Sdílení elektřiny v komunitě zavedla v minulém roce novela energetického zákona Lex Oze II, díky které je možné sdílet i vlastní vyrobenou elektřinu na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. „EDC vznikalo skutečně na zelené louce. V první polovině roku jsme proto museli stihnout sestavit tým, zprovoznit web pro veřejnost, spustit call centrum pro zájemce o sdílení a především vytvořit IT systém, schopný v řádu desítek minut zpracovávat velké objemy naměřených dat,“ uvedl předseda představenstva EDC Petr Kusý, podle nějž by bez centra bylo pro sdílení zapotřebí vybudovat systém u všech provozovatelů sítí, což by vyšlo výrazně dráž.
Na konci minulého roku bylo ke sdílení elektřiny zaregistrováno 14 246 zájemců, přičemž smlouvu uzavřelo 13 009 z nich, jak vychází z dat EDC. Celkem bylo evidováno 6742 výrobních a 9810 odběrných míst v závěru roku. Největší zájem o sdílení mají zákazníci, kteří vlastní jednu nebo více nemovitostí, kterých je zaregistrováno 5492. Druhou nejpočetnější skupinu tvoří bytové domy, kterých je přihlášeno 297.
„Závěr roku prokázal, že sdílení vnímají jako zajímavou příležitost k efektivnímu nakládání s elektřinou také subjekty z oblasti veřejné správy, firem nebo větší skupiny zájemců. Ty se začaly sdružovat do prvních takzvaných energetických společenství,“ upozornil Kusý
Na Energetickém regulačním úřadu (ERÚ) se dosud zaregistrovalo přibližně 20 energetických společenství. „Abychom začátky energetickým společenstvím usnadnili, připravili jsme základní tipy a informace na našich internetových stránkách. Informační servis přitom budeme během letošního roku dále rozšiřovat. Za zmínku stojí také odborné workshopy, které pravidelně úřad pořádá,“ sdělil předseda Rady ERÚ Jan Šefránek.
EDC nyní umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v energetických společenstvích. Od poloviny roku 2026 bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny.
Zdroje: ČTK, EDC