MPO dokončilo vyhlášku o měření elektřiny, je důležitá pro komunitní energetiku

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dokončilo vyhlášku o měření elektřiny, která nově zavádí pravidla pro měření a předávání dat o využívání elektřiny v energetických společenstvích. Jde o jeden z nezbytných předpisů pro fungování komunitní energetiky v Česku, jejíž spuštění je plánováno na začátek července. Vyhlášku nyní posoudí Legislativní rada vlády. ČTK o tom informovalo MPO v tiskové zprávě.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

„Sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky je významnou součástí komplexní proměny celé české energetiky. Naším cílem je, aby byla tato proměna úspěšná a bezproblémová a aby proběhla ve lhůtách odpovídajících příslušné novele energetického zákona. Návrh vyhlášky tuto novelu doplňuje a stanovuje konkrétní pravidla pro měření a předávání naměřených dat. Jde tedy o další krok směřující ke spuštění sdílení elektřiny,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Základem pro měření a zpracování dat o spotřebě, výrobě i sdílení elektřiny bude nové Elektroenergetické datové centrum (EDC). Vyhláška o měření podle ministerstva upravuje stávající pravidla pro měření elektřiny tak, aby zahrnovala změny v zákoně a připravované úpravy v cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.

Data získaná z průběhového měření elektřiny od účastníků zapojených do sdílení budou denně předávány do systému Operátora trhu (OTE), který je bude používat k dennímu zúčtování odchylek. To má podle ministerstva zefektivnit vyhodnocování toků elektřiny v rámci energetické komunity.

Jednou z podmínek pro sdílení elektřiny tak bude průběhové měřidlo, které bude zajišťovat průběžná data o výrobě a spotřebě elektřiny. Podmínkou získání chytrého elektroměru zdarma bude žádost o registraci u EDC. Žádost o jeho instalaci budou zájemci moci podávat od okamžiku, kdy bude vyhláška vydána ve Sbírce zákonů, tedy dříve než bude účinná. Na instalaci průběhového měření budou mít distributoři podle zákona tři měsíce, podle firem však bude doba instalace většinou rychlejší.

Vznik energetických komunit v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.

Související článek

Kolik požárů způsobila FVE v letošním roce? Příčinou bývají rozvaděče, pojistky, kabeláž, ale především nekvalitní realizační firmy

Energetika se posouvá zelenějším směrem a s ní i zvyšující se počet instalací fotovoltaických elektráren, na které je třeba nahlížet jako na jakákoli jiná elektrická ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.