Jednoznačně největší poptávka je na úřadech o dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny. Zájemci v prvním čtvrtletí podali 41.089 žádostí, což je oproti stejnému období v loňském roce téměř dvojnásobný počet. Nejvíce žádostí stále podávají majitelé rodinných domů, takřka trojnásobně ovšem vzrostl také zájem u bytových domů, jejichž majitelé podali 398 žádostí.
V případě tepelných čerpadel úřady během úvodního čtvrtletí zaevidovaly 4946 žádostí o dotaci. Meziročně je to téměř o 14 procent více. I v tomto případě oproti loňsku stoupá poptávka u bytových domů, zatím bylo podáno 109 těchto žádostí. Většímu zájmu o pořízení tepelného čerpadla brání podle komory rostoucí ceny bydlení a s tím související útlum ve stavebnictví. Vliv má také zvýšená poptávka po plynových kotlích.
Mírně naopak podle čtvrtletních statistik klesl zájem u solárně technických kolektorů. A to meziročně zhruba o 13 procent na 665 žádostí. Jedním z hlavních důvodů je podle komory změna podmínek dotačního programu, kdy není možné žádat o podporu u fotovoltaiku a solární termiky zároveň.
Domácnosti mohou žádat o dotaci také na pořízení kamen. V prvních třech měsících úřady dostaly 38 těchto žádostí. Na začátku loňského roku dotace na kamna udělovány nebyly.
Pokračující boom obnovitelných zdrojů v Česku, zejména pak solární energetiky potvrzují i statistiky instalací za loňský rok. V České republice bylo za celý rok 2023 zprovozněno rekordních 82.799 nových solárních zdrojů, což bylo meziročně o 49.039 zařízení více. Výrazně, o 970 megawattů, vzrostl také instalovaný výkon.