Odolnost solárních panelů vůči silnému dešti
Solární panely jsou navrženy tak, aby bez úhony odolávaly nástrahám počasí více než 25 let. Jsou vodotěsné a díky pečlivé konstrukci obstojí i při prudkém lijáku. Solární regálové systémy a panely samotné jsou dimenzované tak, aby i ty nejsilnější srážky vydržely bez poškození. Kromě toho i při zatažené obloze a dešti stále pracují: Slunečné dny jsou sice pro vysokou účinnost solárních panelů optimální, ale protože vlny infračerveného, ultrafialového a viditelného světla si stále razí cestu skrze mraky, výroba energie se nezastaví ani při nepříznivém počasí.
Baterie pokryjí výpadky v distribuční síti
Panely jsou většinou dost vysoko na to, aby se velká voda nedostala až k nim. Pokud je fotovoltaika vybavena baterií a její střídač připraven na ostrovní provoz, je možné se takto zásobovat elektřinou, i když v místě dojde k výpadkům v distribuční síti. Solární energetický systém bude fungovat tak dlouho, dokud bude elektroinstalace (kabeláž, měnič) v domě neporušená. Distributoři elektřiny bohužel už varují, že situace bude komplikovaná a může dojít k omezení dodávek elektřiny. Vzhledem k extrémním dešťovým srážkám hrozí také poškození elektrické infrastruktury (například přetržené vedení), a některé oblasti tak bude nutné od elektrické sítě preventivně odpojit. Solární ostrovní systém ale bude elektřinu dodávat i v těchto podmínkách.
Zaplavení střechy se solárními panely
Ani extrémní povodně a zaplavení instalace nemusí nutně znamenat, že budou solární panely trvale poškozené. Mnoho vysoce kvalitních produktů totiž může vyjít z velkých záplav bez poškození, funkčnost celého systému však může negativně ovlivnit poškození rozvodů. Po opadnutí vody je proto třeba prověřit, zda jsou elektrické rozvody bez závady, případně povolat elektrikáře, který celý systém zkontroluje. Solární panely jsou sice navrženy tak, aby zvládly nástrahy venkovních podmínek, ale pokud byly zaplavené, mohly na ně ve vodě narážet nejrůznější předměty, což mohlo způsobit mikropraskliny. Ty nemusí být v tu chvíli viditelné, ale později propustí vlhkost a mohou způsobit poruchu systému. Elektroinstalace a elektrické součásti tak mohou vyžadovat kompletní výměnu.
Záplavy a pozemní solární systémy
Pozemní instalace představují mnohem vyšší riziko poškození. Solární panely jsou sice vodotěsné, ale velká voda je může vytrhnout z jejich ukotvení. Proto by se pozemní solární parky měly plánovat a realizovat vždy mimo záplavová území. Pokud se tomu nelze vyhnout, musí instalace splňovat určitá kritéria. Potenciální rizika poškození povodní lze eliminovat umístěním parku na vyvýšené části pozemku a důkladným ukotvením. Mnohé realizační firmy proto s takovou hrozbou počítají už ve fázi projektu a instalují panely spolu s odtokem dešťové vody nebo retenčními jezírky.
Pojištění fotovoltaiky při povodních
Pokud se instalace při povodních poškodí, lze nárokovat finanční plnění, pakliže byla fotovoltaika součástí pojištění nemovitosti, jež se vztahuje na následky působení nejrůznějších živlů včetně povodní. Škody na instalaci musí zhodnotit kvalifikovaný technik a připravit pro pojišťovnu zprávu, v níž popíše stav střídače, panelů, baterie a veškerého příslušenství včetně elektrických komponentů. V případě, že se nemovitost nachází v záplavovém území, odráží se to v pojišťovací smlouvě a plnění se na povodeň nevztahuje.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR