V dubnu loňského roku evidoval statistický úřad zhruba 2,7 milionu fotovoltaických systémů s výkonem 67,6 gigawattu. Letos v dubnu už bylo těchto zařízení o 700.000 více. Za nárůstem nestojí takzvané balkonové elektrárny, ale evidována jsou ta zařízení, která mají vlastní elektroměry měřící elektřinu dodávanou do sítě.
Loni bylo do sítě dodáno 53,6 milionu megawatthodin elektřiny. To znamená, že 11,9 procenta elektřiny dodané do sítě v Německu pocházelo z fotovoltaiky, což byl rekord. V roce 2022 činil podíl 10,6 procenta.
Statistici nicméně upozornili, že výroba solárních modulů pro fotovoltaické elektrárny v Německu v prvním čtvrtletí letošního roku výrazně klesla, meziročně o 52,8 procenta. V případě solárních kolektorů, které sluneční energii přeměňují na teplo k ohřevu vody a vytápění, činil meziroční pokles produkce v tomto období 67,1 procenta.
Spolu s poklesem výroby fotovoltaických systémů v Německu zároveň klesl i jejich dovoz do země. Nejdůležitějším dovozcem těchto modulů zůstává Čína, odkud Německo v loňském roce získalo 86,4 procenta všech dovezených fotovoltaických systémů.
V Německu, kde žije zhruba 84 milionů lidí, se podle statistického úřadu zvyšuje počet domácností, které si elektřinu z fotovoltaických zařízení vyrábějí nejen pro svou potřebu, ale rovněž ji dodávají do sítě. V roce 2022 mělo zhruba 1,8 milionu domácností, tedy asi každá dvacátá, příjem z prodeje solární energie v průměrné výši 183 eur (4640 Kč) měsíčně. Pro srovnání, v roce 2015, kdy tuto energii dodávalo do sítě 1,2 milionu domácností, příjem činil 266 eur (6750 Kč) měsíčně. Za nižšími průměrnými výdělky podle statistiků zřejmě stojí nižší výkupní ceny nově instalovaných zařízení.