Fotovoltaik je stále více, cena vykupované elektřiny klesá
Centropol zaslal svým klientům, kteří mu dodávají elektřinu z mikrozdrojů, informaci o výrazném snížení ceny vykupované elektřiny. Tuto cenu zdůvodnil tím, že je mikrozdrojů stále více a kvůli počasí dodávají elektřinu do sítě v podobnou dobu. Kvůli tomu je jí v tu chvíli nadbytek a síť se musí složitě stabilizovat: „Jak jsme Vás již informovali, solárních elektráren stále přibývá a ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena dostává do záporných hodnot. Abychom alespoň částečně zohlednili tyto výkyvy, upravujeme s účinností od 20. 6. 2024 cenu výkupu. Máte-li u naší společnosti více výrobních míst, vztahuje se tato informace i na ně,“ uvádí Centropol.
Přetoky se mohou prodražit
Cena, kterou nabídl svému klientovi, kterému jinak elektřinu nedodává, je opravdu nízká: „Cena za veškerou elektřinu dodanou do sítě od 20. 6. 2024 činí 200 Kč za megawatthodinu.“ Dále firma uvádí, že je možné smlouvu ukončit v běžné tříměsíční výpovědní lhůtě, ale i v jiném termínu, z důvodu změny ceny. Dále varuje, že nepovolené přetoky do sítě se mohou majiteli fotovoltaiky pěkně prodražit: „Připomínáme, že v případě ukončení smlouvy musí povinnost odebírat přebytky z Vašeho výrobního místa převzít jiný subjekt, jinak se vystavujete riziku neoprávněné dodávky, která múže být podle § 52 Energetického zákona ze strany Vašeho distributora sankcionována. Stanovení výše škody způsobené neoprávněnou dodávkou upravuje § 19 vyhlášky o měření elektřiny. Obecně se náhrada skládá z částky za překročení rezervovaného výkonu (aktuálně 2 034 Kč/kW/měsíc) a z jednotkové složky (aktuálně 1 142,81 Kč/MWh).“
Ceny výkupu elektřiny z fotovoltaiky
Nabízená cena je, i ve srovnání s ostatními firmami, velmi nízká. To odpovídá spíš tomu, že se Centropol snaží zákazníků, kteří od něj elektřinu neodbírají, ale jen ji dodávají, zbavit. Cena, kterou musí Centropol platit za stabilizaci sítě a problémy s jejím vyrovnáváním, jsou pro firmu zřejmě stále větší, a tak se rozhodla na tuto klientelu rezignovat. Pokud od Centropolu zákazník odebírá elektřinu, tak platí 1750 korun za megawatt hodinu, a pokud ji sám dodá Centropolu, ten za ni uhradí jen 200,-Kč, což je významný rozdíl. Cena za výkup elektřiny, která je fixní, tedy stále stejná pro celé smluvní období, se pohybuje od 500 korun u E.ON až po 750 korun u Tedom. Naprostá většina firem nabízí a podporuje výkup elektřiny na bázi spotového ceníku. To znamená, že se cena liší průběžně v čase, podle situace na trhu s elektřinou. V okamžiku, kdy svítí slunce a je přitom nízký odběr, například z důvodu svátku, či víkendu, fotovoltaiky dodávají a cena elektřiny proto výrazně klesá, ba až do záporných hodnot, které jsou stále častější. Majitel fotovoltaiky musí navíc ještě platit odběrateli marži, a to ve výši několika stokorun měsíčně. Jako nejvýhodnější se tedy pro mikrozdroje ukazuje stále možnost spotřebovat co nejvíce elektřiny doma bez přetoků pomocí kombinace wallboxu na nabíjení elektromobilu a tepelného čerpadla.