Provoz dobíjecí infrastruktury pro elektroauta dál roste, přibyly desítky stanic

Dobíjecí infrastruktura v Česku se dál rozrůstá. V prvním pololetí na hlavních tazích a ve městech přibyly desítky nových stanic, celkem jich tak nyní v Česku je 2429. Stoupá i provoz na nich, meziročně o desítky procent se zvýšily jejich využití i objem odebrané elektřiny. Vyplývá to z aktuálních informací provozovatelů pro ČTK. Za prvních šest měsíců přibylo v České republice více než 5000 čistě bateriových elektromobilů, celkem jich je v tuzemsku zaregistrováno přes 27.600.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Nárůst provozu na dobíjecích stanicích pro elektromobily během letošního roku potvrzují všichni velcí hráči na trhu, mezi něž patří velké energetické společnosti. ČEZ letos zprovoznil zatím 94 nových stanic, celkově jich tak ve své síti má 754. „Po loňských rekordních 144 nových stanicích máme teď v půlce roku dobře našlápnuto k překonání hranice 180 letos zprovozněných stojanů,“ řekl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Podle společnosti pokračuje především výstavba velkých hubů s větším počtem stojanů a vysokorychlostních stanic. Společnost chce letos mít přes 100 ultrarychlých stojanů.

S počtem stanic roste i spotřeba v celé síti. ČEZ ohlásil nárůst objemu odebrané elektřiny meziročně o 53 procent, řidiči tak na stanicích společnosti spotřebovali rekordních 3,5 gigawatthodiny (GWh) elektřiny při více než 175.000 zastaveních. Počet dobíjení tak meziročně stoupl o 44 procent. Průměrné dobíjení je přes 20 kWh.

Počet stanic navýšila také Pražská energetika, letos zatím o více než 50 na současných 693. Spotřeba na nich podle společnosti stoupla oproti loňsku asi o 36 procent na přibližně 3,3 GWh elektřiny. Počet samotných dobíjení pak vzrostl na zhruba 188.000. Vedoucí sekce Emobility v Pražské energetice Libor Hladík v této souvislosti připomněl, že navzdory postupnému nárůstu počtu provozovaných elektromobilů, Česko stále zaostává za západní Evropou. „Přitom množství veřejných dobíjecích bodů, kterých je v Česku už přes 5000, by dnes zvládlo obsloužit i pětinásobek stávajícího množství elektromobilů. Navíc současně s růstem veřejné sítě rychle budujeme domácnostem i firmám neveřejné dobíjecí body,“ podotkl Hladík.

Výrazně více odebrané energie zaznamenala na svých stanicích také společnost E.ON. Spotřeba stoupla podle podniku meziročně o 80 procent. Řidiči navíc i častěji dobíjeli, za prvních šest měsíců v celkem 68.726 případech, což jsou více než tři čtvrtiny celkového počtu dobití v síti E.ON za loňský rok. Společnost nyní provozuje více než 500 dobíjecích bodů s více než stovkou lokalit ve výstavbě, které se v tomto roce budou průběžně zprovozňovat. „Převážně se bude jednat o lokality, které budou osazeny ultrarychlými body. V nejbližší době by se mohly pro veřejnost spustit dobíječky v Hradci Králové nebo v Horních Počernicích,“ uvedl jednatel E.ON Drive Infrastructure Martin Klíma.

Nárůst provozu i rozšiřování sítě dobíjecích stanic byl v Česku patrný už loni. Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta za rok 2023 vzrostl o více než 40 procent. Na konci loňského roku stát evidoval 2287 stanic, na nichž bylo 4187 dobíjecích bodů.

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.