Ryze česká společnost Greenbuddies zahájila výstavbu solární elektrárny v Irsku. Expanduje na osmnáctý trh v Evropě

Greenbuddies, poskytovatel komerčních fotovoltaických řešení, rozšiřuje činnost na osmnáctý evropský trh. V Irsku začíná realizovat výstavbu solární elektrárny Emerald o výkonu 30 MWp. Společnost ve svém businessu nejvíce těží zejména ze zahraničních aktivit, které se dlouhodobě podílejí na obratu společnosti z více než 60 procent.
Irská elektrárna bude umístěna v obci Galway | Zdroj: Getty Images

„Podstatná část našeho businessu spočívá v zahraničních aktivitách. Zejména díky nim se nám v roce 2023 podařilo zisk firmy více než zdvojnásobit. Na celkovém obratu, který vloni přesáhl 778 milionů korun a letos bude atakovat jednu miliardu korun, se zahraniční zakázky podílejí z více než 60 procent,“ upřesnil Aleš Spáčil, který s Ondřejem Vodsloněm společnost založil.

V zahraničí instalují průběžně přes 200 MWp solárního výkonu. Mezi klíčové země, kde Greenbuddies mají dlouhodobě nejvíce realizovaných zakázek s největším finančním objemem, patří Německo, které tvoří 25 procent z jejich obratu, a Švédsko s 12 procenty. Kromě těchto zemí a nově také Irska mají Greenbuddies zkušenosti ještě z Nizozemska, Belgie, Chorvatska, Itálie, Francie, Slovenska, Malty, Rakouska, Dánska, Finska, Lucemburska, Estonska, Polska a Maďarska. Celkem operují již na 18 trzích Evropské unie.

Zdroj: Greenbuddies; FVE Eckolstädt, Německo

České projekty tvoří 37 procent z obratu

V posledních třech letech firma rozšířila své působení i do České republiky, kde realizovala projekty v hodnotě přes 400 milionů korun. „České projekty v současnosti tvoří už 37 procent celkového obratu společnosti. Na domácím trhu přitom očekáváme ještě další nárůst poptávky po velkých solárních instalacích,“ okomentoval situaci na domácím trhu Spáčil.

Irsko má v rámci EU jeden z nejnižších podílů obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě, a tedy 13 procent. Do roku 2030 však tento podíl plánují navýšit až na 80 procent pomocí větrných, vodních a solárních elektráren, což otevírá značné možnosti rozvoje trhu. „Irsko pro nás představuje nový trh s velkým potenciálem pro další růst. Naše ambice se neomezují pouze na projekt Emerald, ve fázi nabídek zde máme hned několik dalších projektů,“ dodal.

Irská elektrárna bude umístěna v obci Galway a její výroba elektřiny ročně dosáhne přibližně 30 GWh, což odpovídá průměrné roční spotřebě více než 7 tisíc domácností v Irsku. Celý projekt o výkonu 176 MW přispěje ke snížení emisí CO2 o přibližně 200 tisíc tun ročně a posílí obnovitelnou energetickou infrastrukturu v zemi.

Zdroj: Greenbuddies

Související článek

Za záporné ceny elektřiny má odběratel dostat zaplaceno, ale někde dostane nulu

Dnů, kdy je cena elektřiny na denním trhu záporná, je v České republice stále více. Tento trend bude ještě posilovat s tím, kolik nestabilních zdrojů ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.