Je Česko připravené na invazi elektromobilů?

Ministerstvo dopravy představilo plánovaný vývoj elektromobility v Česku. Připravuje nové výzvy na podporu výstavby dobíjecích stanic. Celkem je pro tento projekt určeno 6 miliard korun.
Ministerstvo dopravy podporuje elektromobilu dotačními programy | zdroj: Solární magazín

V ČR je infrastruktura pro 100 tisíc elektromobilů

V Česku se do současné doby vybudovalo 2 600 dobíjecích bodů z evropských operačních programů. Celkový počet dobíjecích bodů se již blíží k pěti tisícům, což zajišťuje dostatečnou kapacitu pro všechny elektromobily zaregistrované v ČR. „Aktuálně máme na území ČR bezmála čtyři a půl tisíce dobíjecí bodů. Podle evropských propočtů by toto množství stanic zvládlo obsloužit skoro 100 tisíc elektromobilů, což výrazně převyšuje jejich skutečný počet na českých silnicích. Jsem rád, že rozsah dobíjecí infrastruktury není překážkou rozvoje elektromobility u nás,“ sdělil ministr dopravy Martin Kupka.

Ministerstvo dopravy dál podporuje výstavbu dobíjecích stanic

Ministerstvo dopravy aktivně podporuje rozvoj infrastruktury pro udržitelnou mobilitu. V rámci Operačního programu Doprava III (OPD III) probíhá hned několik výzev, které se zaměřují na podporu výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily. Momentálně běží lhůta pro podávání žádostí u výzev na dobíjecí stanice ve městech a obcích, na rychlodobíjecí stanice pro nákladní a osobní vozidla a také na dobíjecí stanice s bateriovým úložištěm. Podrobnosti o aktuálních výzvách najdete na webových stránkách OPD III.

V rámci dotačního programu MD/OPD III bude vyčleněno:

  • Na podporu rychlodobíjecích stanic: celkem 1 miliarda Kč
  • Na podporu rychlodobíjecích stanic pro nákladní vozidla: celkem 2 miliardy Kč 
  • Na podporu dobíjecích stanic s bateriérovým úložištěm: celkem 1,3 miliardy Kč
  • Na podporu běžných dobíjecích stanic ve městech a obcích: celkem 0,7 miliardy Kč.

Zároveň poplynou finance z tohoto dotačního programu na podporu vodíkových plnících stanic ve výši 0,7 miliardy Kč.

Memorandum se společností Škoda Auto: Co v něm stojí?

V říjnu 2021 podepsalo Ministerstvo dopravy spolu s dalšími státními aktéry memorandum o spolupráci v oblasti elektromobility se společností Škoda Auto. Cílem tohoto dokumentu je podpořit rozvoj čisté mobility v České republice. Memorandum stanovuje hlavní výzvy a strategii postupu v několika oblastech, mezi něž patří:

  • Pozitivní osvěta o čisté mobilitě
  • Rozvoj dobíjecích lokalit na dálničních odpočívkách
  • Podpora dobíjecích lokalit
  • Centrální informační uzel dobíjecí infrastruktury
  • Sjednocení dopravního značení míst pro dobíjení vozidel
  • Úlevy od poplatků spojených s čistou mobilitou

„Škoda Auto podporuje elektromobilitu v Česku otevřeně, dlouhodobě a s plnou odpovědností vyplývající z postavení na trhu i ve společnosti. Neobejde se však bez podpory a spolupráce ostatních subjektů. Proto si ceníme příležitostí, které v roce 2021 otevřelo Memorandum zaštítěné MD a MPO jakožto klíčovými institucemi pro rozvoj infrastruktury. Díky efektivní koordinaci státu se nám daří plnit cíle stanovené evropským nařízením AFIR i Národním plánem čisté mobility na rok 2025,“ doplnil Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení Škoda Auto.

Kde najdete kompletní přehled o infrastruktuře pro elektromobily?

Centrum dopravního výzkumu spravuje web Cistadoprava.cz, který poskytuje kompletní přehled o dostupné infrastruktuře pro elektromobily a další alternativní pohony na území České republiky. Na těchto stránkách naleznete přehled dobíjecích stanic, interaktivní mapu s jejich umístěním a také informace o tom, jak se tato infrastruktura vyvíjela v čase. Web je pravidelně aktualizován, takže zájemci o udržitelnou mobilitu mají přístup k nejnovějším datům.

Zdroj: https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Ceska-dobijeci-infrastruktura-je-aktualne-velmi-do?returl=/Media/Media-a-tiskove-zpravy

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.