elektřiny bude totiž do budoucna stále důležitější.
Záporné ceny elektřiny a spotové tarify
Pochopitelně pro ty, kdo odebírají elektřinu v tzv. spotovém tarifu, jsou záporné ceny elektřiny vítané. Znamená to totiž, že pokud přesunou spotřebu do tohoto období, za elektřinu výrazně ušetří. Spotové ceny elektřiny se totiž odvíjejí od ceny elektřiny na velkoobchodním trhu. A zde mohou tyto ceny výrazně stoupat (zejména v období špičky, tedy denně od 8 do 18 hodin), ale v určitém období mohou také klesat, a to nejenom na nulu, ale dokonce až do záporných hodnot. Takový zákazník ale musí trh dokonale sledovat nebo využívat moderních technologií, aby ho hlídaly za něj.