Projekt zahrnuje instalaci dvou nových kontejnerů s výkonem 1 MW a kapacitou 2,4 MWh. „Pro nás je to nový krok v oblasti akumulace energie a podobně jako u zavádění našich bateriových úložišť AERS HES, MES a SAS si chceme nejdříve vše vyzkoušet u sebe a až poté certifikovaná úložiště, určená speciálně pro podpůrné služby, nabízet našim zákazníkům,“ řekl předseda správní rady Fenix Group Cyril Svozil jr.
Firma se totiž specializuje nejen na výrobu a prodej elektrických topných systémů, ale v posledních deseti letech rozšířila svůj zájem také na vývoj bateriových úložišť pro domácnosti, obchod a průmysl. Úložiště jsou vyrobena v tuzemsku a disponují chytrým řízením, které bylo vyvinuto ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT.
„V rámci certifikace budeme fungovat jako poskytovatel podpůrných služeb a budeme odebírat elektrickou energii nebo ji dodávat do sítě v časech, které si ČEPS vyžádá. Jde o pilotní projekt, jehož cílem je validovat technické řešení a vyhodnotit jeho ekonomiku,“ vysvětlil Svozil jr.
„Pokud bude vše fungovat dle představ provozovatele přenosové soustavy, budeme taková úložiště nabízet i našim zákazníkům. Výhledově bychom se rádi stali i agregátorem podpůrných služeb,“ dodal.
I přes těžké časy, které přinesla povodeň na Jesenicku, se české rodinné firmě podařilo obnovit výrobu a pokračovat v rozvojových projektech. Rozšíření služeb na podporu rovnováhy přenosové sítě je pro holding logickým krokem a potvrzením jeho vysoké kompetence v oblasti zavádění klíčových prvků moderní energetiky, jako je agregace flexibility a akumulace energie.
Během své existence se firma stala nejen tuzemským dodavatelem elektrických topných systémů, ale také exportérem s vývozem do sedmdesáti zemí.
Zdroj: Fenix Group