Bez nároku na chytré měření v zákoně
Vladimír Matajs z Helioware připomněl, že sdílení elektřiny v bytových domech se podporuje díky dotaci Nová zelená úsporám, která nabízí prostředky zálohově a která nabízí 15 000 na kWp panelu, 10 000 korun za kWh baterie a 10 000 korun za bytovou jednotku. „Je tlak na snižování podpor, nejvyšší podpora by měla být do září. V současné době lze čerpat další dotaci pět tisíc na odběrné místo, pokud se instalují chytré zásuvky a ty se spínají při přebytcích výroby elektřiny.“ Bytové jednotky, které se sdílení elektřiny v bytovém domě budou účastnit, mají právo na chytré průběhové měření: „Patřičnou vyhlášku ale nikdo nezměnil a tento nárok není podpořen v legislativě,“ uvedl Vladimír Matajs.
Bytové domy nebudou v systému širšího sdílení
Ačkoliv se nyní hodně mluví o komunitní energetice a to také v souvislosti s bytovými domy, ty se nemohou účastnit širšího sdílení a vytvářet energetické komunity. „Novela energetického zákona LEX OZE II vyškrtla bytové domy ze širšího systému sdílení, a tak nelze sdílet elektřinu, která se vyrobí v jednom vchodu do druhého,“ uvedl Vladimír Matajs. Problematické je také zrušení měření po fázích. Pokud někdo sdílí elektřinu sám se sebou, aby se vybalancoval rozdíl mezi fázemi, stejně uhradí distribuční poplatek.
Distributoři se musí učit. Nejlepší je EG.D
Další problémy jsou při vytvoření žádosti o zřízení komunity v bytovém domě. Ačkoliv mají distributoři dostupné osobní údaje těch, kdo komunitu tvoří, musí se v žádosti uvádět, stejně jako EAN odběrného místa nebo distribuční sazba. Ten, kdo komunitu zakládá, musí tyto údaje získat a všichni zúčastnění musí podepsat. To v bytovém domě o desítkách bytových jednotek velmi stěžuje toto zakládání a také vše zpomaluje. „Distributoři nejsou na sdílení elektřiny v bytových domech připraveni. Distributor PRE je zaseklý v 80. letech, vše je třeba řešit papírově. ČEZ je velká firma, která působí na velkém území a která zapomněla proškolit své zaměstnance, které musíme školit my. Nejlépe je vše zpracováno u EG.D. Většina kroků je digitalizovaná a bavíte se přes formuláře,“ konstatoval Vladimír Matajs.
Klíčová schůze SVJ či družstva
Aby se mohl záměr elektrárny na bytovém domě uskutečnit, je třeba o něm přesvědčit jednotlivé majitele nebo družstevníky. Schůzi by měla předcházet důkladná příprava. Vladimír Matajs radí, aby si na ni výbor společenství nebo družstva pozval zástupce dodavatele, se kterým je možné diskutovat a díky tomu ostatní o záměru přesvědčit. Atmosféra na schůzi může být značně výbušná, podle Vladimíra Matajse mnohem vyhrocenější, než tomu bylo ve známém filmu Vlastníci, což je i dobře. „Na schůzi se projevují extroverti, ale nakonec schvalují všichni. Proudí zde emoce, to je v pořádku. Nejmenší naději na úspěch a prosazení záměru mají schůze, které plynou v klidné atmosféře.“ Hlasování o záměru by nemělo nikdy probíhat per- rollam: „Nebudou vědět, o čem hlasují a neodevzdají vám hlas,“ doplňuje Vladimír Matajs. Schůze by také neměla probíhat před prázdninami. Zcela zásadní je osoba předsedy výboru společenství nebo družstva: „Projekt stojí a padá na předsedech. Je to klíč, tito lidé musí ten projekt odpracovat. Musí obejít vlastníky, přesvědčit je na schůzích, dohadovat se s distributory a zakládat komunitu. Vše může trvat až rok,“ uzavírá Vladimír Matajs.