Tlak na úspory. Odborník radí, jak ušetřit za energie. Stačí odbourat lidské chyby

Evropská legislativa tlačí na to, aby od roku 2030 byly všechny novostavby bezemisní. Starší budovy zase musí šetřit energie a snižovat množství oxidu uhličitého. V hospodaření jim mohou pomoct „smart systémy“, které řídí energetický management firem i domácností.
Evropská unie směřuje k dekarbonizaci budov a firmy musí každým rokem snižovat svoji emisní stopu | Zdroj: Getty Images

Zapínání klimatizace v nárazových intervalech nebo ponechání otevřeného okna při jejím provozu, to mohou být nejčastější chyby v kancelářských budovách, které neuhlídá ani zkušený facility manager. Vedou však ke značným energetickým ztrátám.

I když má budova výborné hodnocení úspornosti, může spotřebovávat značné množství energie. Zaměstnanci mohou zapomenout vypnout techniku při odchodu z kanceláře, a lidský faktor tak zůstává nejslabším článkem v procesu snižování energetické náročnosti budov. Problém vyřeší automatizace rutinních úkonů, která náklady sníží.

„Lidé často zapomínají například zhasnout světla i doma, kde si účty za energie platí sami, natožpak v práci, kde energetickou náročnost neřeší. Žijeme ve zrychlené době, kdy mají zaměstnanci mnoho povinností a roztříštěnou pozornost, takže rutinní úkony snadno vypustí,“ řekl Pavel Lískovec, šéf české pobočky firmy Loxone, která dodává inteligentní elektroinstalace a řídicí technologie.

„Dnešní doba ale přináší také mnoho pozitivního. Díky chytrým technologiím, které právě tyto rutinní činnosti přebírají za nás, se můžeme věnovat smysluplnějším úkolům. Inteligentní systémy řeší úkony od regulace chlazení, topení, osvětlení, zvuku až po komplexní energetický management,” doplnil.

To, co nevidí facility manager, jednoduše zaznamená automatizace. „Náš systém Loxone pomáhá ve velkých administrativních budovách managerům, kteří mají veškeré informace o energetických tocích na jednom místě v aplikaci. Mohou tak informace sledovat odkudkoliv a pracovat s technologiemi na dálku,“ konstatoval.

„Pokud má facility manager na starosti správu více budov, může sledovat energetickou bilanci všech a opět pouze v jedné aplikaci. Na jednom grafu přehledně vidí, jaká budova je z hlediska úspor nejnáročnější a zároveň ji může jednoduše porovnávat s těmi ostatními a podnikat smysluplné kroky, které účty za energie sníží,” zakončil Lískovec.

Evropská unie směřuje k dekarbonizaci budov a firmy musí každým rokem snižovat svoji emisní stopu. Téměř 75 procent emisí skleníkových plynů pochází z výroby a spotřeby energie. Budovy jako takové jsou zodpovědné za 30 procent emisí. Proces automatizace může přispět k plnění cílů v oblasti snižování oxidu uhličitého a snížit jejich energetickou spotřebu.

Zdroj: Loxone

Související článek

Česko jako banánová republika. Vláda sice zavádí akumulaci, ale podkopla nohy provozovatelům solárních elektráren, přitom žádní „solární baroni“ už ve hře nejsou

Dosud žádná politická strana neměla odvahu stmelit zástupce obnovitelných zdrojů a uhelné lobby a vytvořit fungující energetickou a klimatickou strategii, která v Česku chybí. Novela ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.