Snížení ceny několikrát v roce
Naposledy snížila Pražská plynárenská cenu elektřiny na začátku března. Jak často mění PPAS ceny elektřiny? „Nejsou dány pravidelné termíny, pokud tedy hovoříme o neregulované složce ceny. Od loňského března jsme ale u elektřiny třikrát snižovali cenu (tzn. cena se měnila třikrát),“ řekl Solárnímu magazínu Miroslav Vránek, tiskový mluvčí Pražské plynárenské. Dodavatel nabízí elektřinu buď na dobu neurčitou, kdy se platí 4 223 korun za 1 MWh, s fixací na dva roky za 3 860 korun za 1 MWh nebo fixací na jeden rok za 3 981 korun za 1 MWh. Za 4000 korun za 1 MWh lze sjednat tříletý odběr elektřiny, která pochází výhradně z obnovitelných zdrojů.
Spotové produkty
Pražská plynárenská se nevyhýbá ani spotovým tarifům, které v současné době letí, neboť u nich lze dosáhnout zajímavé ceny elektřiny. Je třeba ale jednak disponovat průběhovým měřením elektřiny, které mají standardně provozovatelé fotovoltaiky, dále je důležité stát se aktivním zákazníkem a přizpůsobit svou potřebu aktuálním cenám elektřiny. Tyto tarify tlačí spotřebitele do určité flexibility, a proto je nyní vítá i naše vláda. V Pražské plynárenské tyto tarify umožňují využívat: „Řídí se poptávkou na trhu. Jsme schopni pružně nabízet tyto produkty všem segmentům při dodržování zákonných norem,“ uvádí Miroslav Vránek z Pražské plynárenské.
Výkup jen od vlastních zákazníků
Pražská plynárenská dnes nakupuje pro své zákazníky elektřinu jak na burze elektřiny, tak sází na dvoustranné dohody přímo s výrobcem elektřiny: „Nákupní strategie je podobná všem velkým dodavatelům – tedy zajišťování nákupů průběžně dopředu a následné řešení případných odchylek v době dodávky. Pokud je dotaz, zda odebíráme elektřinu z obnovitelných zdrojů, pak ano, také,“ prohlásil Miroslav Vránek. Pražská plynárenská tedy umožňuje i výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů: „Již se tak děje, pokud se zároveň jedná o naše zákazníky,“ upřesnil Miroslav Vránek. Pro majitele výroben do 30 kW je stanovená aktuálně cena 1300 korun za MWh.