Dokáže vertikální fotovoltaika opravdu dobře využít sluneční potenciál?

Fotovoltaické panely nemusí domácnost instalovat jen a pouze na střechu. Další možností, kde je lze umístit, je plot. Panely mohou klasický plot úspěšně suplovat a efektivně zde vyrábět elektřinu. Solární ploty jsou k dostání již i u nás, a to nejenom pro domácnosti.
Ztráty z vertikální instalace nemusí být nutně směrodatné, zvláště pokud jsou panely nasměrovány v orientaci sever-jih | Zdroj: Jacksons Fencing

Panely na plotu jako východisko z nouze

Pro současný trh je typická nadprodukce solárních panelů. Čína jich chrlí doslova tisíce, takže jsou k dostání za extrémně nízkou cenu. Proto se začínají montovat na nejrůznější místa, která by dříve nepřipadala v úvahu. Jednou z možností jsou pro někoho překvapivě ploty. Ty by vlastník domu musel stavět tak jako tak, proč jim tedy nesvěřit dvojí funkci a kromě vymezení a ochrany soukromí na pozemku je nenechat také vyrábět elektřinu? Díky nízkým cenám panelů tak mohou vertikální fotovoltaické články směle konkurovat tradičnímu oplocení, navíc lze tímto způsobem vyřešit problém s příliš malou nebo nevhodnou plochou pro tradiční střešní instalaci.

Sklonu panelů na plotě se není třeba bát

Jde o specializované bifaciální panely, které se umísťují vertikálně, a to při sklonu 90 stupňů. Díky rozšířenosti bifaciálních modulů a nárůstu jejich efektivity se výnosy zvýšily natolik, že ztráty z vertikální instalace nemusí být nutně směrodatné, zvláště pokud jsou panely nasměrovány v orientaci sever-jih. V důsledku tohoto totiž budou vyrábět hlavně během rána a odpoledne. I když vezmeme v úvahu fakt, že prvky umístěné svisle zachycují méně slunečního světla než při náklonu na střeše, tak jistě potěší, že náklady na plotovou instalaci jsou nižší. Nezanedbatelná je také skutečnost, že účinnost se v zimě, kdy je slunce na obloze na severní polokouli níže se naopak zvyšuje.

Rychlá a snadná instalace

Solární plot tvoří masivní kovová konstrukce ze sloupků a příčníky, které drží každý bifaciální skleněný panel a také spodní plotový prvek. Výška je volitelná podle přání zákazníka. Instalaci, která se přizpůsobí téměř každému terénu, lze snadno realizovat na místě pomocí několika šroubových spojů. Plot se dá upevnit jednoduše pomocí konstrukce do země, jeho základy je možné i zavrtat a zabetonovat. Kovovou konstrukci lze navíc pozinkovat, takže úspěšně odolává vnějším vlivům. Po upevnění panelu je nutné jej připojit k elektrickému systému, což by měl provést kvalifikovaný elektrikář, aby bylo zajištěno správné a bezpečné zapojení. Nakonec je důležité pravidelně kontrolovat upevnění a stav panelu, aby byl vždy v optimálním stavu a bezpečně připevněn.

Ploty jsou vhodné i pro agrovoltaiku

O oplocení s výrobou elektřiny nemusí zdaleka uvažovat jen domácnosti, jde o možnost jeho využití například i formou agrovoltaiky, tedy fotovoltaiky na zemědělské půdě, aniž by instalace jakkoliv omezovala produkci. Solární ploty se uplatní například na pastvinách, kde nijak nebrání chovu dobytka a kde jsou bariéry nutností, lze je použít rovněž k ohrazení průmyslových areálů.

V Americe sněhové zábrany vyrábějící energii

Na severu USA států v Minnesotě aktuálně testují speciální ploty proti sněhu se zabudovanými solárními panely. Testovací instalace se skládá ze solárních panelů o šířce 15 centimetrů, oddělených mezerami. Podle výzkumníků může zhruba třicetimetrový úsek takového plotu vyprodukovat v průběhu dne v severním klimatu asi 20 kWh až 30 kWh za hodinu. Některé modely solárního plotu vyvinuté Ministerstvem dopravy v Minnesotě mají také elektricky napájené vyhřívané rohože, což může pomoci zvládnout vysoké sněhové závěje.

Zdroj: www.mprnews.org, www.aluxploty.cz

Související článek

Podvedení klienti Malina Group mohou přijít o peníze podruhé

Dodavatel a instalační firma fotovoltaik Malina Group je v současné době v insolvenci s dluhy kolem 1,5 miliardy korun. Některým klientům je jasné, že své ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.