Petr Pešek: Jak mi fotovoltaika změnila život. Soběstačný dům a chytré vychytávky

Instalace solárních panelů na střechu je jen prvním krokem k efektivnímu využívání obnovitelných zdrojů energie. Podle Petra Peška je důležitější změnit životní styl a přizpůsobit se přírodním podmínkám, aby se potenciál solární energie využil naplno.

Mnoho klientů si pouze instaluje solární panely na střechu a maximálně řeší, kam s přebytky. Podle Petra Peška, jednatele společnosti Pešek & Mudra solární systémy, je to škoda, protože se tak jejich potenciál nevyužívá na maximum: „Měla by to být především změna životního stylu. Vidím i na našich klientech, že jim to přináší do jejich života nový stimul. Snaží se žít více v souladu s přírodou a přizpůsobují se tomu, co příroda reálně dává. Zjednodušeně – když máte více slunce, tak více spotřebováváte a naopak.“

Neefektivní spotřeba elektřiny

Co se elektřiny týká, o její spotřebě zatím mnozí z nás příliš nepřemýšlejí: „Většina společnosti funguje tak, že je to něco, co se děje za dveřmi, tedy netýká se jich to. Elektřina proudí a oni si maximálně postěžují na to, jak máme kvůli vládě drahé vyúčtování. Lidé ale vůbec nechápou, jak neuvěřitelně neefektivní proces je, když se jim třeba jen zapne bojler: Někde se musí roztočit parní turbína uhelné elektrárny, do které se potřeba víc přiložit, pak se to transportuje složitou energetickou soustavou až domů, aby se ohřál bojler, jehož obsah nakonec prostě jen odteče do kanálu. Je to neefektivní proces, který veřejnost nevnímá a ani nemá důvod jej registrovat. To se ale naštěstí už pozvolna mění,“ popsal současný stav Petr Pešek.

Udržitelný životní styl

Ve své firmě se snaží tento pořádek změnit: „Fungujeme tak, že se snažíme přírodě naslouchat, predikovat a pracovat s ní. Slunce je největší energetický zdroj, který zde máme, a za jediný den na zem dopadne takové množství energie, že by stačila na několik let pro celé lidstvo.“ Žít tímto udržitelným způsobem ale znamená určité omezení: „Když se s tímto životním stylem sžijete a zvyknete si na něj, tak ale není omezení skoro žádné. Musíte jen víc plánovat a promyšleně rozhodovat, jak s energií naložíte.“

Efektivní využití energie v domácnosti

Sám Petr Pešek si vybudoval dům, ve kterém se snaží o zásadu soběstačnosti: „Hřeje mě vědomí, a to doslova, že když jdu do sprchy a pustím si teplou vodu, tak vím, že se ohřála na střeše v zařízení, které jsem sám navrhoval.“ Možností, jak zefektivnit práci s energiemi v domácnosti, je ale celá řada: „Stačí, když s lidmi konzultujeme a oni najednou sami zjistí možnosti, které mají a jak by měly na sebe navazovat. To většinou stačí, potom už nenarazíte na to, že by se snad nenašlo místo v technické místnosti. Když se ale ukáže někdo opravdu zapálený, tak svolím, vezmu je k sobě domů a ukážu jim, jak celý systém funguje.“

Automatizace a moderní technologie

Firmu Petra Peška oslovují spíše znalejší zákazníci: „Chtějí i něco navíc, zajímá je IT a chtějí řešit automatizaci a aby na ni byl systém připravený. Hledají firmu s dobrou referencí, která jim ji kvalitně nainstaluje. Jsme jim schopni poradit i v těchto záležitostech.“ Fotovoltaika je stále vnímaná jako velká neznámá, přesto již nabízí mnoho pokročilých řešení: „Funguje to tak, že moderní dům si všechno může automatizovat sám, zatímco my vůbec nemusíme být přítomní. Má tedy velký smysl řešit automatizaci a nadstavbu nad teplou vodou, vytápěním a dobíjením elektromobilů.“

Provozní problémy fotovoltaiky

Ačkoliv panuje solární boom a o fotovoltaice uvažuje spousta domácností, narážíme také na množství provozních problémů, které je třeba řešit a které jsou s fotovoltaikou spojené: „Myslím, že se teď bude hodně přecházet k obnovitelným zdrojům, ale zároveň přijde obrovské vystřízlivění z fotovoltaiky. Ta totiž v síti působí veliké problémy, což si uvědomuji od začátku. Dřív jsem býval odpůrce fotovoltaiky právě z toho důvodu, že byla řešena jen tím, že se posílala do distribuční sítě. To se naštěstí už částečně změnilo a využívá se hlavně lokálně.“

Flexibilita energetické sítě

Problémy vznikají hlavně kvůli náporu na distribuční síť a nerovnoměrné spotřebě: „Máme problém s tím, že přes den je energie moc a všechny zdroje se na úkor fotovoltaiky musí tlumit. Pak přijde večerní špička, ale to většina fotovoltaik už neběží. Rychle se tedy musí roztopit kotle a pustit turbíny přečerpávací elektrárny na Dlouhých Stráních, nastartovat plynové elektrárny, aby se špička pokryla. Potřebujeme řešit flexibilitu a mít k dispozici spoustu doplňkových služeb, které dneska veřejnost vůbec nezná,“ konstatoval Petr Pešek.

Reakce spotřebitelů na výrobu

Vystřízlivění vznikne z toho, že nás fotovoltaika nespasí sama o sobě: „Aby udržitelná energetika fungovala, ať jde o vítr, vodu, nebo slunce, potřebuje k tomu ještě spoustu dalších chytrých řešení a především nastavení v celé společnosti. Dnešní model energetiky, tak jak je nastavený, jen vyhodnocuje výrobu podle dané spotřeby a ta se predikuje na den dopředu. Obnovitelná energetika vyžaduje přesně opačný přístup: spotřebitelé musí reagovat na to, jak zrovna fungují zdroje,“ uzavřel Petr Pešek.

Související článek

Za záporné ceny elektřiny má odběratel dostat zaplaceno, ale někde dostane nulu

Dnů, kdy je cena elektřiny na denním trhu záporná, je v České republice stále více. Tento trend bude ještě posilovat s tím, kolik nestabilních zdrojů ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.