Počet firemních fotovoltaik roste, domácích na střechách se postavilo méně

Je konec prudkému rozvoji sektoru domácích fotovoltaik? Podle údajů za první pololetí, které prezentovala Solární asociace, to tak vypadá. Na druhou stranu ale neklesá celkový výkon nových fotovoltaik, což znamená, že se častěji budují skutečně velké zdroje, které jsou budoucností pro celou společnost.
Jan Krčmář ze Solární asociace zveřejnil na tiskové konferenci údaje o růstu solárního sektoru | zdroj: Solární asociace

Stejný nárůst jako loni

Fotovoltaický sektor stále roste, ale na místo střešních instalací na rodinných domech, se do popředí dostávají firemní fotovoltaiky: „První statistiky ukazují prakticky stejný nárůst nového výkonu jako za první polovinu loňského roku. Přesto se situace oproti minulému roku liší – pokles nových domácích elektráren kompenzuje velký nárůst firemních fotovoltaik. Podobný vývoj nastává také u akumulace, kde s poklesem domácích baterií zároveň roste zájem o firemní instalace s bateriovými úložišti,“ upozorňuje Jan Krčmář ze Solární asociace a dodává: „Jak dlouhodobě upozorňujeme, počty domácích instalací budou postupně narážet na své limity. Pro zachování a posílení dalšího rozvoje solární energetiky je proto potřeba se zaměřit na podporu výstavby velkých solárních instalací, a to včetně pozemních. U velkých obnovitelných zdrojů je také zásadní posílit akumulaci, aby byla zajištěna bezpečnost dodávek a stabilita soustavy.“

Ceny elektřiny tak netlačí do úspor

Nejvíce fotovoltaik se postavilo letos ve Středočeském kraji, nejméně pak v Karlovarském. Za první pololetí bylo zprovozněno o 21 tisíc solárních elektráren méně než v prvním pololetí roku 2023. Elektřina už tak skokově neroste a pro domácnosti už není tak důležité si pořídit vlastní levný zdroj elektřiny. „Pro domácnosti je hlavním argumentem pro instalaci fotovoltaiky vysoká cena elektřiny. Lidé ale bohužel zapomínají na to, že vlastní zdroj energie je investicí na desítky let a důležitou pojistkou proti budoucímu růstu cen,“ uvádí Jan Krčmář. „Další příčinou zpomalení rezidenčního sektoru je nejistota kolem dotací z Nové zelené úsporám z počátku roku. Program ale pokračuje dál, byť s pozměněnými podmínkami,“ dodává.

Baterií je stále málo. Pomůže legislativa

Podobný pokles lze sledovat u akumulace, tedy ukládání přebytků elektřiny ze slunce do baterií. „Akumulaci u nás zatím stále využívají hlavně domácnosti, ale vidíme nárůst počtu úložišť již i ve firemním sektoru a u velkých projektů. Nicméně opravdový nástup větších komerčních baterií začne spíše až od příštího roku, kdy bychom se měli dočkat legislativní úpravy (Lex OZE 3) a realizace schválených projektů z Modernizačního fondu, Národního plánu obnovy či programu OP PIK. To by měly být stovky MWh,” vysvětluje Jan Fousek, předseda představenstva Solární asociace a ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT.

Celkový výkon nově připojených solárních elektráren v prvním pololetí 2024 činil 484 MWp, a to je takřka totožné číslo, jako ve srovnatelném období roku 2023 (487 MWp). Ochlazení rezidenčního trhu totiž vyrovnaly instalace firemních FVE podpořené Národním plánem obnovy. Od letoška lze navíc využít i dotace z Modernizačního fondu a brzy by se měly dočkat investiční podpory i malé komerční projekty do 50 kWp.

Jen na střechy spoléhat nemůžeme

Elektřinu do sítě už začala dodávat i pětadvacítka elektráren s výkonem přesahujícím 1 MWp, mezi nimi i několik pozemních instalací. Jan Krčmář k tomu uvádí: „Jen na střechy spoléhat nemůžeme, tam už pomalu začínáme narážet na strop možností, což potvrzují aktuální čísla. Pokud to Česko se svými klimatickými závazky myslí vážně, přiblíží nás k jejich naplnění jen velké pozemní projekty. Nestačí však jen odstraňovat legislativní bariéry a zrychlit stavební řízení. V době volatilních cen elektřiny potřebují investoři do takto rozsáhlých projektů aspoň nějaké záruky budoucích výnosů.“ Podle něj by jim pomohly nástroje jako Contract for Difference (CfD), který zajišťuje férovou cenu za dodanou elektřinu jak pro výrobce, tak pro spotřebitele, nebo dlouhodobé smlouvy o prodeji elektřiny (PPA), které fixují cenu dodávanou provozovatelem solární elektrárny konkrétnímu výlučnému odběrateli. Díky první významné české PPA smlouvě ohlášené společnostmi Enery a Benteler bude u jihočeského Dynína vybudována velká FVE o výkonu 37 MWp. Solární asociace ve druhém pololetí očekává růst výkonu související s dokončením dalších pozemních fotovoltaik. Několik z nich by mělo být propojeno s velkými bateriovými úložišti poskytujícími služby flexibility, jako je např. připravovaný projekt Energy Nest Decci. Od srpna by také mělo začít fungovat Elektroenergetické datové centrum, které naplno umožní rozjezd tzv. energetických komunit. Celkový výkon nových fotovoltaik by tak měl stejně jako loni atakovat hranici 1 GWp.

Související článek

Ticho před bouří. Distribuční poplatky v následujících letech zdraží, říká expert Petr Pešek

Progresivní scénář ČEPS předpokládá úplný odklon od uhlí do roku 2030. Investice tak zamíří především do budování obnovitelných zdrojů. Jak se to dotkne koncového zákazníka ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.