Další zásadní změny na solárním trhu: Co to znamená pro výrobce a spotřebitele?

Trh solární energie v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Jsou výsledkem nové legislativy a regulací zavedených vládou s cílem podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů energie a splnit evropské závazky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů.
Nové dotační programy, úpravy tarifů i regulace mají dopad na všechny klíčové hráče na trhu | Zdroj: Pixabay

Výrobci solárních technologií cítí příležitosti i výzvy

Pro výrobce solárních technologií představují nové regulace dvousečnou zbraň. Na jedné straně je těší nárůst poptávky po solárních panelech a dalších souvisejících technologiích, což je přímo spojeno s novými dotačními programy a zvyšováním cen tradičních energetických zdrojů. Vláda schválila navýšení finanční podpory pro instalace solárních panelů v rámci programů jako je Nová zelená úsporám, což má za cíl urychlit přechod k čisté energii a snížit závislost na fosilních palivech. Tento krok přináší výrobcům novou příležitost k růstu, zejména pokud dokáží rychle reagovat na zvýšenou poptávku a nabídnout konkurenceschopné a technologicky vyspělé produkty.

Tlak na kvalitu zvyšuje náklady

Na druhé straně však výrobci čelí tlaku ze strany rostoucí konkurence a regulací, které vyžadují stále vyšší standardy kvality a bezpečnosti. Tyto požadavky mohou vést ke zvýšení nákladů na výrobu a vývoj nových technologií, což by samozřejmě negativně ovlivnilo jejich marže. Navíc, rostoucí náklady na suroviny jako je křemík, který je klíčovým materiálem pro výrobu solárních panelů, může vyústit k dalšímu zdražování výrobků, což by znamenalo snížení konkurenceschopnost na globálním trhu.

Instalační firmy těší zvýšený zájem

Tím, že narůstá počet nových projektů podporovaných státními dotacemi, musí instalační firmy zvládat zvýšenou poptávku po svých službách. Což je pro ně samozřejmě dobrá zpráva, která může vést k růstu jejich příjmů a rozšíření kapacit firem. Nicméně, spolu s tímto růstem přichází i řada výzev. Jedním z hlavních problémů, kterým firmy specializující se na instalaci solárních panelů čelí, je nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Vyšší poptávka prodlužuje termíny

Rychlý růst trhu způsobil, že poptávka po erudovaných technicích a odbornících na instalace výrazně převyšuje nabídku. To v důsledku znamená prodlužování čekacích lhůt na instalace a zvyšování nákladů na pracovní sílu, což může mít negativní dopad na celkovou efektivitu a ziskovost firem. Počítat by měly i se zvýšenými kontrolami, které se týkají například certifikace a kvality instalací, což zvyšuje administrativní zátěž a vyžaduje další investice do školení a vybavení.

Dotace snižují investice

Pro spotřebitele představují nové regulace příležitost k výraznému snížení nákladů na energie a k zapojení se do přechodu na obnovitelné zdroje. Zvýšení státních dotací a snížení nákladů na instalace solárních systémů činí investici do solární energie atraktivnější, a to jak pro domácnosti, tak pro podniky. Navíc, s rostoucími cenami tradičních zdrojů energie, jako je elektřina a plyn, se návratnost investic do solárních panelů stále zkracuje.

Nové povinnosti pro spotřebitele

Nicméně, s těmito výhodami přichází i nové povinnosti. Spotřebitelé, kteří se rozhodnou pro instalaci solárního systému, musí splňovat řadu technických a administrativních požadavků, které vyplývají z nových regulací. Například, nové předpisy mohou vyžadovat instalaci monitorovacích systémů pro sledování výroby a spotřeby elektřiny, nebo dodržování přísnějších norem pro připojení k distribuční síti. Tyto požadavky představují pro některé spotřebitele překážku, zvláště pokud nemají potřebné technické znalosti nebo kapacity pro splnění těchto požadavků.

Fotovoltaika? Až když je draho

Jak vyplývá ze statistik Státního fondu životního prostředí (SFŽP), Češi podali v prvním pololetí letošního roku 66,4 tisíce žádostí o dotaci na pořízení obnovitelného zdroje energie. Meziročně je to o 13 procent méně, zároveň však 60 procent celkového loňského zájmu o dotaci. Největší poptávka je tradičně po solárních elektrárnách. U domácností jde o poměrně setrvalý zájem. „Výkyvy o deset, dvacet procent nahoru či dolů jdou na vrub především změnám v dotačních podmínkách, které vyvolají střídání velkého zájmu s určitým ochlazením a postupnou následnou stabilizaci,“ vysvětluje předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Nejistota byla hlavně kvůli dotacím z výše zmíněné Nové zelené úsporám z počátku roku. Program ale pokračuje dál, byť s pozměněnými podmínkami.

Návratnost v desítkách let

Podle výkonného ředitele Solární asociace Jana Krčmáře jsou hlavními důvody klesajícího trendu celkový pokles cen energií – laicky řečeno, lidé si instalují fotovoltaiku, když jsou vysoké ceny elektřiny. „Bohužel ale zapomínají, že vlastní zdroj energie je investicí na desítky let a důležitou pojistkou proti budoucímu růstu cen,“ uzavřel.

Zdroj: Státní fond životního prostředí a Solární asociace

Související článek

Za záporné ceny elektřiny má odběratel dostat zaplaceno, ale někde dostane nulu

Dnů, kdy je cena elektřiny na denním trhu záporná, je v České republice stále více. Tento trend bude ještě posilovat s tím, kolik nestabilních zdrojů ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.