Za poslední roky bylo podpořeno 450 tisíc domácností. To hned v úvodu sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že dotace narovnává podmínky, zjednodušuje proces čerpání a zvyšuje dostupnost finanční podpory na renovace rodinných domů, která bude vyplácena všem žadatelům zálohově ještě před realizací. „Chceme, aby dotace byla dlouhodobým titulem. Doposud se v programu NZÚ podpořilo 600 tisíc domácností, z toho 450 tisíc jsme podpořili za poslední tři roky naší vlády,“ prohlásil ministr Petr Hladík.
„V této nové etapě, která se otevře 20. února, jsme program nastavili tak, aby podmínky byly skutečně motivační, a to i pro domácnosti, které dosud s renovací váhaly pro nedostatek vstupních investic. Tuto bariéru pomůže odstranit jak dotace vyplácená zálohově předem, tak možnost výhodného úvěru nově i na zateplení v kombinaci s dílčím opatřením od stavebních spořitelen s polovičním úrokem. Navíc podmínky zásadně zjednodušujeme, takže ve velké míře odpadá i administrativní zátěž,“ řekl.
A dodává: „Zaměřujeme podporu zejména na komplexní renovace, a to v programu Oprav dům po babičce, kde mohou všichni získat peníze předem a požádat i o výhodný úvěr. Ti, kteří zateplení zkombinují s dalším opatřením, pak mohou získat bonus. Na dílčí renovace mohou všichni zájemci žádat v programu NZÚ Light. Pro domácnosti s nižšími příjmy v něm zachováváme zvýhodnění na zateplení až do výše 250 tisíc korun.“
Dotaci lze využít i na projekty, které jsou již realizované, a to v období do 30. června. 2025 pro doklady vydané po 1. lednu 2021.
Podprogramy Oprav dům po babičce a NZÚ Light
Zatímco podprogram Oprav dům po babičce je určený pro komplexní rekonstrukci, NZÚ Light slouží pro dílčí opatření. Žádat mohou všechny fyzické osoby, které vlastní maximálně dva domy. Kromě dětí musí mít všichni v tomto místě bydliště nejméně na dalších pět let.
Na optimální (důkladné) zateplení v podprogramu Oprav dům po babičce lze stejně jako loni získat až 1 milion korun. Při současné instalaci fotovoltaiky a výměně zdroje vytápění budou domácnosti navíc odměněny kombinačním bonusem až 100 tisíc korun. Žadatelé v tomto podprogramu také získají již zavedený rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě. Nově je pod tento dotační titul zařazena i podpora novostaveb v tzv. nulovém standardu s dotací až 400 tisíc korun.
Na dílčí zateplení či jen výměnu oken a dveří v podprogramu NZÚ Light připadá částka 500 tisíc korun nebo o instalace domácích fotovoltaik, výměny neekologických zdrojů tepla, využití dešťové vody, solární ohřev vody, řízené větrání s rekuperací, zelené střechy apod. Za kombinaci zateplení s fotovoltaikou a výměnou zdroje tepla je možné získat v tomto programu až 60 tisíc korun.
Zvýhodněné skupiny, tedy ti, kdo berou důchod, invalidní důchod, příspěvky na bydlení a přídavky na děti, navíc dostanou v NZÚ Light více peněz. Například až 250 tisíc korun na pokrytí 80 procent realizačních nákladů na zateplení a až 150 tisíc korun na výměnu neekologického zdroje vytápění.
Menší podpora fotovoltaiky
Velkých změn doznala podpora fotovoltaiky. Základní podpora nyní činí 100 tisíc korun, částka se zvyšuje na 140 tisíc korun v případě, pokud se žadatel hodlá zapojit do sdílení vyrobené elektřiny a také pokud bude využívat „chytré řízení“, které bude reagovat na podmínky v síti. Vyšší jednotková dotace 10 tisíc korun je za 1 kWp instalovaného výkonu bez omezení maximálního výkonu a bez omezení rezervovaného výkonu do distribuční sítě při povinném systému pro akumulaci energie. V rámci dotace lze podpořit i jednu dobíjecí stanici pro elektromobil částkou 10 tisíc korun.
Zdroj: MŽP