Lidl prodává superlevnou fotovoltaiku za necelých osm tisíc. Češi ale mají smůlu

Německý Lidl začal nabízet fotovoltaické panely v ceně 7 600 korun, které umožňují vyrobit 800 kilowatthodin elektřiny za rok, tedy třetinu průměrné spotřeby domácnosti. Panely se tak vyplatí už po chvíli používání. Naši spotřebitelé ale této možnosti využít nemohou.
Balkonová fotovoltaika od Lidlu je připravena k okamžitému zapojení do sítě I Zdroj: Unsplash

Fotovoltaika do zásuvky bez schvalování
V Lidlu aktuálně koupíte balkonovou elektrárnu od Vale za 300 EUR. Je kompatibilní s bateriovým úložištěm. Výstupní výkon je variabilní 800 nebo 820 Wattů. Zásuvný mini solární systém pro domácí výrobu energie obsahuje dva solární moduly, střídač a odpovídající propojovací kabely.

V současné době jde o cenu, která je snížená na polovinu, protože doporučená maloobchodní cena pro balkonovou elektrárnu Vale Ecoflow v Lidlu je 600 EUR. Lze čekat, že tato nabídka německé spotřebitele ještě povzbudí a počet zdejších uživatelů tzv. balkonové fotovoltaiky ještě vzroste. V současné době by jich zde mělo být kolem 400 tisíc. Německá vláda nedávno rozhodla, že se pravidla pro tyto mini solární systémy výrazně zjednoduší. Tuto fotovoltaiku totiž stačí vlastně pouze registrovat, žádné další složité schvalování provozu nebo přihlašování jako u nás se nekoná.

Pokryje třetinu spotřeby
Balkonová fotovoltaika je navíc velmi snadná k instalaci. Tuto fotovoltaiku totiž stačí umístit na slunečné místo a následně zapojit do běžné zásuvky, poté je okamžitě funkční. Solární moduly jsou monokrystalické a vysoce výkonné, takže umožní vyrobit až 800 kilowatthodin za rok. Pomocí připojení aplikace EcoFlow je možné kdykoli získávat a vyhodnocovat data z balkónové elektrárny s podporou WiFi. Invertor je také kompatibilní s bateriovým úložištěm. Systém samozřejmě splňuje všechny běžné normy a specifikace, takže registrace do registru kmenových dat trhu není problém. Vzhledem k tomu, že je také vyráběn podle standardu krytí IP67, nic nebrání jeho použití v exteriéru.

Stačilo by povolit přetoky
Češi si bohužel tuto levnou fotovoltaiku pořídit a následně provozovat nemohou. V České republice se totiž neliší registrace a schvalování balkonové fotovoltaiky a velké střešní instalace. Problémem jsou také nepovolené ani minimální přetoky do distribuční sítě. Ty se navíc mohou pěkně prodražit. Podle Michala Marčeka, který tyto systémy nabízí, u nás potenciální zájemce odrazuje administrativní zátěž: „V ČR Energetický regulační úřad v roce 2011 stanovil za přetoky pokutu. Pro balkonovou fotovoltaiku zůstává nyní vše při starém. Ohledně registrace u distributorů je vše bez změny. PRE chce stále kompletně všechno včetně revize, i když to oficiálně a dle vyhlášky není potřebné. A dokonce po zákaznících chtějí potvrzení souhlasu montáže od Společenství vlastníků jednotek. ČEZ operátor po telefonu tvrdí, že relé není dostačující k zabránění přetoku. V podstatě lidi odrazují od pořízení rovnou na infolince. E.ON to v podstatě neřeší, mají na FVE do 800 W výkonu přímo formulář. Nechtějí revizi a po kontrole elektroměru dají souhlas k zapojení,“ upozorňuje Michal Marček.

V Evropě povoleno do 800 W
Podle něj by pro rozvoj balkonových fotovoltaik u nás stačilo, kdyby byl zrušen zákaz přetoků do 800 W. V Německu měli přitom ještě nedávno povoleny přetoky nižší: „Evropská komise stanovila kodex sítě s předpisy pro připojení k síti pro výrobce elektřiny v roce 2016. V tomto nařízení jsou výrobny rozděleny do typů. Rozdělení je založeno na připojovacím napětí a napájecím výkonu. Balkonové elektrárny podle této definice patří do Typu A a nesmí překročit výkon 800 wattů (0,8 kW). Němci měli do konce roku 2023 povoleno pouze 600 W. V létě byla zveřejněna petice kvůli navýšení na 800 W, kde bylo potřeba 50 000 podpisů. Během pár dní ale nasbírala přes 100 000 podpisů. Od 1. 1. 2024 mají povolený maximální výkon 800 watt pro měnič a 2000 Wp celkem pro panely k tomu,“ uzavřel Michal Marček.

Související článek

Jaké jsou největší výhody solární klimatizace? Chladíte a vytápíte téměř zadarmo, vysvětluje odborník Ondřej Vrla

Léto bez klimatizace může snižovat komfort, zároveň však jde o zařízení, které je energeticky velmi náročné. Solární klimatizace naopak využívá propojení mezi poptávkou po chlazení ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.