Lidl se poučil ze svých chyb
Společnost Lidl čelila kritice, že zavedla složitý platební systém s blokací peněz na svých nabíjecích stanicích pro elektromobily. Řetězec si dal za cíl zjednodušit tento proces a představil aplikaci Lidl Plus, která usnadní platbu bez blokování finančních prostředků.
Změna v platebním systému přišla poté, co Lidl v srpnu 2023 zpoplatnil do té doby bezplatné nabíjení elektromobilů. Původní systém byl však poměrně složitý. Vyžadoval skenování QR kódu a zahrnoval blokaci 650 až 760 Kč na platební kartě. Zákazníci se setkávali s tím, že tato částka byla blokována více než 5 dnů.
Lidl inovoval aplikaci a zjednodušil platební systém
V roce 2024 spustil Lidl novou verzi aplikace Lidl Plus, která přináší inovativní funkce v oblasti elektromobility. Uživatelé této aplikace nyní získávají přehled o všech nabíjecích stanicích Lidlu. Nechybí informace o jejich obsazenosti, navigace k dobíjecím bodům a historie dobíjecích cyklů. Novinkou je také zjednodušený platební systém bez blokace finančních prostředků. Pokud zákazníci nemají nainstalovanou aplikaci v mobilu, mohou naskenovat QR kód u dobíjecí stanice, a tím budou přesměrováni na webovou stránku, kde mohou spustit dobíjení elektromobilu. Zároveň mohou dobíjet EV u stanic Lidlu v případě, že jejich poskytovatel e-mobility nabízí roaming s dobíjecími místy Lidl.
V současné době provozuje Lidl 69 dobíjecích stanic pro elektromobily. Eliška Froschová Stehlíková, tisková mluvčí společnosti, uvedla: „V Lidlu se snažíme neustále inovovat a poskytovat našim zákazníkům co nejkomplexnější služby. Integrace dobíjecích stanic do aplikace Lidl Plus umožňuje zákazníkům pohodlně dobíjet svá vozidla během nákupů.“
Kolik stojí dobití elektromobilu u prodejen Lidl?
Lidl účtuje za dobíjení cenu od 5,90 Kč/kWh za střídavý proud (AC) a od 6,90 Kč/kWh za stejnosměrný proud (DC). Tento obchodní řetězec podporuje odpovědný přístup k životnímu prostředí tím, že nabízí dobíjecí stanice napájené elektřinou z obnovitelných zdrojů z vlastních fotovoltaických elektráren nebo ze sítě s prokazatelným původem. Momentálně je Lidl obchodním řetězcem s největším počtem dobíjecích stanic v České republice. „Kromě poskytování kvalitních služeb a produktů je pro nás důležité také podporovat udržitelné praktiky, což zahrnuje využívání obnovitelných zdrojů energie v našich provozech. Fotovoltaikou je osazeno již více než 50 střech prodejen a střecha logistického centra v Buštěhradu,“ doplnila Eliška Froschová Stehlíková.
Podle informací od tiskové mluvčí společnosti Lidl trvá zákazníkům průměrný nákup přibližně 25 minut. Během nákupu mohou využít rychlejší nabíjení stejnosměrným proudem. I v tomto roce plánuje Lidl rozšířit sítě nabíjecích stanic. Dobíjení EV je možné také mimo standardní otevírací dobu poboček Lidl.
Evropská unie neustále rozšiřuje síť nabíjecích stanic
Evropská unie intenzivně rozvíjí síť dobíjecích stanic pro elektromobily. Aktuálně je v provozu více než 630 000 veřejných dobíjecích bodů pro 4,5 milionu osobních bateriových elektromobilů. Česká republika v tomto ohledu nezahálí. Počet veřejných dobíjecích bodů překonal hranici 4 600 na registrovaných 22 500 elektrovozidel.
Česko podporuje instalaci dobíjecích stanic
Ministerstvo dopravy ČR spustilo dvě výzvy v rámci Programu Doprava 2021–2027 (OPD3) s cílem posílit rozvoj elektromobility. Celková alokace obou výzev dosahuje 1,2 miliardy korun. Dotace směřují na podporu rozvoje běžných dobíjecích stanic ve městech a obcích (700 mil. Kč) a na podporu rozvoje rychlodobíjecí infrastruktury pro osobní vozidla v prioritních oblastech (500 mil. Kč). Finanční prostředky pocházejí z Fondu soudržnosti EU.