„V současné době se téměř všechny panely používané ve Francii dovážejí,“ řekl Le Maire v projevu v jižní Francii. „Vyhrňme si rukávy a do roku 2030 vyrobme ve Francii 40 procent solárních panelů, které použijeme.“
Francie usiluje o zdvojnásobení tempa ročních instalací solárních farem na šest gigawattů. Vláda podpoří dva závody na výrobu panelů vedené francouzskými začínajícími společnostmi Carbon SAS a HoloSolis SAS. Podpora bude zhruba odpovídat investici 2,2 miliardy eur (55,7 miliardy Kč), dodal Le Maire. V letošním roce mohou firmy využít daňové úlevy až 200 milionů eur a mohou získat další finanční podporu.
Vyjádření francouzského ministra přichází v době, kdy EU uvažuje o možnostech, jak ochránit svůj průmysl čistých technologií před čínskými společnostmi. Evropský solární průmysl se potýká s problémy, i když se v regionu instaluje rekordní počet panelů, protože levný čínský dovoz podkopává domácí výrobu.
Francie patří v rámci EU mezi země, které nejhlasitěji hájí hospodářské zájmy bloku. EU podnikla kroky k zařazení kritérií udržitelnosti a odolnosti do aukcí na obnovitelnou energii, aby upřednostnila místní výrobu. Francie do konce roku 2025 hodlá využít ustanovení zákona EU o čistém nulovém průmyslu, který umožňuje vládám zařadit do veřejných zakázek požadavky na kybernetickou bezpečnost a sociální aspekty. Cílem je snížit závislost na zemích mimo EU.
Francie také od poloviny roku posílí kritéria pro obsah uhlíku ve vládních tendrech na střešní solární projekty a přidá bonus za „nízkouhlíkové“ panely používané v malých pozemních fotovoltaických projektech. „Pokud se to osvědčí, rozšíří kritéria pro obsah uhlíku na všechny vládní plány podpory solárních instalací,“ dodal Le Maire.