Jak často hoří elektromobily? Rizikové je nabíjení

Jedním z hojně tradovaných mýtů je rizikovost požárů u elektromobilů. Podle zprávy českých hasičů, co se týká vozidel na elektropohon, jsou mnohem rizikovější elektrokoloběžky. Nejčastěji požár vzniká během jejich nabíjení.
Hasiči se cvičí, jak vytáhnout Teslu z parkovacího domu.
Hasiči se cvičí, jak vytáhnout Teslu z parkovacího domu | Zdroj: HZS ČR

Zatímco v roce 2019 Hasičský záchranný sbor (HZS) vyjel pouze ke třem požárům, v roce 2023 už řešil 94 případů. V naprosté většině se ale incidenty týkaly elektrokoloběžek, elektrokol a dalších menších zařízení. Elektromobilů hořelo v loňském roce sedm, hybridních vozidel osm.

Hasiči se dostanou k požáru elektromobilu většinou při dopravní nehodě. Pokud elektromobilu nehoří baterie, jde o zásah jako každý jiný a auto lze uhasit během několika minut. Problém nastává, pokud požár baterii zasáhne. Stále v ní totiž probíhá chemická reakce, a tak může začít hořet i poté, co se uhasí její plastové součásti. „Jinak řečeno, bateriové články hoří nadále i uvnitř bez přístupu kyslíku, a může tedy dojít k jejímu opětovnému rozhořívání a vzniku požáru,“ konstatovali hasiči.

Tehdy je třeba elektromobil umístit do vodní lázně, což v uzavřeném prostoru není možné, proto je třeba přijít s alternativní technologií, což je řez vodním paprskem. „To je speciální zařízení pro řezání a hašení, které umí s pomocí silného proudu vody s příměsí abraziva proříznout i silné materiály, třeba různě silné stěny, pláště budov nebo střechy. Vodním paprskem hasiči do obalu baterie udělají otvor a baterii pak mohou hasit napřímo,“ uvádí Klára Ochmanová, tisková mluvčí HZS. Tím ale zákrok nekončí, vozidlo je třeba vytáhnout z garáže, umístit do vodní lázně a zkontrolovat jej termokamerou.

Pozor na nabíjení

K požáru elektromobilu, elektrokoloběžek nebo elektrokol dochází nejčastěji při nabíjení kvůli technické závadě. Hasiči proto radí vždy používat pouze certifikované nabíjecí zařízení (tj. nabíjení definované, řízené, kontrolované, například wallbox) a postupovat v souladu s instrukcemi od výrobce elektromobilu. Dále je třeba dbát na aktualizace softwaru.

„Doporučujeme u elektromobilů nepodceňovat pravidelnou autorizovanou kontrolu a údržbu, která spočívá i v pravidelné aktualizaci softwaru. Aktuální softwarový systém může v některých případech včas upozornit na závadu, provést odpojení baterie, případně o možné závadě na dálku informovat uživatele vozidla,“ radí hasiči.

Úprava předpisů v garážích

Hašení elektromobilů v uzavřených prostorech, zejména v podzemních garážích, je pro hasiče stále výzva. Proto se jednak připravují dopředu a toto hašení si zkoušejí nanečisto. Hlavně to, jak vozidlo z garáže dostat na neutrální plochu, kde může zákrok pokračovat.

Dalším krokem je příprava nové vyhlášky pro garáže, která stanoví nové podmínky požární bezpečnosti. Jde o novelu zákona o technických podmínkách požární ochrany staveb. V této souvislosti se také připravuje norma na provedení garáží. Vyhláška je nyní před legislativním procesem a její účinnost hasiči očekávají ještě v roce 2025.

Zdroj: HZS ČR

Související článek

Unie stopla protlačování elektromobilů. Pokuty za emise se posouvají

Evropské automobilky měly už od letoška platit pokuty, pokud by se jim nepodařilo prodat dostatek elektromobilů. Na chvíli si mohou oddechnout, neboť Evropská unie připravila ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.