Záporné ceny elektřiny znovu udeřily. Jak je Češi využívají?

Dodavatel elektřiny už zdaleka nemusí být „pouze“ tím, u koho je možné si objednat dodávku elektřiny. Moderní dodavatelé učí své zákazníky využívat elektřinu chytře a řídit tak i svou flexibilitu spotřeby, na které mohou sami vydělat.
Elektrické stožáry | Zdroj: Getty Images

První máj ve znamení záporných cen

Záporné ceny elektřiny, kdy se naopak zákazníkům za odběr ještě platí, souvisí s výrobou elektřiny v obnovitelných zdrojích, která je nestabilní a závislá na počasí. Středa 1. května nabízela pro záporné ceny „ideální“ podmínky. Tento den bylo totiž velmi slunečno, zároveň se slaví ve všech státech Evropy jako svátek práce. Lidé nepracují a výroba a spotřeba elektřiny je tak výrazně omezená. Díky tomu fotovoltaiky a také větrné elektrárny, neboť bylo slunečno a velmi větrno, jely naplno, což se projevilo ve spotových cenách elektřiny. To jsou ceny za okamžitou dodávku, které odrážejí to, zda je elektřiny v tuto chvíli přebytek nebo nedostatek. Díky pěknému počasí a fotovoltaice se elektřiny vyrábí a dodává hodně, její cena tedy klesá. Vzhledem k tomu, že je navíc ještě nízká spotřeba, cena elektřiny klesla dokonce do záporných hodnot. Největší pokles mohli zaznamenat v Holandsku a Belgii. Rekordní záporné ceny v Holandsku se kolem druhé hodiny odpolední pohybovaly u spotové ceny elektřiny kolem 200 EUR za MWh. V Německu a ČR se pro stejné hodiny cena propadla na zhruba -115 až -120 EUR/MWh.

Jak využít záporné ceny elektřiny?                                                                                           

Ve facebookové skupině, kde si vyměňují zkušenosti zákazníci, kteří odebírají elektřinu za spotové ceny, je poznat, že na tento fenomén jsou zdejší odběratelé připraveni a že ho aktivně využívají. Vzhledem k tomu, že jde většinou o zákazníky, kteří sami provozují fotovoltaiku, snažili se mnozí z nich co nejvíce elektřiny v tu chvíli uložit do své baterie. Podle jejich vlastních zkušeností je pro ně dokonce výhodnější fotovoltaiku vypnout, nabíjet baterii co nejvíce ze sítě a zároveň pustit všechny možné domácí spotřebiče. Podle Jiřího Jecha se vyplatilo takto fungovat čtyři hodiny. I poté měl ale vypnuté přetoky do distribuční sítě. Majitelé elektromobilů si nabíjeli baterie: „33 kWh šlo do nabíjení elektromobilu. Vlastní fotovoltaická výroba šla do domovních baterií v kombinaci s bojlerem,“ uvedl Karel Sokol.

Záporné ceny a prodej elektřiny do sítě

Za krásného počasí a dnů, kdy jsou svátky a víkendové dny, se jistě vyplatí pozorně sledovat aktuální ceny elektřiny a v případě, že padají do negativních cen, pak zareagovat. Pokud fotovoltaika dodává elektřinu do sítě, pak by se neměly spotové ceny nechat spadnout až na nulu. Do ceny elektřiny je totiž také třeba promítnout poplatek tomu, kdo elektřinu vykupuje. Spotové ceny elektřiny tedy nesmí být nulové, ale o něco vyšší, ve výši poplatku obchodníkovi. Pokud je cena za vykupovanou elektřinu nižší, pak se v takové hodiny vyplatí přetoky do sítě zakázat. Namísto toho, abyste za prodej přetoků dostali zaplaceno, stal by se přesný opak a vy byste museli za přispívání elektřinou do sítě ještě zaplatit.

Související článek

Elektrárna Dětmarovice zatopí v kotlích tuto zimu naposledy. Její vlastník Skupina ČEZ se zbavuje polských uhelných aktiv

S ohledem na uhelné zdroje a jejich nízký potenciál zisku v budoucnu se ČEZ rozhodl zaměřit na obnovitelnou energii. Vedení proto oznámilo prodej svých uhelných ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.