Nová půjčka pro podnikatele: Nabízí financování fotovoltaiky až na 15 let bez úroků

Podnikatelé nyní mohou řešit instalaci solárů s pomocí výhodného úvěru ve výši 500 tisíc až 3 milionů korun. Bezúročnou půjčku navíc není nutné uhradit celou, významnou část splátek jim může Národní rozvojová banka, garant projektu, odpustit.
Ilustrační foto | zdroj: Freepik

Firemních instalací přibývá

Šetřit náklady na energie, fixovat si tak cenu elektřiny a zároveň podnikat udržitelným způsobem, chtějí samozřejmě i různé společnosti. Doposud si ale musely financovat pořízení fotovoltaiky samy. Ačkoliv se banky nezdráhají na těchto realizacích podílet, šlo většinou o velké projekty. Teď ale podnikatelé mohou získat půjčku, splatnou až za 15 let. Navíc nebudou platit ni korunu úroků.

Jen střešní realizace

Půjčka může pokrýt 30 % nákladů na pořízení fotovoltaiky a 50 % nákladů na pořízení bateriového úložiště. Jde výhradně o instalace na střechách firemních budov či souvisejících přístřešcích, nikoliv na zemědělské či jiné půdě, navíc lze takto financovat pouze samostatné projekty fotovoltaických elektráren s výkonem do 50 kWp. Dále se fotovoltaika nesmí montovat na bytové domy či na rekreační objekty. Projekty nad 50 kWp včetně pozemních staveb pak podporuje Ministerstvo životního prostředí.

Půjčka od Národní rozvojové banky

Jediným akcionářem této instituce, poskytující bankovní služby ve veřejném, tedy nikoliv komerčním zájmu, je Česká republika. Národní rozvojová banka se podílí na podpoře podnikatelského prostředí a subjektům poskytuje nejrůznější pomoc, například ve formě záruk a zvýhodněných úvěrů s využitím prostředků státního rozpočtu nebo fondů Evropské unie. „Národní rozvojová banka tímto programem podpoří živnostníky, podnikatele i firmy všech velikostí. Na splacení bezúročného úvěru budou mít až 15 let, a pokud splní všechny podmínky, nebudou muset díky dotační složce splácet celou jistinu, program nám totiž umožňuje značnou část splátek odpustit,“ vysvětluje Michal Nebeský, člen představenstva Národní rozvojové banky.

Jak na dotace?

Na stránkách Národní rozvojové banky je třeba si stáhnout Žádost o úvěr a Projekt, kde se zadávají informace o podnikatelském subjektu, který o úvěr žádá, a také o projektu, jenž má být podpořený, a to včetně současných údajů o spotřebě a o způsobu využití vyrobené elektřiny. Žádost se doplňuje ještě o povinné přílohy, což jsou Údaje o ekonomických vazbách žadatele, Prohlášení žadatele o podporu de minimis, Charakteristika žadatele, Údaje o úvěrech a ostatních závazcích žadatele, Ekonomická příloha, Prohlášení pro identifikaci a Vyhodnocení podniku v obtížích. Veškeré tyto dokumenty jsou ke stažení ze stránek Národní rozvojové banky.

Odpuštění části splátek

Pokud jde o odpuštění části splátek, musí podnikatel splnit několik požadavků: Nejprve je třeba prokázat, že fotovoltaická elektrárna a akumulátor energie odpovídají parametrům stanoveným ve Výzvě k programu, dále předložit revizní zprávu k nově instalovaným zařízením a také doložit protokol potvrzující, že zařízení bylo schváleno pro trvalý provoz. Jde o zcela standardní požadavky na realizaci každé fotovoltaické střešní instalace.

Na půjčky je miliarda

Vše lze odeslat buď prostřednictvím e-podatelny Národní rozvojové banky, nebo přes datovou schránku. Žádosti se přijímají do konce roku 2027, nebo do vyčerpání alokovaných prostředků, jež jsou k dispozici v celkové výši jedné miliardy korun. Pomoc v rámci tohoto programu je poskytovaná v souladu s nařízením EU o veřejné podpoře v režimu de minimis, mohou ji získat firmy a podnikatelé, kteří za poslední tři roky nečerpali dotace vyšší než 300 tisíc euro.

Zdroj: Národní rozvojová banka

Související článek

Nový investor v Česku? Japonský holding Yanmar dokončil převzetí Tedomu

Strojírensko-energetická skupina Tedom má definitivně nového vlastníka. Japonský holding Yanmar byl na začátku listopadu zapsán do českého obchodního rejstříku jako její nový majitel. Tedom se ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.