Jednání
Společnost fotovolty se s Malinou na dokončování zakázek domlouvala již od června loňského roku. Kvůli nejrůznějším změnám v managementu Maliny ale k realizaci nedošlo. Naposledy oslovila fotovolty Malina v lednu tohoto roku, aby se společnost podílela na dokončování zakázek v rámci „tržiště“, na kterém se měly podílet různé další firmy. Mezi návrhy bylo také to, že Malina nabízela pouze dodávání komponent elektráren. Do dubna letošního roku se doposud nepředstavil žádný nosný návrh na řešení situace mnoha věřitelů. Společnost fotovolty poukazuje zároveň na to, že činnost současného managementu je značným nákladem. Jeho odměny jsou totiž velmi vysoké (odměna krizového manažera Maliny Lukáše Uhla má činit šest milionů korun) a za 18 měsíců, po které má reorganizace trvat, mohou znamenat ztrátu mnoha milionů ze současné majetkové podstaty, která je ve výši 80 milionů. Ani tato částka ale není jistá, neboť se jedná o zboží, jehož kvalita může být údajně spekulativní. Společnost fotovolty zároveň odmítla spojení s lidmi, kteří jsou blízkými bývalému špatně hospodařícímu managementu, tedy čínské firmě Goodhao.
Malina má přežít
Společnost fotovolty tedy představila řešení, které má zaručit, že Malina reorganizaci „přežije“ a díky tomu její klienti nepřijdou o možnost záruk a servisu. Tento plán nyní hodlá předložit věřitelům, kteří budou o návrhu rozhodovat. V návrhu konsorcium firem vedené společností fotovolty počítá s co nejrychlejším dokončením zakázek tak, aby poškození věřitelé nepřišli o možnost dotace. Klienti Maliny mají na dokončení elektrárny 14 měsíců. I toto prodloužení lhůty ale může některé stavět do časové tísně. Fotovolty chtějí převzít zakázky s tím, že klienti nebudou muset platit dopředu, ale až po realizaci a připojení.
Kapacity prý jsou
Společnost fotovolty v současné chvíli neví, o kolik takových klientů by se jednalo. Podklady od Maliny jsou prý neúplné. Kapacitu na dokončení zakázek spolu s dalšími společnosti, které jsou sdružené v Cechu akumulace a fotovoltaiky, prý může nabídnout dostatečnou: „Vedle podpory návrhu reorganizace počítáme ze strany CAFT také s případným rozšířením instalačních kapacit a dodávek materiálů tak, aby došlo k řádnému a rychlému dokončení fotovoltaické elektrárny, případně tepelného čerpadla a stihl se termín, do kterého je možné čerpat dotace,“ doplňuje Matěj Fejlek, ředitel společnosti fotovolty. „Věřím, že se jedná o jasný signál, že nám jde o to, najít co nejlepší možné řešení pro poškozené věřitele,“ uzavírá Fejlek.
Majetková podstata nejasná
Pro neuspokojené zákazníky společnosti Malina nejde o jediné možné řešení. Ti, kteří jsou ze situace zklamaní a o fotovoltaice již neuvažují a ti, kdo si ji pořídili vlastními silami, se mohou připojit k insolvenci a domáhat se svých nároků tímto způsobem. Otázka ale je, jak celkové vyrovnání dopadne. Majetková podstata je silně omezená a prvotně se budou uspokojovat ti největší věřitelé, kterým Malina dluží desítky milionů. Na menší věřitele z řad klientů společnosti může zbýt, pokud reorganizace dopadne špatně, velmi málo.