Nejlevnější energie je ta, kterou nepotřebujeme. Každý zákazník by proto měl investici do fotovoltaiky pečlivě plánovat a konzultovat. Na webových stránkách EKIS je k nalezení nejbližší poradna, kam stačí zavolat a domluvit si bezplatnou návštěvu odborníka.
Zákazníci se mohou obrátit také na experty – spolehlivé firmy – kteří s vámi zkonzultují ideální řešení na míru. Na nezávislém portálu Refsite lze nalézt ověřené reference lidí z vašeho okolí, kteří již energiemi šetří. Kvalita jednotlivých firem je tak vyhodnocena nejen z pohledu spokojenosti zákazníků, ale také z pohledu finančního zdraví společnosti. Na stránkách lze rovněž nalézt seznam rizikovým firem, které měly nečestné praktiky vůči zákazníkům a objevily se v kauzách, na které pravidelně upozorňuje Česká televize v pořadu Černé ovce.
Při pořizování fotovoltaické elektrárny je třeba zvážit nejen finanční možnosti, ale také spotřebu domácnosti a vhodné umístění. Kromě střechy domu může být alternativou umístění na střechu pergoly nebo garáže. Vždy je potřeba ale nalézt takové místo, na kterém panely dosáhnou co největší efektivity. Nebudou zastíněné například komínem, anténou, okolními stavbami, zdí nebo stromy a budou orientované nejlépe jižním směrem ve sklonu kolem 30 stupňů. „Samozřejmě existují řešení, kdy jsou panely situované na jihozápad či jihovýchod a sklon se může lišit, v takovém případě se při návratnosti investice kalkuluje s o něco nižší efektivitou,“ informoval ČEZ.
Správně nainstalovaná a orientovaná fotovoltaika s výkonem 1 kilowatt dodá za rok přibližně 1 megawatthodinu energie. Aby mělo smysl ji pořizovat, spotřeba by se měla dle odborníků pohybovat alespoň nad 3 megawatthodiny ročně. Z tohoto důvodu by měla být elektrárna nadimenzována především podle spotřeby domácnosti.
V závěru je důležité, aby zákazník zvážil své finanční možnosti. V závislosti na použitém řešení a na výkonu instalované elektrárny se může celková počáteční investice pohybovat přibližně mezi 200 až 600 tisíci korun, bez zahrnutí dotace. Návratnost investice se v současné době pohybuje kolem 10 let. Zákazník ale musí počítat s tím, že jde pouze o přibližnou hodnotu a návratnost může být o několik let kratší, ale i delší podle toho, jaké zvolil řešení a jak se v budoucnu budou vyvíjet ceny elektřiny.
Zdroj: ČEZ, ČEZ Akademie