Jak se vyhnout předčasné demontáži fotovoltaiky?

Fotovoltaika by měla vydržet nejméně 25 let, což je doba, na kterou je na ni poskytována záruka. Množí se ale případy, kdy byla instalace špatně provedena a fotovoltaickou elektrárnu je třeba demontovat. Jak je taková demontáž složitá?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Zfušovaná instalace

Po určité době bude demontáží přibývat. Doslouží fotovoltaika, která byla provedena nekvalitně, případně doslouží systémy, které byly instalovány jako jedny z prvních. Dalším důvodem pro demontáž fotovoltaiky je případ, kdy je třeba opravit nebo dokonce vyměnit střešní krytinu. Platí ale, že před instalací fotovoltaiky by měla být střecha v optimálním stavu a rozhodně by se neměla plánovat v budoucnu nějaká větší oprava. Petr Šebrle z instalační společnosti se nedávno na demontáži fotovoltaiky podílel: „Fotovoltaiku jsme demontovali, protože byla v havarijním stavu. Instalace byla celkově zfušovaná a do budoucna by již nevydržela,“ vysvětlil Petr Šebrle.

Demontáž za den

Samotná demontáž pro něj nepředstavuje výraznější problém a lze ji zvládnout poměrně rychle: „Demontáž náročná není, jde to velmi rychle od ruky. Samozřejmě je třeba vypnout střídače, a pak se sundají panely, profily, háky. Ve dvou jsme demontovali 74 panelů i s konstrukcí asi za 8 hodin,“uvedl Petr Šebrle. Vzhledem k tomu, že šlo o instalaci, která byla provedená před delším časem, zjistili určité rozdíly. A jelikož se tehdy uchycení provádělo jiným způsobem, střecha nebyla montáží a demontáží nijak poškozená: „V tomto případě nebyly zabroušené tašky a háků byla cca třetina oproti tomu, co se montuje dnes. Každý hák je uchycený dvěma konstrukčními vruty. Takže poškození střechy bylo prakticky nulové,“ konstatoval Petr Šebrle.

Kabely okousané od kun

Fotovoltaiku na střeše bylo třeba demontovat kvůli špatné instalaci, která snižovala její bezpečnost: „Instalace byla opravdu velmi odfláknutá. Dnes se provádí výpočty zatížení sněhem a větrem a tak podobně. Podle toho se navrhuje nosná konstrukce. Tam byly háky dělané doma, z nevyhovujícího materiálu. Navíc, jak jsem psal, tak jich byla asi 1/3 oproti dnešnímu standardu. Profily se prohýbaly, panely byly také zdeformované. Vedení kabelových tras nebylo podle norem. Kabely byly naházené, jak jim to přišlo pod ruku – následně okousané od kun. Už to bylo v havarijním stavu a nebezpečné provozu.“ Podle Petra Šebrleho je dnes již taková instalace méně pravděpodobná a stav střechy byl poplatný době: „Není to o dnešních instalacích. Ale pokud je vše podle projektu a norem, tak je to časově a materiálově náročnější a tím dražší. Ale dneska se už snad takovéto hrůzy nemontuji,“ uzavřel Petr Šebrle.

Související článek

Snadnější instalace průběhových elektroměrů. Do sdílení se může zapojit více míst

V Česku se rozjelo sdílení elektřiny. Za prvních pár měsíců provozu Elektroenergetického datového centra se do něj připojily tisíce míst. Ještě prudšímu rozvoji by měly ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.