Kolik zaplatíme příští rok za distribuci elektřiny? ERÚ vydal cenový návrh

Energetický regulační úřad zveřejnil návrh na to, kolik bychom měli platit za distribuční a další poplatky za elektřinu. Pro domácnosti to znamená určité zdražení, které bude do budoucna již zřejmě pravidlem.
ERÚ zveřejnil návrh, kolik by měly od ledna stát jednotlivé položky na fakturách za elektřinu a plyn | Zdroj: Getty Images

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejnil návrh, k němuž se vyjádří odborníci, ve kterém představuje ceny distribuce, které bychom měli platit v roce 2025. I když se jedná pouze o návrh, jeho konečná podoba by se již neměla výrazně lišit.

Ceny distribuce elektřiny ERÚ loni poměrně výrazně zvýšil, letos se však odběratelé pravděpodobně nemusí obávat tak razantních změn. I tak je ale nutné počítat s určitým zdražením.

Ceny pro jednotlivé distributory

Cenový návrh se liší podle konkrétních distributorů. Návrh by totiž měl brát v úvahu rozlišnou situaci jednotlivých distributorů a jejich skutečné náklady, které s provozováním, výstavbou a modernizací mají. Právě v souvislosti s připojováním mnoha nových zdrojů, nejčastěji střešních solárních elektráren, je třeba síť na mnoha místech posílit, což znamená pro distributory náklady.

Celková cena za distribuci by měla tedy zahrnovat jak tyto skutečné náklady, tak přiměřenou marži. Distributoři působí na přesně stanoveném území, kde jsou různé podmínky, proto jsou ceny pro každého distributora jiné. Právě proto má tradičně nízké ceny za distribuci PRE, které obhospodařuje jen území Prahy.

Distribuční sazby se liší

Cenový návrh se dále odvíjí od konkrétní distribuční sazby, která je stanovena jak pro domácnosti, tak pro firemní odběratele. Distribuční sazby zohledňují charakter spotřeby každého odběrného místa – nejen objem spotřebované elektřiny, ale i typy elektrospotřebičů, které se v daném místě využívají. Podle toho se rozlišují jednotarifní, nebo dvoutarifní sazby, které umožňují čerpání elektřiny za nižší a vyšší tarif. Tyto sazby se pak liší podle počtu hodin, kdy je elektřina v nízkém tarifu k dispozici.

Zdražení o jednotky procent

V nejobvyklejší jednotarifové sazbě D02d bude stát distribuce 1 MWh u společnosti ČEZ 2 064,21 korun, zatímco letos stojí 2015 korun, u EG.D je to 2 184,43 korun a u PRE 1 381,69 korun. V dvoutarifní sazbě D57d, kterou typicky využívají ti, kdo si elektřinou topí a kteří mají k dispozici 22 hodin levnějšího proudu, zaplatí na území ČEZ ve vysokém tarifu 455 korun a v nízkém 206 korun, zákazníci EG.D zaplatí 455 korun a v nízkém tarifu 222 korun, na území PRE 165 korun ve vysokém tarifu a 95 korun v nízkém. Ceny jsou i zde za 1 MWh. S podobnými změnami je třeba počítat i v ostatních distribučních sazbách.

Celkově se tedy jedná o kosmetické zdražení. Na druhou stranu je právě distribuční síť klíčová pro rozvoj obnovitelných zdrojů, je tedy třeba počítat s tím, že ceny v rámci investic do infrastruktury mohou vyletět vzhůru.

Konečné rozhodnutí na konci listopadu

Konečná podoba cenového rozhodnutí ERÚ bude známá až na konci měsíce. ERÚ nastavuje také ceny pro další poplatky, jako jsou poplatky za obnovitelné zdroje, dále měsíční platbu za rezervovaný příkon, cenu za systémové služby, poplatek za provoz Operátora trhu a poplatek za systémové služby. Ty se týkají vyrovnávání výkonu rozvodové soustavy. Jeho význam bude stále důležitější s tím, jak poroste počet připojených nestabilních fotovoltaických zdrojů. Letos prvně jsme začali platit poplatek za provoz Elektroenergetického datového centra, které je důležité pro vyúčtování sdílení elektřiny, tento poplatek je zahrnut do poplatku za systémové služby.

Zdroj: ERÚ

Související článek

Domácnosti mohou dostat zaplaceno za spotřebu elektřiny

Delta Green, dodavatel elektřiny ve spotovém režimu, spustil novou službu, díky které je možné nechat si zaplatit za spotřebu elektřiny. Jde o první ukázku nového ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.