Čínské solární panely zaplavují Evropu. Hrozí zánik evropských firem?

Levné čínské solární panely zaplavují trh Evropské unie a hrozí zánik některých evropských firem. Evropský solární průmysl varuje, že je v ohrožení a bez rychlých opatření by se mohl zhroutit během několika měsíců.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Má se Evropa předzásobit solárními panely?

Průmyslová skupina naléhá na Evropskou komisi, aby přijala nouzová opatření, například aby se Evropa předzásobila solárními panely, a tak zachránila likviditu. Situaci považuje za kritickou kvůli přívalu čínských solárních panelů na trh EU, jejichž ceny jsou uměle snižovány díky štědré státní podpoře v Číně. Zaznívají názory, že již nyní má Peking téměř monopol v této oblasti, protože Čína dotuje svůj průmysl více než deset let. Tohoto názoru je také Johan Lindahl, generální tajemník Evropské rady pro solární výrobu (ESMC).

Evropské firmy se přesouvají do USA

Kvůli poklesu cen se některé firmy, například švýcarská společnost Meyer Burger, bývalý lídr v solárním průmyslu v Německu, přesunuly do Spojených států a využily opatření na snižování inflace pod vedením Joea Bidena. Další společnost Solarwatt musela propustit zaměstnance, aby snížila náklady na výrobu.

Evropské firmy musí inovovat technologie a zvyšovat konkurenceschopnost

Solární panely vyráběné v Číně jsou o zhruba polovinu levnější než v Evropě, ovšem odborníci tvrdí, že se nemohou srovnávat kvalitou. Přesto cena za panel donutila evropské firmy v solárním odvětví hledat řešení a inovovat technologie, pokud chtějí zůstat konkurenceschopné.

Například továrna v Nizozemsku vyrábí panely, které jsou lehčí než tradiční typy a lze je instalovat na střechy s menší nosností. I tak Gerard de Leede, CTO a spoluzakladatel společnosti Solarge varuje, že i přes snahu o růst a inovace by situace mohla být neudržitelná. Pokud se situace nezmění během jednoho roku nebo dvou let, firmy pocítí dopady krize a budou nuceny snížit ceny, čímž ztratí ziskovost.

Solární panely vyrobené v Evropě tvoří pouze 3 % trhu

Evropské solární panely v současné době tvoří pouze 3 % trhu, ale SolarPower Europe věří, že tento podíl by do roku 2030 mohl vzrůst až na 40 %. Rostoucí vliv čínských výrobků však nejen ohrožuje evropské firmy, ale také brzdí průmyslovou nezávislost EU. V loňském roce země EU instalovaly o 40 % více kapacity solární energie než v roce 2022. Avšak naprostá většina solárních panelů a dílů pocházela z Číny, v některých případech až z 95 %.

Jaký je přístup Evropské unie?

Evropskou unii čeká schválení zákona Net-Zero Industry Act, který má zmírnit byrokracii a podpořit domácí výrobu obnovitelných technologií, jako jsou solární panely, větrné turbíny a elektrické baterie. Navrhovaný zákon vznikl jako reakce na opatření na snižování inflace, ale na rozdíl od podobných amerických iniciativ nepočítá s daňovými úlevami a slevami.

Snaha konkurovat levným čínským solárním panelům by se mohla brzy dostat do konfliktu s dlouhodobými klimatickými cíli, které si Evropská unie stanovila. Těchto cílů lze dosáhnout pouze pomocí masivního nasazení obnovitelných energetických systémů, které by nahradily fosilní paliva.

EU nechce zavedení cel na levné dovozy z Číny

Mairead McGuinness, evropská komisařka pro finanční služby, ve svém projevu před Evropským parlamentem na začátku února odmítla návrh na zavedení cel na levné dovozy. Zdůraznila, že jakákoli možná opatření musí být posouzena s ohledem na cíle v oblasti energetické transformace.

Pro Driese Ackeho, odpovědného za politiku společnosti SolarPower Europe, je důležité, aby solární trh v Evropě nadále rostl. Ovšem varuje, že každá průmyslová strategie pro výrobu musí zajistit, aby nepoškodila kontinuální růst evropských solárních trhů.

Tato vyváženost je pro Evropskou unii podstatná. Solární energie je jednou z nejlevnějších a nejsnáze dostupných forem energie, což znamená, že její rychlé začlenění do našich životů, může být zásadní při dosahování klimatických cílů: do roku 2030 musí být 42,5 % veškeré spotřebované energie v EU z obnovitelných zdrojů.

Zdroje:
https://www.euronews.com/my-europe/2024/02/13/chinese-competition-poses-existential-threat-to-europes-solar-industry
https://iuhli.cz/cinska-konkurence-nici-evropsky-solarni-prumysl/

Související článek

Ve Slaném se nakonec chtějí zapojit do stavby obří solární elektrárny. Zřejmě je pozdě

Před necelým rokem se ve Slaném uskutečnila prezentace firmy Decci, která měla záměr vybudovat vedle Slaného obří solární park. Tento park se doposud nezačal budovat ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.