Projekční firmy neřeší energetickou stránku
Pokud budete přemýšlet, jak stavbu na fotovoltaiku co nejlépe připravit, můžete dosáhnout obdivuhodných úspor. Bohužel projekční firmy na tento přístup nejsou příliš připraveny: „Setkáme s tím, že mladá rodina řekne, že chce mít přípravu na fotovoltaickou elektrárnu. Řeknou to projekční kanceláři a ti s námi nejsou v kontaktu. Projekce má jen základní představu o tom, jak energetika funguje. Rozumí tomu, jak dům postavit, ale neřeší energetickou stránku věci. Mám zkušenosti, že to vyřeší plynovým kotlíkem nebo tam dají nějaká krbová kamna. Zabývají se tím, aby jim vyšel energetický průkaz budovy,“ konstatoval Petr Pešek ze společnosti Pešek & Mudra solární systémy, která se zabývá instalací fotovoltaiky.
Přeměna elektřiny na teplo
Fotovoltaická elektrárna nejsou jenom panely na střeše, ale je to celé důmyslné zařízení, které zásobuje váš domov elektrickou energií. Co vše by měl ten, kdo staví dům, vzít v potaz? „Elektrická energie se přeměňuje na ohřev teplé vody, nebo na teplo, které může dům vytápět. Když jste ve fázi, kdy si rodinný dům navrhujete, tak byste měl myslet na to, že by měl být orientovaný na jih. Měl by mít nějaké jižní prosklení, aby tam pronikaly sluneční paprsky i okny. Měli bychom myslet na to, jak dům je zaizolovaný a na zmiňovaný ohřev teplé vody,“ upozorňuje Petr Pešek.
Ukládání elektřiny do teplé vody
Fotovoltaika by vám měla zajišťovat okolo 80 % pokrytí spotřeby, toho docílíte tak, že budete s energií efektivně hospodařit. „V technické místnosti umístíte akumulační nádrž o objemu třeba 300, 400 l. Běžně lidi používají malý bojler o 80 nebo 100, 120 litrech. Takový bojler nikdy neakumuluje tolik tepelné energie, aby, když zapadne sluníčko, energie vydržela až do druhého dne.“ Bojlery jsou častým problémem, který pan Pešek řeší na starších domech: „Zde musíme volit různé kompromisy. U novostavby v přípravě projektu máte jedinečnou možnost se na tyto výzvy připravit. Můžete důkladně rozmyslet, jak ten dům celý navrhnete, jak bude velká technická místnost, jak budete řešit vodovodní trubky, jestli budete třeba zavádět teplou vodu k pračce.“ Teplá voda, kterou ohřála elektřina z fotovoltaiky, totiž může být zdrojem pro pračku a myčku, které ji nemusí draze ohřívat.
Jakou orientaci domu zvolit?
Pozornost je třeba věnovat také orientaci domu. Když je možnost ve fázi projektu rozhodnout, jak bude dům orientován ke světovým stranám a bude zasazený do pozemku, je na místě se zamyslet, zde se zvolí jižní orientace: „Když máme jižně orientovanou elektrárnu, tak máme významně lepší energetické zisky v přechodných obdobích na jaře a na podzim, které můžeme skvěle využít pro přitápění tepelným čerpadlem. Když budeme mít dům střechu, na východ, západ, severozápad, tak v okamžiku, kdy sluníčko na jaře nebo podzim, tak osvítí panely v horším úhlu a zisky jsou výrazně horší. Když máte orientaci východ a západ, tak to velice dobře funguje právě v letních měsících, kdy sluníčko přechází přes hlavu hodně vysoko,“ prohlásil Petr Pešek.
Zcela nový neprobádaný obor
Optimalizace systému ve starších domech je náročná: „Najdeme tam malý bojler, malou nevětranou technickou místnost, což je zásadní potíž a úplně nesmyslně umístěné hlavní rozvaděčky. Jediná příprava na fotovoltaiku je chránička na půdu na solární kabely,“ vysvětlil Petr Pešek. Mnoho lidí stále nevidí fotovoltaickou elektrárnu v domě v širších souvislostech: „Je to neprobádaný nový obor, který nemá rozsáhlou praxi. Jediné, co fotovoltaika znamenala, bylo, že si ji dáte na střechu a dostáváte dotace. Nikdo nepřemýšlel, jak s energií bude hospodařit. Jsem velký zastánce fotovoltaik, které hospodaří lokálně. Když celý systém optimalizuji, tak mohu energii lokálně efektivně využívat, aniž bych ji musel někomu dodávat.“
Ve starších domech se instalace prodražuje
Fotovoltaika se hodí všem, kdo mají spotřebu ideálně vyšší během slunečných měsíců, od března do října, a kdo má spotřebu vyšší třeba než 4,5, 5 MW: „To je typicky, ten kdo ohřívá vodu elektřinou, kdo vaří na elektřině, kdo v domě tráví čas i přes léto. Kdo tam tráví čas, dobíjí třeba elektromobil, tak je možné s fotovoltaikou markantně šetřit.“ Fotovoltaika ve starších domech je často o kompromisech jak v rozložení solárních panelů v tom, jak je dům vybavený: „Když narazíme na to, že je to vícegenerační dům různě poslepovaný, tak jsou tam třeba tři malé bojlery, to je pro nás problém. Každý večer rodina přijde, večer si pustí sprchu a bojler zapne termostat a vycucne baterii. Hospodaří to úplně neefektivně. Jsou tam pokládky kabelů, je to dost jako zdlouhavé, musí tam být dost přípravných prací, takže se instalace prodražuje.“
Nedělat řešení polovičatě
Elektřina je univerzální energie: „Můžu ji přeměnit na teplo, na pohyb, můžu ji přeměnit vlastně, na co mě napadne. Mám problém ji ukládat v podobě elektrické energie, proto v naší koncepci elektráren doporučujeme ukládat mezi baterie a teplo užitkovou vodu nebo obecně teplo. Teplo potřebujete uložit, protože se budete sprchovat, mýt si ruce, horkou vodu můžete použít pro myčku a pračku. Takto uložím hodně energie za málo peněz. Akumulační nádoba stojí 70 000 korun. Uložím tam ekvivalent 50 kilowatt hodin. Do baterie dávám energii univerzální. Baterie je drahá,“ uvedl Petr Pešek. Rozhodně to ale neznamená, že o fotovoltaice mohou uvažovat jen ti, kdo budují novostavbu: „Nerad bych, aby si lidi, kteří mají starší dům mysleli, že nemůžu mít fotovoltaiku. Vlastně je to spíš o té ochotě zákazníka jako pochopit konsekvence a neudělat to jenom polovičatě,“ uzavřel Petr Pešek.