Ministerstvo životního prostředí poskytne finanční injekci v podobě dotací pro 55 projektů s celkovou alokací 98,7 milionů korun. „Největší zájem o zakládání energetických společenství, do kterých se zapojují menší skupiny občanů nebo třeba svazky obcí, je v Olomouckém kraji, kde jsme podpořili deset projektů, dále ve Zlínském kraji se sedmi projekty, a také v Jihomoravském a Středočeském kraji, kde vznikne shodně šest nových společenství,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.
Ministerstvo připravilo vedle finanční podpory také Platformu pro zakládání energetických společenství. Ta bude sloužit jako prostor pro sdílení dobré praxe. Na Platformě bude kromě Ministerstva a Státního fondu životního prostředí ČR spolupracovat také Energetický regulační úřad, Unie komunitní energetiky a Národní centrum podpory energetických komunit.
„Jsme rádi, že budeme jako Unie komunitní energetiky odborně garantovat aktivity Platformy pro zakládání energetických společenství. Chceme, aby setkání Platformy byla účelná a pomáhala při založení nových společenství tak, aby se komunitní energetika v České republice dál úspěšně rozvíjela,“ řekl Áron Tkadleček z Unie komunitní energetiky.
První setkání Platformy se uskutečnilo v tomto týdnu. Zástupci podpořených projektů získali informace o dalším postupu a prostor pro kladení otázek k realizaci svých záměrů. Výsledkem bylo doporučení 65 projektů do druhého kola výzvy.
Jak založit energetické společenství?
Na internetu a sociálních sítích je nyní možné pozorovat nejrůznější nabídky a poptávky. Výrobci prezentují, kolik elektřiny mohou nabídnout a odběratelé popisují, kolik elektřiny by potřebovali. Do sdílení se pustil například Jihomoravský kraj, který v říjnu spustil projekt sdílení mezi budovami Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje v režimu tzv. aktivního zákazníka.
Právnická společnost FranBold, která se podílela na založení Unie komunitní energetiky, připravila návod, jak energetické společenství založit.
Výběr vhodné právní formy
Na základě svých očekávání a konkrétní situace porovnejte jednotlivé právní formy, které pro vaše společenství přichází v úvahu. Ty musí splňovat požadavky evropského práva, kterými jsou otevřenost a dobrovolnost členství, jiný primární účel než tvorba zisku, výkon účinné kontroly malými podniky, fyzickými osobami a územními samosprávnými celky v občanském energetickém společenství. Definici podle evropské legislativy může splňovat spolek, družstvo a společnost s ručením omezeným.
Při výběru formy pro vaše společenství dále zohledněte především záměr projektu, počet a typy účastníků (zda jde o podnikatele, domácnosti nebo třeba veřejné instituce), informace o plánovaných zdrojích energie (typy, počty, instalovaný výkon), energetickou spotřebu účastníků a potenciál pro výrobu energie.
Výběr vlastnické struktury
Pro správné nastavení vztahů uvnitř společenství je nutné mít správně nastavenou vlastnickou strukturu. Tomu významně pomůže zmapování vlastnictví zapojených fotovoltaických elektráren, střech, odběrných míst a dalšího.
Současně je nutné určit, kdo bude vlastníkem, správcem nebo provozovatelem jednotlivých prvků infrastruktury pro výrobu a distribuci elektřiny (a tepla) a jaké z toho vyplynou důsledky. Je možné se dohodnout také na tom, jestli budete některé z výrobních zdrojů či součástí infrastruktury pronajímat. Zvlášť důležité jsou potom právní vztahy při sdílení elektrické energie při vyúčtování, fakturaci, spoluzodpovědnosti za chyby nebo při řešení sporů a dluhů.
Stanovy nebo jiné zakladatelské právní jednání
Pokud máte zvolenou právní formu společenství a nastavenou vlastnickou strukturu, je z právního pohledu nutné přijmout zakladatelské právní jednání. Tím jsou typicky stanovy nebo společenská smlouva, které definují povahu společenství, základní organizační strukturu, práva a povinnosti členů, postavení členů a další.
Ve srovnání se standardními právnickými osobami je u energetického společenství nutné zakotvit ve stanovách požadavky plynoucí z energetického zákona (respektive z evropského práva) a také koncept nastavení vnitřních vztahů z hlediska vypořádání užitků z výroby a sdílení elektřiny.
Plán majetkové účasti členů ve společenství, financování zdrojů a dalších nákladů
Posledním základním krokem při vzniku energetického společenství je konkrétní plán toho, jak se na jeho provozu a nákladech budou podílet členové, společníci či externí subjekty. Je-li společenstvím spolek, můžete nastavit různé kategorie členství spojené s různými právy a povinnostmi členů, a tak rozlišit jejich příspěvky společenství a povinnosti společenství vůči nim.
Zdroje: MŽP, UKEN