Čínský solární byznys v problémech. Přebytek panelů dusí trh

Čína je lídrem ve výrobě solárních panelů a díky tomu je schopná nabízet panely za nejnižší ceny. Světová konkurence je ale nyní ve střehu. Čínský solární průmysl čelí problémům. Jaký to bude mít dopad na výrobu fotovoltaických panelů? A dojde k jejich zdražení?
Čína má přebytek levných solárních panelů | zdroj: Shutterstock

Čína jako lídr na trhu se solárními panely

Čínský solární trh, který je největší na světě, prochází turbulentními časy. Velcí výrobci vytlačují menší hráče z trhu kvůli nadměrné výrobní kapacitě. Čínské firmy díky státním dotacím produkují velké množství panelů. Čína ovládá až 80 % výrobní kapacity solárních panelů, a to vede ke snižování cen. Některé země kvůli tomu zavádějí dovozní clo, aby ochránily svůj trh před záplavou levných panelů.

Čína vs. USA: Levné panely děsí americkou ekonomiku

Zběsilá výroba panelů má výrazný dopad i na druhou největší ekonomiku světa – USA. Již více než deset let jsou čínské panely zatíženy americkými cly, přičemž další cla byla nedávno uvalena na další čínské výrobce, kteří vyrábějí panely v jihovýchodní Asii.

Čína produkuje více panelů, než kolik může spotřebovat její domácí trh. Tento přebytek způsobil, že v roce 2023 klesly ceny panelů o 42 procent. A ve srovnání s americkou produkcí zlevnily o více než 60 procent. Podle dat Čínské asociace fotovoltaického průmyslu v minulém roce Čína vyrobila solární moduly o výkonu 861 gigawattů (GW). Očekává se, že čínská výrobní kapacita se zvýší o dalších 500 až 600 GW.

Čínské panely vyrobené v roce 2024 uspokojí poptávku na osm let dopředu

Xuyang Dong, analytik specializující se na čínskou energetickou politiku ve společnosti Climate Energy Finance se sídlem v Sydney, odhaduje, že čínské solární komponenty vyrobené v roce 2024 uspokojí globální poptávku až do roku 2032. Alarmující je fakt, že v roce 2023 téměř polovina čínského exportu panelů směřovala do Evropy. Podle Donga se do solárního průmyslu zapojily i společnosti, které s touto oblastí neměly žádné předchozí zkušenosti. Zlákaly je štědré státní dotace a příležitost dlouhodobého růstu trhu v oblasti solární energie.

Co se děje v Číně na solárním trhu?

V Číně došlo k masivnímu rušení projektů zaměřených na výrobu panelů. Mezi červnem 2023 a únorem 2024 se zrušilo nebo pozastavilo více než 59 GW plánované kapacity, což představuje 6,9 % celkové kapacity dokončených panelů v zemi v roce 2023. To vedlo k prudkému poklesu míry využití kapacity, která se v únoru 2024 propadla na pouhých 23 procent, zatímco o rok dříve byla nad 60 procent. Podle analytika Mariuse Mordala Bakkeho z Rystad Energy toto snížení aktivit povede k posílení pozice největších výrobců na trhu, zatímco menší firmy zkrachují.

Čínská společnost Longi, která je největším výrobcem solárních panelů na světě, propouští až 30 procent své pracovní síly, což znamená až 24 000 lidí. Důvodem je zpomalení trhu s obnovitelnými zdroji energie, který čelí tlaku inflace a rostoucím cenám energie. Zpomalení trhu s obnovitelnými zdroji je důsledkem několika faktorů, včetně války na Ukrajině, která způsobila růst cen energií, a také rostoucí inflaci. Tyto události vedly k tomu, že vlády a investoři jsou opatrnější v investicích do zelených projektů.

Velcí hráči trhu sázejí na moderní technologie

Největší čtyři výrobci solárních modulů – Jinko Solar, Trina, Longi a JA Solar, ve velkém investují do nových technologií. Přecházejí na výrobu účinnějších modulů typu N, které mnohdy obsahují i další chemické prvky, jako je galium. Tím panely dosahují lepšího výkonu za horších světelných podmínek. Propojení dodavatelských řetězců a investice do technologií typu N pravděpodobně povedou k nižším cenám a lepším produktům pro spotřebitele.

Zdroje:
https://www.reuters.com/business/energy/china-solar-industry-faces-shakeout-rock-bottom-prices-persist-2024-04-03/
https://www.theguardian.com/environment/2024/mar/18/worlds-largest-solar-manufacturer-longi-china-cut-third-workforce

Související článek

Snadnější instalace průběhových elektroměrů. Do sdílení se může zapojit více míst

V Česku se rozjelo sdílení elektřiny. Za prvních pár měsíců provozu Elektroenergetického datového centra se do něj připojily tisíce míst. Ještě prudšímu rozvoji by měly ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.