Firma Solar sheep grazing s.r.o. se specializuje na pastvu ovcí, které efektivně nahrazují tradiční sečení trávy. Tento ekologický přístup podporuje biodiverzitu, zlepšuje kvalitu půdy a zajišťuje, že fotovoltaické panely zůstanou čisté a efektivní.
Všeobecně známým faktem je, že udržování travního porostu rotačními sekacími stroji, nebo dokonce chemií, nejen že přírodě nepřináší žádné benefity, ale naopak pro ni má negativní dopady, které se týkají života v půdě a porostu, ale i biodiverzity.
Jednou z ekologických možností údržby ploch pod solárními panely je pastva ovcí. Dle dosavadních zkušeností a různých studií se díky tomu, že nedochází k pravidelné jednolité seči, mají některé rostliny možnost vykvést a vysemenit, což podporuje i rozvoj méně častých druhů. Pastva ovcí vytváří přirozeně mozaikovitou strukturu porostu, podporuje biodiverzitu a umožňuje růst jednoděložných i dvouděložných rostlin. Dochází rovněž k přirozenému hnojení porostů a narušení travního drnu, což je dalším nezanedbatelným benefitem pro přírodu samotnou.
Dalším kladem je také podpora života na těchto plochách. Rotační sekací stroje sekají porost pomocí nožů, které se otáčí velkou rychlostí, čímž rozdrtí vše, co se k nim dostane. Tím dochází k zahubení hmyzu, plazů a dalších živočichů, jejichž přirozené prostředí se v travním porostu nachází. Díky pastvě ovcí, kdy nedochází k pravidelné seči a regulace porostu je řízena intenzitou pastvy, vzniká těmto živočichům prostor k žití a dalšímu rozvoji. Některé druhy hmyzu následně zpracovávají ovčí trus, díky čemuž přidávají do půdy organickou hmotu. Půda s vyšším obsahem organické hmoty má nejen mnohem větší schopnost zadržovat vodu v půdě, ale také zachytávat a ukládat uhlík.
Čím méně bezobratlých, tím méně ptáků
Pokud přijmeme myšlenku Ing. Václava Zámečníka z České společnosti ornitologické, že „čím méně bezobratlých, tím méně ptáků,“ můžeme předpokládat, že pokud se díky pastvě ovcí rozvíjí život bezobratlých živočichů, je tím podporován i rozvoj ptactva. Na místech, kde probíhá opakovaná pastva ovcí, byly sledovány i vzácné druhy, konkrétně dudek chocholatý, dále také ťuhýk obecný, bramborníček černohlavý, vlaštovka obecná, jiřička obecná, rorýs obecný nebo vrabec polní. Ovce dokážou žít v symbióze i s dalšími druhy živočichů, například s plazi.
I pro ovce pastva přináší na těchto areálech bezesporu několik výhod. Můžeme jmenovat dostatečné množství stínu, které solární panely ovcím poskytují, to je důležité především během horkých letních dnů. Dále pak dostatek klidu, který přináší tyto rozlehlé parky a vytváří pro zvířata přirozené a vlídné prostředí. Jelikož zde není, jak již bylo výše zmíněno, tlak na produkci, ovcím tento styl pastvy vyhovuje, protože mají přístup k různým druhům trav a bylin, které podporují i zdravotní stránku pasených zvířat. Dalším z nezanedbatelných benefitů je, že tyto solární parky jsou zabezpečeny vysokými pevnými ploty, často kombinovanými s ostnatým drátem, které ovce chrání před útoky predátorů jako například vlků, kterých v současné době v Evropě rapidně přibývá.
Dotační překážky
Údržba pastvou ovcí ale skrývá i několik komplikací pro samotného chovatele, ty se primárně váží k pravidlům Ministerstva zemědělství, Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) a celé řady dalších institucí. Pokud chceme ovce někde pást, je nutno vytvořit na místě pastvy novou provozovnu, ta má svoje evidenční číslo a musí k ní být vytvořeny i provozní a havarijní řády. Samozřejmě, jako v každém chovu, musí být každé individuální zvíře registrováno v ústřední evidenci a mít ušní známku se svým unikátním číslem.
V řadě jiných zemí je myšlenka pastvy ovcí pod solárními panely podporována různými dotačními programy, ale v České republice toto bohužel Ministerstvo zemědělství a SZIF neuznává, tudíž zvířata, která jsou na solárních parcích pasena, musí být vyřazena z veškerých zemědělských dotací. To pro chovatele samozřejmě znamená další velké komplikace. Na solárních parcích je i obtížnější pravidelná kontrola zdravotního stavu každé ovce tak, jak je chovatel povinen dle veterinárního zákona. Dále je nutné pro ovce zajistit dostatek vody, ke které na většině solárních parcích není přístup. Jelikož se nacházíme v mírném klimatickém pásmu, kde zvířata nelze pást po celý rok, chovateli tak vznikají další nemalé náklady tím, že musí vytvořit dostatek krmiva na zimu a přemístit ovce na místo vhodné k přezimování.
Tímto novým způsobem údržby travních ploch pod solárními elektrárnami se zabývá firma Solar sheep grazing, která v roce 2024 udržovala několik desítek hektarů plochy pomocí více než 700 ovcí.
Zdroj: Solar sheep grazing